@derviche moderne

iyi ki varsın sözlük, iyi ki varsınız dünyalılar...

  1. toplam entry 18715
  2. takipçi 60
  3. takip edilen 19
  4. puan 129987
  5. statü
  6. rütbe Kurucu
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

dünya sözlük'ün akıbeti hk.

30 Aralık 2020 Derviche Moderne Zoom Toplantısı ile önemli ölçüde netlik kazanmıştır. toplamda elliden fazla yazarımızın ve teknik destek sunması planlanan arkadaşların katılımıyla dört saate yakın süren istikşafi görüşmeler çerçevesinde mesele birçok açıdan ele alınmış olup, yer yer sert fikir ayrılıklarına varan çözüm odaklı tartışmalar sonrası müşterek birkaç karar üzere fikren sabite oluşmuştur.

sözlüğe erişim yarın öğlen kesilecek, şimdilik tek net olan kısım bu malumunuz. önceliğimiz sözlüğün birkaç ay içinde kullanıcı taleplerine göre dizayn edilmiş özgün bir yazılıma sahip olması; fakat bu süreçte temel yazma ve etkileşim gereksinimlerimizi sağlamak üzere geçici bir çözüm olarak farklı bir yazılım devreye girebilir. tabii bunun için bazı kod eksiklerinin karşılanması, veritabanı uyumsuzluğunun giderilmesi, sunucu özelliklerinin sınanması şarttır. bu noktada ümit verici gelişmeler söz konusudur ancak net bir tarih veremiyoruz, elbette ''birkaç gün içinde'' müspet sonuca ulaşmak üzere çabalıyoruz.

bu sözlüğün bir ruhu olduğunu toplantıya katılanlar bir kez daha ciddi anlamda farketti. bu sözlüğü insanlar sahipleniyor, bu sözlük için insanlar endişeleniyor, bu sözlüğü yaşatmak için insanlar çabalıyor. gerçek insanlar bunlar, ahlakı ve karakteri olan insan gibi insanlar. herhangi bir menfaatleri yok, beklentileri yok, hırsları yok. böyle kimselerin emeklerini esirgemediği bu sözlük benim üzerimdeki olağanüstü bir emanet hükmündedir ve adeta çocuğum gibidir. işte bu yüzden iyi veya kötü, kimsenin zerre miskal şüphesi olmasın; buraya sahip çıkmak için ne gerekiyorsa yapılacaktır, göreceği her zararın bedeli misliyle ödetilecektir...

dünya sözlük'ün akıbeti hk.

varlığıma büyük anlam katan sözlüğe kıymetli emekler veren sevgili arkadaşlar!

dünya sözlük, 31 Aralık 2020 tarihinde gün ortasında ''geçici süreyle'' erişime kapatılacaktır. sözlüğü en kısa zamanda farklı bir yazılım üzerinde çalışır hale getirmek üzere gerekli çabayı epeydir gösteriyorum ama ne yazık ki daha sonra detaylı izahını yapacağım çeşitli aksaklıklar bizi epey yavaşlattı. emanetinize sahip çıkmak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum, siz her gün bir kere www.dunyasozluk.com'a giriş yapmayı deneyin. bir bakmışsınız, geri dönmüşüz. normalde en kılcal mevzulara kadar yazmayı severim biliyorsunuz ama şu an sözlerimi daha fazla sürdüremiyorum maalesef, hakkınızı helal edin...

(bkz: dünya sözlük telegram kanalı)
(bkz: 30 Aralık 2020 Derviche Moderne Zoom Toplantısı)

aşı yaptırmayanlara kız bile vermeyeceğiz

vatan hainliği de iyice ayağa düştü, eskiden bu kadar ucuz değildi. mitinge katılmam vatan haini olurum, sistemi eleştiririm vatan haini olurum, dolar alırım vatan haini olurum, aşı istemem vatan haini olurum... beyan sahibine peşinen ''hoşt!'' diyelim hele, belli ki birilerinin köpeği yahut olmaya çalışıyor.

bu arada, aşı olmadım diye bana kız vermeyecek adamın bacağına ebolalı şırınga sokarım.

aşı karşıtı bireyin kuduz köpek tarafından ısırılması

mesele burada insandan evvel ''köpek'' üzerinden okunmalıdır aslında. ev hayvanı ise sahipleri köpeğin aşısını ihmal etmiştir, sokak hayvanı ise yetkililer gerekli denetim ve taramayı eksik yapmıştır. tıpkı aşı konusundaki çekincelere karşı yeterli ve doyurucu cevaplar veremedikleri gibi, tıpkı aşı konusunda en ön safta şeksiz şüphesiz yaptırması gereken kişilerin mırın kırın etmesi gibi, tıpkı sağlıkla ilgili hususta zorlayıcı kanunlar getirmek zorunda kalacak kadar güvenilmez oldukları gibi. kimse bilim adamlarını suçlamıyor, sağlığın ticarete döküldüğü noktada tevessül edilen büyük kaoslardan endişe etmek de özgürlüğün bir parçası değil midir? kuduz aşısı konusunda da daha önce herhangi bir direnç gösteren, aşının hiçbir türlüsünü yaptırmam diyeni açıkçası ben duymadım.

pasteur reyiz, döneminde büyük kayıplara ve bulaşıcılıklara kapı aralayan kuduza etkili çözüm bulmuş bir insanlık dostu ve bilim aşığıdır ki kendisinin ruhuna selam ederiz.

dört peynirli pizza

"dört mantarlı margarita" varken bu tırışka kalır, tabii kuzey akdeniz'e kıyısı olan bir avrupa şehrindeki butik pizzacılardan birinde değilseniz. valla insanın hayalini süsler, öyle güzel bir coğrafyada pizzacı olup anadolu tatlarıyla ecnebi sövüşlemek.

- va bene sinyor, uno pizza di tarhana! immediatamente...
1 /