1. toplam entry 129
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 561
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

gezi parkı olayları

Çıkan her olayla iç güvenlik gündeme getirilir, kolluk kuvvetlerinin yetkisi artırılır, yönetende garip bir korku hali hakim olur ve bu yüzden zamanla ülke fark etmeden militer bir devlete dönüşür.

Siyaset karmaşık bir şey. Salt üç beş çapulcunu işi diye bahsetmek kanımca yüzeysel kaçar. Geldiğimiz antidemokratik ve devlet-mafya ilişkilerinin birbirine karıştığı nokta kanımca hep bu yüzdendir.

En nihayetinde iktidarların besleyicisi kaoslardır. Hendek savaşları başlamadan evvel devletin hendek sürecinin başlayacağını göremediğini hiç bir akıl bana anlatamaz.

Meydandakinin bir adet suçu varsa koltukta oturanın 99 suçu vardır.

garrincha

bacaklarının eğri büğrü, çarpık olması yetmiyormuş gibi sol bacağı sağ bacağından altı santim kısaymış. buna rağmen futbol oynayıp efsaneleşmiş brezilyalı top tepici. kurban olduğum allah bir yerden kısmış ama diğer yerden tencere kazanla vermiş, işte... vücudumuzla barışık olmak için bir işaret daha....

evony marka maske

kullanımı gayet rahat olan cerrahi maske. 50'lisi 20 liraya kadar düştü. hatta geçen hafta zincir marketin biri on lira üstü alışverişe karşılık 50'lisini 14 liraya veriyordu. pandemi başladığında beş tanesini 25 liraya almıştım ki o da incecikti. maske imalathaneleri çoğaldı ve üretim için fazla mesai yapıyorlar anlaşılan.

Staedtler

tükenmez kalemlerinde kullandıkları mürekkepler çok ilginçtir. bir süre geçtikten sonra kağıt üzerinde dağılmaya başladığını görüyorsunuz. bir yıllık deftere en az yirmi yıllık havası katmakta pek hünerliler. bakkal defterleri için bire bir hani. insanı psikolojik baskı altına alır o yıllanmışlık görüntüsü.

bahsettiğim modeller -mürekkepleri halen aynıysa- şunlardır: git

şansım olsa

bir müslüm gürses şarkısıdır, mutlu ol yeter adlı albümde yer almaktadır. müziğin sözle devam etmeye başladığı yere kadarki orkestra performansı harikadır. sözler başladıktan sonra zaten ister istemez o cigara yanıyor. gerçi albüm de albüm hani. hasret rüzgarları adlı albümü kadar baba şarkıları barındırıyor.

[youtube][/youtube]

karız

kerhiz olarak da bilinir. iran, horasan ve orta asya coğrafyasında yerleşim birimlerine su sağlamak amacıyla kazılmaya başlanan ve her yıl bakımı yapılan yer altı su kanallarıdır. bölgede keşfedilen karızların uzunluğunun binlerce kilometre olduğundan bahsediliyor. trt belgesel'de bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. o coğrafyada ve o azimde insanları görünmek "imkansız" kelimesini tekrar sorgulatır cinsten. roma su kanalları ve kemerleri yanında halt etmiş desek yeridir, o derece emek ister.

badgir

antik dönem klima sistemleridir. persler tarafından inşa edilmiş, oradan mezopotamya ve mısır'a kadar yayılmıştır.

badgirlerle yakalanan hava, kanallar aracılığıyla kerhizlere kadar indirilerek soğuk suyla temas ettirilip çöl sıcaklarında havanın 3-4 derecelere kadar düşürülmesi sağlanmıştır. zaten başka türlü o çöllerde yaşamak pek mümkün olmazdı herhalde.

kadın cinayetleri

haftada ortalama dört kadının çeşitli yollarla can verdiği cinayetlere verilen isim. kiminin boğazı kesilir, kimi çocuklarının gözü önünde öldürülür, kimi çocuklarıyla beraber öldürülür, kimi diri diri toprağa gömülür, kimi çeşitli işkencelere maruz bırakılır, kimi hapisten çıkan caniler tarafından öldürülür, kimi sokak ortasında keyfi olarak öldürülür, kimi hasedinden... mayıs ayının sonu gelmek üzereyken 120'den fazla kadının öldürüldüğü bilgisini göz önünde tutarsak bu cinayetlere daha fazla kafa patlatılması gerektiği sonucuna ulaşılabilir. kadın cinayetlerini gündemde tutmaya çalılmak asla bir zırvalık değildir. hele hele siyasi bir fikrin zırvası kesinlikle değildir. bu, tüm toplumumuzun sorunudur.

kadın cinayetleri politiktir

kadın cinayetlerini farklı bir boyuta taşıyıp farkındalık yaratma amacı taşıyan söylem. politik olsun veya olmasın desteklerim. bu ülkenin kanunları "namus" cinayetlerinin ne kadar indirim alacağını belirlemiş ve cinayeti meşru zemine çektiği zamanlara tanıklık etmiştir. yapılan çoğu cinayetin de en düşük cezayla kapanmasına sebep olmuştur. böyle bir yasal düzende bu cinayet türü normalleşmez mi?

kötü örnek örnek değildir, söz konusu kadının yaşam hakkıysa ne olursa olsun koşulsuz destek veririm.

proton waja

Proton adlı malezyalı otomotiv şirketinin mitsubishi lancer alt yapısı ve motorlarını kullanarak piyasaya sürdüğü arabadır. Son çıkan kasaları direkt lancer'in bire bir kopyası. Bir önceki model ise biraz daha yayvan ve klasik sedan görünümüne sahip. İkinci el piyasası ölü gibi.

beşiktaş

Sezon başında hiç şans verilmemesine rağmen taraftarına son üç hafta ecel terleri döktürerek şampiyon olan futbol kulübü. Öyle ya da böyle tebriği hak etmişlerdir.

Sezon boyunca dört büyük de çok fazla hata yaptı ama en az hata yapan bir şekilde kazandı. Bence bu şampiyonluğun ruhunu kaybetmiş takımlara örnek olması gerekir, mesela -kimse kusura bakmasın- fenerbahçe.
1 /