1. toplam entry 906
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 6
  4. puan 4633
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 1 yıl önce

tehanu kalesin

Öldü mü kaldı mı diye durumunu merak ettiğim yazar.
Kışkırtıcı fikirleriyle saç baş yolduruyordu fakat sözlüğe de ciddi anlamda renk katıyordu.
Bence geri dönmeli.
Tabi mahlasını da değiştirmiş olabilir.

müge anlı ile tatlı sert

sıkı bir müge anlı izleyicisi olarak,iç anadolu bölgesinin , ülkenin diğer bölgelerinden çok farklı olduğuna kanaat getirdim.

İnsanların kılık kıyafetleri inançmetremiz için kullanabileceğimiz bir ölçüt değil, dini bir sembol olarak yorumlanamaz, kültüreldir.
Örneğin eşinin bilgisi dahilinde vücudunu satan bir hayat kadınının üstünde pardesü, kafasında bone, bonesinin de üstünde sıkı sıkıya bağlı bir baş örtüsü olabilir.

Aslında ibadet gibi görünen hiçbir ritüeli inançmetremiz için ölçü olarak kullanamayız;İnsanlar ramazan ayında oruç tutarlar;bu ağustos ayında buğday hasat etmek kadar doğaldır.
namazda da durum aynı ama namaz kılma oranı çok düşük, genelde yaşlılara ait bir ritüel bu.
Birçoğu kuran bilmez, fakat kuran harflerine anlamsız bir mana yüklenmiştir iç anadolu'da,bu harflerin ve bunların yazılı olduğu kağıtların gücüne inanılır.
yemin ederken oruçluyum, allah biliyor, allah için,allah çarpsın gibi ifadeleri yalanlarına dayanak olarak çekinmeden kullanabilirler,sakın bu sözlerine değer vermeyin.
Yani özetle al işte bunlar dindar, dindarlar da böyledir diyemezsiniz.

Namus kavramı da diğer bölgelerden oldukça farklı.
karısı,kızı,annesi; bunlar iç anadolu erkeğin malı ve kutsalı sayılır ,sıkı sıkıya korunur, diğer iç anadolu erkekleri de bu alana saygı gösterir.
Örneğin: ege ve akdeniz bölgesinde biri, diğerinin arkadaşının eşiyle, kadının da rızası ve gizlilik dahilinde olabiliyor, doğuda bu tür olaylar aile içi ortamlarda görülüyor,rıza durumundan emin değilim.
İç anadolu'da ise kurban kavramı öne çıkıyor; çok fakir erkeklerin kadınları bu yola düşüyor, yine çok fakir ve güçsüz erkeklerin zihinsel bir engeli olan çocukları istismar ediliyor.
Ne olursan ol ama iç anadolu'da güçsüz olma, dul asla olma.
Beyaz eşya dükkanı olanlar,tüpçüler,marketi olanlar, inşaat işiyle uğraşanlar bunlar şehrin zengini sayılıyor; o kadar vizyonsuzlar ki bunlar da yukarıda bahsettiğimiz kadınlarla oluyor, yani tüm ahlaksızlık ve fuhuş üç beş kadının etrafında dönüyor.
Bağ evleri bu iş için kullanılıyor, orada içki içiliyor, alemler yapılıyor ama unutmayalım çoluk,çocuk eş kutsal öyle yerlere götürülmez.
Pavyon olaylarına girmiyorum.
Kültürel zenginlik gibi bir kavramdan da bahsedemeyiz, kadim şehirlerde kültür yok, toprakları da insanları da yozlaşmış bir bölge.
Bence bunlar sürekli tarhana çorbası içip,ekmek yemekten oluyor, daha sağlıklı beslenilse iq seviyesinde gözle görülür bir yükseliş olur.

dünya sözlük tanıtım videosu

yasaklı maddeyi sansürsüz bir şekilde kullanan kişi derviche mi çok merak ettim bu videoda.
biri sanki ellerini yüzüne götürerek amin diyordu çok absürt bir sahneydi o, uykulu uykulu aklımda kalmış, bu söylediğim rüya da olabilir tabi.
Onun dışında güzel bir video, emeği geçenleri kutlamak ve teşekkür etmek gerekir.

elektrikli ızgara

Duşunda elektrik çarpan, mutfağında farelerin yaşadığı öğrenci evimin en havalı eşyası demir döküm elektrikli ızgaraydı.

Üzerinde balık, sebze, antrikot,pirzolo hepsini denedim çok lezzetli oluyordu, kolesterolüm 260,dandik emaye mangallara alışmış fakir arkadaşlarımın gözünde nusret gibi bir şey olmuştum.
Gayet güzel ve lezzetli etler pişirilebilir,ev içi en iyi alternatif,temizlemesi zor olsa da.

Viva copy

Online sipariş verilebilen, çıktıları çok ucuz ücret karşılığında kargo ile evinize gönderen, zamanı yakalamış fotokopi merkezi.

Sokağa çıkma yasağında, çıktı almak için yer ararken, tavsiye üzerine buraya kitapların pdf versiyonunu WhatsApp üzerinden gönderdim, 1000 sayfanın üzerinde çıktıya, 20 tl'lik kargo ücreti dahil 90 lira istediler.
Abi siz nasıl batmıyorsunuz ya? Paravan şirket misiniz nesiniz?

karpal tünel sendromu

Bir kaç yıldır, öyle zamanlar oluyor ki, sol elimle kapıyı açamıyorum, damacanaya basamiyorum; iki el de yere konulup yapılan hiçbir sporu yapamıyorum, yogayı downward dog hareketi yüzünden bıraktım şınav tarzı hareketleri, o pozisyon nedeniyle asla yapamıyorum.
sol bileğimde ağrı değil ama bunları yapabilecek güç kapasitesi yok.
Acaba bende de bu sendromdan olabilir mi diye düşünmüyor değilim.
Doktora tabi ki gittim, ama krem falan verip geçiştirdi.
Belki aynı belirtileri yaşayanlar vardır ve tanı konulmuştur, tedavi iyi gelmiştir, doktor önerisi alırım diye yazıyorum.

aileyle yaşamak

İstesen de günaha giremiyorsun,aile ile yaşamak böyle bir şey,hatta durduk yere sevap falan da kazanıyorsun.
Senden özgürlüğünü alıyorlar, karşılığında sana rahat ve konfor veriyorlar.
huzur nerede?
huzur mezarda, bazen derin bir özlem duyuyorum oraya.
ölsem de rahat rahat yatsam mezarda.

George: Maybe this will become a cool thing... Living with your parents

Jerry:yeah, and maybe baldness will catch on

">git

patolojik aşk

Aşk patolojisinin bilinen en erken incelemesi ünlü hekim Erasistratos'a aittir, üvey annesine aşık olan genç bir prens...

Büyük İskender'in generallerinin soyundan gelen Suriye Kralı seleukos'un oğlu Prens Antiochus yemeden içmeden kesilince,Kral canınından çok sevdiği oğlunun hastalığının teşhis ve tedavisi için seçkin bir Yunanlı hekim olan
Erasistratos'u (MÖ 330-255) saraya çağırır.

Onu muayene eden diğer doktorlar gibi, Erasistratos da, Antiochus'ta fiziksel bir bozukluk teşhis edemez,karasafra ile ilgili bir sorunu da yok der.

Böylece, Antiochus'un çektiği acıların zihinsel bir nedenden kaynaklandığından şüphelenir;onu ve çevresindekileri etraflıca incelemeye koyulur.

Antiochus başka biri geldiğinde hiçbir değişiklik göstermez ama ne zaman üvey annesi Stratonicé onu görmeye gelse kalp atışları hızlanır,kekeleyerek konuşur, ateşi yükselir, kızarır,çarpıntı hissedilir.
(Bu arada şunu da belirtmekte fayda var:Erasistratos bilinen ilk fizyolog, iskenderiye tıp ekolü kurucularından, kalbin bir pompa görevi yaptığını ilk keşfeden hekim.)

hekim düşünür düşünür ve en sonunda bir çözüm bulur;
Erasistratus, yaşlı krala oğlunun teşhisinin aşk hastalığı olduğunu, aşk bir hastalık diyor, ancak bu aşkın ulaşılamaz olduğunu belirtir.. Nedenini soran krala; Antiochus'un kendi eşine aşık olduğu yalanını söyler.
seleukos, Erasistratus'a oğlunu kurtarmak için yalvarır, karından vazgeç oğlum evlensin der.
Kıvrak zekasıyla ünlü bir hekim olan Erasistratus, "Sen onun babasısın, ama Antiochus,karın Stratonicé'ye aşık olsaydı,sen bunu yapmazdın" der.
Yapardın, yapmazdın durum bir şekilde ortaya çıkar.
seleukos, oğlunun bağlılığından esinlenerek karısından vazgeçip krallığını ikiye bölerek Antiochus'u Yukarı Asya'nın hükümdarı yapar.
Antiochus ve Stratonicé MÖ 294'te evlenir.

mehmet boynukalın

İslam hukuku profesörü!, Ayasofya camiine yakışır bir imam diye düşündüm ama adam her Allah'ın günü, müslümanlara cringe yaşatmaktan başka bir şey yapmadı.
Dış müdahale olmadan, kendi kendini, aptallığı ile bitirmesi muhteşemdi.
İnanılmaz doğrusu, böyle rezil kepaze, hiçbir ağırlığı olmayan adama ne görevler verilmiş.

Bu tarz köktendincilerin hepsi zararlı ot gibi, keşke üniversite de bir an önce görevine son verse. ne olduğu belirsiz, ilişkileri şaibeli...

halka arz

Çok kıymetli bir olay özünde, Şirketlerin kasasına faizsiz, helal para giriyor, krediye falan bulaşmadan, ben böyle görüyorum halka arzı. Buraya kadar sorun yok zaten, sorun sonrasında.
Ülkede şerefsiz ve dolandırıcı olmayan kaldı mı? Bu yatırımlarla şirketi büyütmek, karlılığı arttırmak yerine, adım gibi eminim, şirket ortakları paraları aralarında yiyor,bu kıymetli olayı küçük yatırımcıyı silkelemek için kullanıyorlar,spk falan yalan dolan.
Üç dört tavan sonrası yalan.

müge anlı ile tatlı sert

Annem izlerken göz attım, misafirlikte zorla izlettirdiler falan diyemeyeceğim, bilerek ve isteyerek zevkle izlediğim fantastik gündüz kuşağı programı.

Bir kaç bölümdür programa Neandertal insanı türünde bir grup aile konuk.
Bir kadını pazarlayıp, üzerinden para kazanmışlar sonra da kadını öldürüp atmışlar.

Konu bu değil.

Konu buradaki içkici, kumarcı ve karısını pazarlayan iki çocuk sahibi bir adamın, sosyal yardımlaşma müdürlüğünden, kendini engelli göstererek yardım parası alması.
Kaymakamlıktan yardımlar alması.
Yine bu adamın annesi, programda benim beş bin lira maaşım var diye bağırıyor.
Aynı müdürlük kadına bakım parası, eşinin emekli maaşı vs 5000 lira aylık ödeme yapıyormuş.
programa, babasının emekli maaşını almak için kocası ile kağıt üzerinde boşanan kadınlar katılıyor.
Kaymakamlık ve müdürlüğün yardımları bu şekilde kişilere dağıtması, devletin malı deniz yemeyen keriz diye düşünen halkımız, canım halkımız hepsi çok tatlılar.
1 /