1. toplam entry 671
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 1
  4. puan 1889
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

taliban

bunlara sövülenin yüz katı batı'ya da sövülüyor. sövüyoruz. amin maalouf'un Semerkant romanında hayyam şöyle diyor: "İşte Selçuklular böyledir. Hem insafsızca yağmacı ve hem de en aşağılık ve en yüce duyguları besleyebilen aydın hükümdarlardır." günümüzde Batı'nın durumu tam olarak bu. insanlığa dair en aşağılık işleri bati çeviriyor. ama maalesef en üstün medeniyet de muasır batı medeniyeti. oysa taliban gibi sapkın fikirleri toplulukların hükmü altında güzele dair hiçbir umut kırıntısı bulamazsınız.

pkk

bitmesi için ekonomik ve siyasi güç gerekli. tek başına askeri operasyon yetmiyor. ancak kucak değiştirmesine yarıyor. Türkiye gibi bir ülkeye karşı böyle bir kozu kimse boş bırakmıyor.

radamel falcao

bu ligde ikişer üçer sallar ama Galatasaray'ın yöneticileri şu an içlerine öküz oturmuş bir şekilde "biz ne yaptık lan?" bakışlarıyla viskilerini yudumluyorlardır. eğer bu transferi yapmasaydılar taraftar onları öyle bir tefe koyardı ki. haliyle bunu bilen falcao'nun menajerleri ve Monaco kulübü yetkilileri tok satıcı rolüyle fazladan milyonların tadını çıkarmaktadır.

birinci william

yaklaşık olarak 1027-1087 yılları arasında yaşamış normandiya dükü ve sonrasında ingiltere kralı. İngiltere'yi fethettiği için Fatih William ve babası normandiya dükü robert'in evlilik dışı bir ilişkisiyle dünyaya geldiği için piç William olarak da bilinir.

demografik dönüşüm

sanayileşmiş toplumlarda 18. yy sonları ve 19. yy başlarında başlayan nüfus yapısındaki değişim.

modernleşen ülkelerde tıbbi gelişmeler ve beslenme kaynaklarının artmasıyla birlikte ölüm oranları azalır. bir zaman sonra çocuk doğurmaya yönelik algılar değişime uğradığı için doğum oranları da azalır. dönüşüm öncesi doğum oranları sabitken ölüm oranları değişkendir. sonrasında ise bu terse döner ve doğum oranları değişkenlik gösterirken ölüm oranları sabittir.

diğer ülkelerde ölüm oranları düşmüşse de doğum oranları hâlâ yüksektir.

solon yasaları

m. ö. 6. yy'da antik Yunan'da ortaya çıkmış yasalar. Solon adında Atinalı bir devlet adamının eseridirler. temel amaç, toplumdaki gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmaktı. bu amaçla borca karşılık rehin gösterilmeler kaldırıldı, tüm borçlar silindi ve ihtiyaç sahiplerine toprak dağıtıldı. ayrıca bütün yurttaşlara, yöneticilerin vermiş oldukları kararlara karşı mahkemeye başvurma hakkı tanındı.
1 /