1. toplam entry 2409
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 7
  4. puan 11021
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

Evlilik vergisi

örf ve adet gereği verilen hediyeler, çeyiz, drahoma falan veraset ve intikal vergisi kanunu gereğince vergiden istisna tutuluyor ama bunun sınırı her yıl bakanlık tebliğiyle belirleniyor. 2021 yılı için 7 bin tl civarı. show haber, show haberlik yapmış yani.

mesela germiyanoğulları beyinin kızına çeyiz olarak verdiği simav, emet, tavşanlı hediye de olsa bu sınırın üstünde oluyor ve istisnadan yararlanamıyor. şehzade bayezid kılıç sallamadan toprak almış bugün ellerini ovuşturuyor ama maliye çoktan mevzuya uyanmış, padişahı sıkıştırıyor. paşa paşa vergiyi ödeyecekler. bir de başlığı aşan cedric hiç tasalanmasın, chen türk tabiyetinde sayılmadığı için veraset ve intikal vergisinden muaftır. ayrıca 8 yaşında değil misiniz yahu siz, şimdi düşünmeyin bunları.

Madina Taimazova

işi gücü bırakıp müsabakasını izlediğimiz judocu. japon rakibi olan erkek fatma, bu kızcağızı yerden yere vurdu ama bir türlü üstünlük sağlayamadı. kızın gözü şişti, kısa süreli baygınlık geçirdi ve nihayetinde kaybetti.

savsaklama hastalığı

(bkz: tesvif)
(bkz: müsevvif)

"müsevvifler (savsaklayanlar) helak oldu" diye bir hadis-i şerif var.

necip fazıl'ın iman ve aksiyon kitabında da bir söz nakledilir: "halkı gafil kemali keselinden(tembelliğinden) bir laf eder; yarın olsa da bir iş işlesem fakat bilmez ki bugün dünkü günün yarınıdır, bugün ne işlemiştir ki yarın ne işleye."

sözlük yazarlarının karalama defteri

28 gündür bir mail cevabı bekliyorum. dünyanın en meşgul insanı değil bence. ingiltere'nin essex bölgesindeki, kraliçenin unuttuğu bir belediyeye mail atıyorum ve adamlar yarım saat olmadan dönüş yapıyorlar, sen kim köpeksin. nasıl bir meşguliyetin var senin. adamların tüzel kişiliği bile ahlaklı, edepli, kibarlıktan kırılıyor. coğrafyamızın makam mevki sahibi karaktersiz gerçek kişileri, nefretimsiniz.

hıram et gülşene guş eyle ar'ardan müdarayı

aslında hırâm et gülşene gûş eyle ar'ardan müdârayı şeklinde yazılması gereken hacı sadullah ağa'nın hicazkar şarkısı. şimdi yavaşca hocanın notasında bu şarkının usulü, şarkı devr-i revanı olarak geçiyor ve zaten okuyanlar da böyle okumuşlar ama bekir bey farklı bir usulde okumuş. devr-i revan mı okumuş bilmiyorum. benim kulaklar eğitimli değil, bilenler yazarsa da müstefid oluruz. güfte de endurunlu vasıf.


Hırâm et gülşene gûş eyle ar'ardan müdârayı
Utandır serv kaddi reftar ile serv-i semen sayı
Süzüp nergislerin meclisde serhoş eyle minayı
Açıl güller gibi nuş eyleyip camı ferahzayıyazarların bugünkü mutluluk sebebi

bugün metroda iki üç yaşlarında bir ufaklık inmeden önce görebildiği herkese el salladı ve biz de vagon ahalisi, kara şemsiyeliler ve evraklılar olarak el sallayıp annesiyle uğurladık. maskeler de tebessümleri saklayamıyor, insana dair her güzellik su gibi bir şekilde yolunu buluyor. bir de gözler kalbin evet ayn...

Kulak kesen maske

salgının başlarında oldu öyle şeyler ama sonra kulaklar mevzuya adapte oldular, intibak ettiler, ayıktılar. bir sene önceki kulaklarımız yok artık, o hassas, kırılgan kulaklar gitti; yerine sert ve hoyrat kulaklar geldi. evet önce kulaklar değişti...
1 /