1. toplam entry 1120
  2. takipçi 15
  3. takip edilen 17
  4. puan 5004
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 9 yıl önce

cipiu

sorgulayan, araştıran, seçkin kişilik.
her zaman durum ve olayları değerlendirmeye gayret eden bu gayreti esnasında kişilere mesafesini koruyan sözlük "gazeteciliği" kimliğine örnek yazar.
saygınlığıyla saygıyı hak eden yazar.

teslim olan tankçı askerin ifadesi

akşam otobüsle yolda kaldığımızda yanımıza gelen er'de aynı cümleyi söyledi bize.

"tatbikata çıktık, bomba var dediler buraya yönlendirler şimdi de devriye gezin yolda diye emir geldi" dediler.

bu çocukların ailesini düşünüyorum da içim yanıyor. askere diye evladını gönderiyor ve bu çocukların hiçbir şeyden haberi yok emir komuta kulu oldukları için er'in başına gelene bak.

feyla

şu an neler olduğunu anlamaya çalışan yazar.

yolculuğa çıktığım sırada başlayan karmaşa tuhaf bir şekilde sonrasında iç savaşa yönlendirildi. etrafımızda maça gidip dönen gibi gürültülü gruplar belirdi. tartışır gibi selfi çekerek tartışırken gürültü büyüdü silah sesleri yaralılar askerlik görevini yapan er'ler, birden ortaya çıkan kalabalık insanlar ölü m şehit haberleri patlama haberleri sayısı artan haberlerin ortasında bulduk kendimizi.

"tiyatro oyunu" cümlesinin söylenmesiyle bu teori üzeri den yaşadıklarımız ve gördüklerimizi paylaştım.çünkü içinde bulunduğum ünsan topluluğu da açılan başlık isabetiyle aynı konuyu konuşuyordu. anlamsızlıklar ve yaşanan absürtlük içinde makul geldi teori. ne olduğu anlaşılmayan bir süreçte insanlarımız ölüyordu. değerli can'lar kayboluyordu.

darbeci değilim darbeyi desteklemiyorum.

sözlükte her yazarı kendi bütünlüğünde okurum değerlendiririm. beklentimde bu yögit ığımın bütünüyle değerlendirilmesi. başka cümlelerim de var.
kimse entrylerimin hepsini okumak zorunda değil biliyorum, ben de tek cümle yada entryden ibaret değilim. beklentim bütünümün değerlendirilmesi.

sözlükte fikirlerimin taban tabana zıt olduğu arkadaşlar var duruşunu fikrini ifade edişini beğenip takip ettiğim. bütünüyle değerlendirdiğim.

bana kızabilirsiniz, öfkelenebilirsiniz,eleştirebilirsiniz, hicvedebilirsiniz. burada isteğim bana fikrinizi dursuğunuz yerden gördüğünüzü öğretin ben buna hazırım. paylaşın.

vatanımız milletimiz birlik beraberliğimiz güven refahımız önemli değgit ımız ve canlarımız en önemlisi. sabırla bu değerleri korumak gerektiğine inanıyorum durduğum yerden gördüğümü düşündüğümü yaşadığımı paylaşıyorum.

değer verdiğim tek şey yaratılan tüm canların hayrına olan her şey. evrendeki tüm yaratılmışların hayrına olacak her şey değerli benim için. zarar verecek herşeye de muhalifim yettiğimce.

burada 1. entryden itibaren yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. hepsinden öğreniyorum.

fikriyle tarafsızlığıyla görüşünü belirtenlere minnetle teşekkür ederim.

anlamak anlaşılmak anlaşılır olmak anlaşıldığını hissetmek eşsiz bir değer.

ek not;
entrylerimde kaynak belirtiyorum alıntı belirtiyorum. sözlüğe mobil girdiğimde kaynak ertelediklerim olabiliyor. sözlüğün itibarı içinde buna özenle dikkat ediyorum. uyaran arkadaşa teşekkür ederim. denk geldiğinizde uyarırsanız düzenlerim.

minareler süngü kubbeler miğfer camiler kışlamız müminler asker

dinimiz tehdit altında ise tüm müminleri beraberliğe birlik gücüne çağıran dize.

dün gece yaşanan din dışında değerlendirilmelidir. dindar halkın maneviyatı siyasete ve siyasi atraksiyonlara karıştırılmamalıdır.

küçük bir grubun darbe girişimi olarak hükümet açıklıyor.


Telefonuma rterdoğan'dan mesaj geliyor "türk milletinin değerli evlatları bu hareket ankara ve istanbulda devletin zırhlı araçlarını gaspetmiş dar bir k kadronun 70'li yıllardaki gibi millete karşı kalkışmasıdır..... "

Deniliyor.

Ardından

camide ezanlar okunup halk "sokağa inin savaşın ölümüne kadar gerekirse ölün bunu yapan askerin allah belasını versin cehennem azabında.... " deniliyor.

Bazı küçük illerde belediye halkı sokağa çıkın diye anons ediyor,

Bu şahit olduğumuz.
Görüp duyduğumuz yaşadığımız.

Oturup sadece düşünelim sakince sağduyulu şekilde.
Heyecanla hararetle hareket etmeden sadece düşünüp değerlendirelim.

İnsanımızı vatanımızı milletimizi dinimizi hakettiği konumda değerlendirip hiç bir politik atraksiyona dahil etmeden özü koruyup değerlendirelim.

15 temmuz 2016 darbe tiyatrosu

görünen ve bilebildiğimiz tek gerçek çok kan döküldüğü çok evladın öldüğü, polis asker sivil ölen canların kaybı

Duyduğumuz bildiğimiz tek gerçek bilgi can kayıpları. Son bulan yaşamlar.

Bu yaşananlar nedir?
Neler oluyor?
Neden oluyor?
Şimdi neler olacak?

Hiç bir bilgimiz yok.

Üretilen her fikir olayı çok yönlü değerlendirmeye çalışsa da bir sonuca varılamıyor.

Bilinmezlerle dolu bir olay.

Bu darbe çıkış noktasında hangi amaca hizmet ediyor bilemiyorum, bu kadar insanın hayatını kaybetmesinden sonra hiç önemi de yok. darbe mi değil mi önemsiz, her ne ise kayıp hayatlar yanan canlar yanında anlamsız.
Bu gerçek mi, kurgu mu, tiyatro mu her ne ise bunu konunun ilerleyen zamanlarında siyasi alan uzmanları değerlendirir. Burada en önemli konu milletin vatanın insanımızın başına gelen korkunç tehlikedir. Yaşanan kayıplardır önemli olan.

İnsanımız vatanımız milletimizin can güvenliği birlik beraberlik ve bütünlüğümüzdür en önemli olan.

Tüm ülke huzursuzluk korku yaşarken can güvenliğini korunamazken, toplum kaosu yaşarken bu yaşananların neye hizmet ettiğinin önemsizliğine rağmen en değerlimiz can kayıplarrına sebep olduğu görülebilir.

Sağduyu içinde sabır etmeliyiz. Halk olarak birbirimize sahip çıkmalı korumalıyız.

vatan ve milletimizin sağlık huzuru ve bereketi için duayla.er

bu yaşanan isimsiz tuhaf olayın en mağduru olan evlatlarımız.

dün gece 3tane eri nereden geldiği belli olmayan bir grup linç etti. otobüsünyolcuları olarak müdahale ettik.

anadolunun bir yerinden kalkıp vatani görevini yapmaya gelmiş, vatanı halkı korumak göreviyle. memleket evladı masum bir er halkın saldırısına uğradı ve yaralandı. diğer yanda gelişen daha büyük olaylarda aynı amaçla görev başında olan asker polis ölüyor. çocuk kendi yaşadığına şaşkın olaylara ağladı bizimle beraber.

15 temmuz darbe girişiminin düşündürdükleri

vatanın milletin birlik beraberliği için siyasi kamplaşmadan uzak temizlenmek insanı korumak sahip çıkmanın önemini hatırlattı.

olaylar gelişirken köprüde otobüste kaldığımızda gördüğümüz duyduğumuz akıl karıştırıcıydı.

köprüdeki asker yani erler tatbikatta olduklarını söyleyenler oldu, erlere verilen bilgi bu. zaman ilerledikçe jarmaşa arttıkça olaylar kontrolden çıktı. birden bire nereden geldiği belli olmayan kalabalık insanlar grupları toplanıp geldiler. yaralandık diyenler vurulduk diyenler erlere saldıranlar. ne olduğunu anlayamadığımız bir olayın içinde kaldık.saldırıp küfür eden grupların içinde gülenler şakalaşanlar selfi çgit çığlık atan bağıran ağlayan çok kaotik bir ortam oluştu.

gece ilerliyen saatte otobüste köprü yakınlarında bir yerde kaldık. şimdi hareket ettik. herkes korktu tedirgin üzgün öfkeli. neler olduğunu kimse anlayamıyor. herkes her soruyu soruyor;

bu yaşananlar nedir?
kim kime darbe yapıyor?
neler olacak şimdi?
memleketin genel durumu nedir?
memleketi neler bekliyor?
bu olaylar neden nasıl çıkıyor?
bu kadar ölen insan neden öldürülüyor?
asker ile polis ne tür bir olayın içine itildi?
halkın başına neler geliyor?

ve siyasi içerikli milyon soru.

sabaha kadar ara ara iletişim kuramaz olduk. herkes ailesiyle görüşüyordu telefonla.

endişe korku kaygı dolu bu sürecte
her fikre sahip yolcuların birleştiği tek nokta birlik beraberliğin önemi oldu.

hangi radyo kanalı olduğunu bilmiyorum otobüs içinde bir radyo kanalından takip edebildik süreci.

şimdi köprü açıldı yarım saat evvel ve hareket ettik. iptal edilen seferler geri dönüyor. beraber yolculuk yaptığımız ve kalıcak yeri olmayan 3 aileyi bize götüreceğim, dönebilirsek. ulaşabilirsek eve.

birbirimizi hiç tanımıyoruz fakat acı bizi birleştiriyor. birbirimizi sakinleştirip birbirimize sahip çıkıyoruz. birbirimizde teselli oluyoruz.

siyasetten arındırıldığında insanımız birbirine kenetleniyor.

bu kadar karışık profili olan otobüs yolcularının birleştiği nokta şu oldu,
tek gerçek,
her ne olursa olsun her zaman halkın mağdur olduğgit mağdur her zaman halktır.
tüm kaybı sadece halk yaşar.

ne olursa olsun halk galeyana gelmemeli birlik bütünlük korunmalı. birbirimize sahip çıkmalıyız.

15 temmuz 2016 darbe tiyatrosu

bu iddiayı okuduğumda çok makul geldi.
orduda kim kaldı darbe planlasın hükümete.
hatta duyduğum en çarpıcı yorumu yan koltukta oturan vatandaş yaptı. akp propaganda grubunun tiyatrosu olduğunu söylüyor. kaybettiği taban desteğini güçlendirmek için kurgulandığını dini kullanarak halkı sokağa döktüğünü söylüyor.

Dini kullanıp halkı sokağa döktüğü doğru fakat diğer teferruatlar için bu memleketin askerini polisini halkı birbirine düşürecek plan aklın kabul edemeyeceği derecede insanlık dışı olur eğer tiyatro ise.

Bu yaşananlar her ne ise vatana ve millete zarar verdiği en kesin doğru.

Memleketimize huzur ve bereket gelsin.
1 /