1. toplam entry 70
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 442
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 ay önce

Millet ittifakı'nın 2023 cumhurbaşkanı adayı

Büyük ihtimalle Ali Babacan olacaktır.

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bu 6’lı masa kurulduktan sonra bütün liderlerle birden fazla hatta Kılıçdaroğlu’yla altı yedi kez görüşen tek lider.

Bir diğer etkende Türkiye’yi içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan çıkartma becerisine sahip olması, mevcut iktidarın işleyişini en iyi bilen lider olması.
Liberal olması.
Çok fazla politik olmayışı
Büyük ihtimalle 6’lı masadaki liderler üzerinde anlaştığını düşündüğüm lider. Sıra hdp’ye gelmiş. Son iki haftada özel olarak CHP adına Ali Babacan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda avukat (bkz: hadi cin) aracılığıyla görüşme yapıldığı görülüyor.

Hdp’yle anlaşılıp Ali Babacan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması halinde şuanda mevcut konjektürde RTE’ye karşı kazanabilecek tek lider olduğunu düşünüyorum.

Sözlük yazarlarının bugün yaptıkları

Nevroza gittim alan dolduğu için içeriye almadılar. Xero Abbas’ın konserini de dinleyemedim. Biraz üzüldüm ama dedim yapacak bir şey yok. Yönümü Laleli’ye çevirdim yürüdüm. Süleymaniye ordan mercan’a yokuş aşağı Tahtakale’ye indim sessiz kimsesiz sokaklarda. Sirkeci garı çay ocağında biraz dinlenip çay içtim. Biraz insan manzaraları izleyip eve döndüm. Soğuktu. Yine çok az mutlu insan gördüm.

babaanne

Beni büyüten annem çünkü her daim annen kim diye sorduklarında onu işaret edip onun yanına gidiyormuşum çocukluğuma dair ilk anılarımın kahramanıdır aynı zamanda. Onunla ilgili çok şey yazabilirim. Yazacağım. Babaannem bir ülke gerçek anlamda bir ülke. Gerçek bir hesap uzmanı.
1914 doğumluydu babası saygın ve büyük kişilikti, dedem ise bir dağ köyünde yaşayan bir yetimdi okuma yazması bile yoktu ama babaannem’in vardı cumhuriyet’in şark ıslahat planı çerçevesinde kurduğu ilk okullardan birinde eğitim almış, babasının dedemi beğenip daha 15 yaşında dedemle evlendirmesiyle sonuçlanmış sonrasında dedemin evin bütün hesap kitap işlerini eline alan kişiydi. Dedem muhtar olduğunda bile bütün herşeyi babaannem yaparmış. Sonrasında Cumhuriyete karşı yaşanan isyanlarda dedemin yanında saf tutmuş onunla resmen dağlara sığınmışlar. Bu isyan 6 -7 yıl boyunca devam etmiş. (bkz: 1937 Sason isyanı) bu isyan ile birlikte binlerce yakını başka şehirlerde tehçir edilip yurdundan edilmesine rağmen dedem kayınpederi sayesinde bu tehçirden kurtulmuştur. Dağ köyünden hiç ayrılmayan babaannem henüz kırk beş yaşlarındayken dedemi ince hastalıktan dolayı kaybediyorlar. Babaannem ve altı çocuğuyla bi başına kalıyor. Gidip evlenmek yerine yaşama daha çok sarılıp çocuklarına daha çok sahip çıkıyor. 1950’lerde ve 1960’larda toplamda dört defa amcalarımın çocuklarının hastalığı nedeniyle Ankara’ya gelip gitmiş, o zaman ki bir çok mebus ve il idare yöneticileri ile ilişkiler kurmuş bir kadındı. Gezmeyi acayip derecede seviyordu. Her daim cebinde şeker bulundururdu. Her daim ama. Sonra ayrıldık bizden uzak kaldı. Dayanamadı küçüktüm hatırlıyorum her kış gelirdi baharı nevruz vaktini bekler nevruzdan bir hafta evvel çantasını hazırlar beklerdi. Tren yolculuğunu çok severdi. Yaşı ilerlediği için son zamanlarında hatırlıyorum uçak ile gidip geliyordu. En çok korktuğu şey burda ölmekte ya burda ölürsem beni hiç tanımadığım insanların yanına defin ederler diye hep söylenirdi. Öleceğini hissetmişti, o kış gelmemişti yanımıza 2011 yılını 2012’ye bağlayan gece aramızdan ayrılıp yarım asır her daim özlemini çektiğini hayat arkadaşının yanına gitmişti. Onu özlemek ne güsel şey. Onun ülkesini de.
1 /