@gecersizbarkod

bu telaş niye?

  1. toplam entry 174
  2. takipçi 10
  3. takip edilen 8
  4. puan 11479
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 yıl önce

özenilen meslekler

Aslında benzerleri yazılmış ben de tekrar ediyim. Bu vesileyle fıtraten olması gerekeni tekrar görmüş oluruz diye düşünüyorum.

Benim özendiğin bir meslek yok. İstediğim şey kimseye muhtaç olmadan ailemin mahişetini hakkıyla temin etmek ve modern köle olarak çalışmamak. İhtiyaç halinde işi bırakıp ihtiyacı giderdikten sonra tekrar işime geri dönebilmek. Aslında bence makul ve basit ama zor. Çünkü kapitalizm.

6 Şubat 2023 kahramanmaraş depremi

Belki buraya değilde karalama defterine falan yazmam gerekirdi bunları ama burda durmasını istedim.

Uzaktan izlemek adama koyuyor. Benzetmemi mazur görün : sanki açlık oyunlarında arenadakiler can peşindeyken capital’deki partilerde daha fazla yemek yeme keyfi için kendimi kusturuyormuşum gibi hissediyorum. Yaşananları yalandan dert ediniyormuş gibi. Normal olmayan bir ortamda normalleşmek acı verici. Elbette sağlıklı kalmak ve tetikte olmak için normalleşmek gerekir ama normalleşirken geçmişin şatafatını da reddetmek gerekir. Görüyorum ki bazı insanlar bazı şeylerin farkına vardılar elhamdulillah. Artık düşünceden eyleme geçmek gerek. Madem dünya malı bu kadar paçoz bir şey haydi nefsimizi kubartan alışkanlıklarımızdan, fantazilerimizden vazgeçelim. Bilinçli bedeller ödeyelim yoksa elimizden alınacak olanlar verdiklerimizden daha fazla canımızı acıtacak hem dünyada hem ahirette.

Bu deprem her ne kadar bir felaket olsa da biz hayattakiler için ibret vesikası. Uyarıldık. Halimizi düzeltip düzeltmediğimize göre tekrarlayacak bir senaryo. Ben inanıyorum ki pisliklerimizden arınana kadar başımızdan belalar eksik olmayacak. Ya isteyerek arınacağız ki bu durumda felakete uğrama ihtimalimiz azalır ya da yüce kudretin diktesiyle arınacağız. Üzüldüğüm kadar bir yandan da seviniyorum. Seviniyorum çünkü pek çok kimse dünyanın ne kadar boş olduğunu, çabaların gerçekten nereye kanalize edilmesi gerektiğini idrak etti. Elhamdulillah.

Elbette vefat edenlere ve yaralananlara üzülüyoruz. İnşallah hepsi imanlı olup şehidlerden olmuşlardır.

her depremde gsm operatörlerinin çökmesi

Bu tarz durumlarda en etkili iletişim aracı telsizdir. Kıyı emniyeti müdürlüğünün amatör telsizci sınavları var. Sınavı meb yapıyor. Sınavdan geçince amatör telsizci oluyorsunuz ve telsiz kullanma ehliyeti alıyorsunuz. Şayet bu ehliyet olmadan lisan isteyen telsizinizle yakalanırsanız cezası var. Lisansız telsizler de var ama onlarla röleye falan bağlanamazsınız, frekans giremezsiniz.

Telsizcilik öyle bir derya ki adamlar trabzondan almanya ile iletişime geçiyor. Kendi antenlerini yapıyor insanlar. Müthiş bir hobi aynı zamanda faydalı.
1 /