1. toplam entry 2793
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 4
  4. puan 9521
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

evlenme teklifi eden kadın

hz. hatice'dir. evet, peygamber efendimizle (sav) evlilik hikayesini okuyun, ilk hamle seyyidlerin anası'ndan gelmişti. tabi bunun evveliyatı da var, hz. hatice bir rüya görmüştü, amcası bu rüyayı tabir edince peygamber efendimiz'e başka bir gözle bakmaya başlamıştı filan... hayırlı uğurlu olsun.

melih gökçek

Şu anda haber global ekranlarında mansur yavaş’a sıralı saydıran eski ankara belediye başkanı. Rakamlarla ve baya sağlam konuşuyor. “Ne isterseniz sorun” diyecek kendine güvenli. Dediğine göre görev yaptığı 23,5 yılda belediye personeli sayısını 20.070’den 29.000’lere çıkmış, mansur yavaş ise 2 yılda 6.500 kişi almış. Doğru yanlış, günahı kendi boynuna. Şimdiye kadarki kısımdan ikna oldum ama adil olmak için mansur yavaş’ı da dinlemek lazım.

dünyayı kurtaran adam

Bütün zamanların en absürt filmleri arasında 3. seçilmiş diye duyduğum film. Efsane denilebilecek kadar absürt replikleri vardır. Her defasında sonuna kadar izlemeye niyet edip 10-15 dakikadan fazla dayanamadığım bir filmdir aynı zamanda. Filmin başlangıcındaki introda insanlığın uzaya yayılacak kadar geliştiği ama bütün bunları terkedip ilk insanlar gibi basit ve sade yaşamı seçtiklerini söylediği kısımda dayanamayıp her defasında “tamam ama neden?” demekten kendimi alamıyorum *. En güzellerinden biri de cüneyt abimizin arkadaşına söylediği bilgelik ve hikmet kokan şu söz:
“vücudundan kurtul sadece ruh ve zihninle yaşa, o zaman toprak altında da yaşayabilirsin”.
not: senaryo cüneyt arkın abimize aittir. Filmin geliriyle yapımcı güzel bir villa almış, cücü’ye bir ev ve aytek’e (aytekin akkaya) güzelinden bi motosiklet düşmüştür.

serdar atasoy

Kendisi fetö’den yargılanmış ama beraat etmişti. Yaş’ta terfi öncesi gelen belgelerinde bir olumsuzluk görülmemesi üzerine önce terfi ettirilmiş, istihbarat ve emniyetten gelen bilgiler üzerine görevine başlatılmadan görevden alınmıştı. Buradan çıkarılacak çok dersler var. Öncelikle askeriyedeki fetö ile mücadelede hala alınması gereken çok yol var. Hulusi akar 150’si general seviyesinde, 21 bin küsur adamın askeriyeden uzaklaştırıldığını söylemişti. Demek ki hala k.çına tekme atılacak adamlar var. Sonra, fetö’nün yargı ayağında da hala çok işimiz var. bu adama beraat veren, belgesini yaş’a getiren, telefonda konuşan her kim varsa bütün irtibatları araştırılmalı.

doğan cüceloğlu

bugün içimden bir parça koptu. ilk gençliğimde tanıdığım bilge ve güzel bir insanı kaybettim. "iyi düşün doğru karar ver", "yeniden insan insana" ve "savaşçı" ile tanımıştım o'nu. lise sondayken bir arkadaşım "kendisine ulaşabileceğini, isterse görüşmemin mümkün olduğunu" söylemişti. çok heyecanlandım ama nedendir bilmem gitmedim, istemedim. daha sonra televizyon sohbetlerinde rastladım kendisine. ne kadar eksik kaldığını, ne kadar ilgisiz bırakıldığını anlattıkça gözlerim doluyordu. ilk evliliğinde amerikalı genç bir kıza klasik anadolulu türk erkeği kalıplarıyla yaklaşıp o kızcağızın hayatını nasıl perişan ettiğini anlatıyordu... anlatırken kendi de çok üzülüyordu, belli oluyordu. bunu gereksiz bir hayat hikayesi olarak değil, izleyiciye ders olsun diye anlatıyordu. her görüşüne katılmasam da kendimizi keşfetmenin, hayatın bizden neler istediğinin, bizim bu hayata nasıl yaklaşmamız gerektiğinin derslerini veriyordu. bugün internette hayatını kaybettiğinin haberini görünce içimde bir şeyler öldü, çok yakın bir büyüğümü kaybetmiş gibi hissettim. ruhu şad olsun.

Zengin erkekle evlenmek isteyen kız

İyi yaşamayı istediği için kendisini suçlayamayız. Yalnız zengin dediğimiz insanlar da zenginlerle evlenmek istiyor ve ayrıca bu zenginlerin sayısı da sınırsız değil. O yüzden yine kala kala kendi ayarımızdakilere kalıyoruz *. benim gözlemim benzer kültür ve ekonomideki aileler arasındaki evlilik daha sağlam oluyor yoksa bir taraf diğer tarafa eziliyor. Bu yüzden “bir defa evleniyorum” diye abuk sabuk kaprisler yapan geline veya “şunu iste, bunu yap” diye kulağına fısıldayan akrabalarına temiz bir sopa çekesim geliyor. İnsanları lanet ettiriyorsunuz, bunu yapmayın. O çocuk evlendikten sonra yıllarca kredi ödemekten sırtının kamburu düZelmiyor, uykuları kaçıyor, yüzü gülmüyor. Aşırı isteklerin sonu buraya çıkıyor, bunu yapmayın.

Son bir tavsiye olarak ilave edeyim; 17 yıldır evli biri olarak... sevgi temelli evlilik çok güçlü ve tutkulu oluyor ama saygı temelli evlilik daha uzun ömürlü. Mümkünse ikisini bir arada bulabileceğiniz kişiye gönlünüzü verin *. Verin ki sabah yanınızda gördüğünüzde içiniz ferahlasın. Eyyorlamam bu kadar.

15 şubat 2021 döviz kuru

Dolar son bir aydır ufak ufak düşüyor ama 7 liraya gelince orada kalıyordu (bkz: direnç noktası). Bugün bu direnç kırıldı. Bunda merkez bankası’nın yüksek faiz politikasının etkisi var, yatırım yapacak olanlar mevduata yöneldi. Dolardan da çıkış var dolar bozdurup mevduata yönelme şeklinde ama bu bozdurma o kadar da güçlü değil. Düşüş sürerse Merkez dolar ya da altın alıp rezervini güçlendirecektir. düşüş devam ederse ufak ufak faiz de azaltabilir, yalnız şu anda erken gibi. Pandemide 20 milyar dolar kadar rezervden harcamışız, Her yıl Turizmden gelen (19 milyar dolar) ve havacılıktan gelen (6 milyar dolar) toplam 25 milyar dolar da gelmedi. Bu yıl toparlanma yılı olsun artık. Herkesin buna ihtiyacı var.
1 /