@halis

acı bir dehliz gibidir, içinden geçilmeden hakikate ulaşılmaz.

  1. toplam entry 3140
  2. takipçi 35
  3. takip edilen 30
  4. puan 36912
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

audi a6

2005'de yılın otomobili seçilmesinde büyük bir sebebi olarak dayanıklılığından söz edilebilir. İspanya 50 ve üzeri dereceler gördüğünde motoru kolayca ısınmadı. Bunun için iyi bakımda elbet şart. Aşırı yükü kaldırabilen ve zorlu yolları geçebilen bir otomobil olduğunu farkettim. Ayrıca kazalarda da dayanıklılığı taktire şayan. Otoyolda girmiş olduğumuz bir hatalı sollama kazasından ölmeden çıktım. Daha ne denilmeli. Seviyorum seni odi baby.

jovano jovanke

Bağımlılık yapmakta. Bir dizi müziği ile dizinin senaryosunu bağdaştırmak her senaristin bu şekilde güzel beceremediği bir şeydir. Film sektöründe de bu böyledir. Müzik, ritim, beat hepsi sanatın işletmesinde bir faktör. Hoşuma giden şey Balkan ninnisi dizisinde hem başrolü kızın ismi şarkıdaki karakter ile eşleşiyor ve hikâyede yaşatılıyor. Kimse gelip yabancı damatla birleştirmesin. Türk Yunan hikâyesinin türk Makedon hikayesi ile arasında dünyalar var. Siz aşk meşki bı kenara bırakın o topraklarda günümüzde dahi dizideki anlatılan şeylerin siyaseti yapılır. Üsküp'te 3 önemli üniversite vardır. Biri Türklerin kurduğu, biri Ruslar tarafından sivilize edilen Makedon üniversitesi, biri de Arnavutların tercih ettiği bir üniversite. Makedonya Savaşı'ndan sonra dışlanan Arnavutların hayat şartları makedonlar kadar kolay olmamıştır. Okulları, yaşadıkları yerler diğerlerine nazaran 2. Sınıf seviyesinde olmuştur. isimlerini değiştirmişlerdir ve bu ayırım yüzünden asimile olanlar dahi vardır.

meşhur olmak

İyi amaçlar için kullanılabilir. Dünyada bir değiştirmek ve duyurmak istiyorsanız burjuva olmanız yeterli değil. Bunun için aktivistler sosyal medya üzerinden kendilerini pazarlıyor. Yapılan zulümleri dünyayla paylaşıyor ve yerinde rahmetli oluyor. İngiliz, Amerikan, Arap, Türk veya bambaşka bir unsur olabilir. Sorun şu. Meşhur olmak paraya bağlı. Kazanamıyorsan veya doğuştan asil, varlıklı değilsen sponsora ve reklama ihtiyac var. Bunun için zamanla büyüyor insanlar. Basit sponsorluk yetmiyor en tepedekiler sana kefil olmalı. Sonra Cristiano Ronaldo gibi Filistin'e bağışlar yapılır. Angelina Jolie gibi Afrikalı yoksul çocuklar için mücadele edilir. Dessert rose gibi dünya çapında kadın sünnetleri resmiyette sonlanır.

kalbi emanet etmek

Emanet edilen bir şeyin bir kalp olmasının metaforik bir manası vardır. Kimse kalbini söküp al seni hayatta tutsun, ben ölsemde ölür demez. Süslü kelimelerin edilemediği bazı anlar vardır. Kalbin çok hızlı attığı ve kontrol dışı olduğu. Endişe duymak, yorulmak vb. durumlarda. Üzücü olan şu ki kalbi emanet olarak kabul etmek o kalbi bizzat taşımadan bile o kalbin kişinin kendi kalbi gibi hissettirmesi oluyor. Bu his yaşanmadıkça tanınmıyor. Bugün müge anlı köpeği lokum kapıya koştuğunda kaybolacağı ve zarar göreceği korkusunu yaşadığını anlattığı şekilde anlatılabilir. insan sevdiklerinin gerek fiziksel olarak ya da mental olarak acı çekmesini istemez. Sorumluluk sahibi oluyor. Bitiyor artık o vurdumduymazlık, artık büyüyor. *

taşköprü

Kuzey Makedonya'da başkent olan Üsküp'te bir köprü olmaktan ziyade ülkenin siyasi birliğinin bir köprüye bağlı olduğunu simgeleyen bir köprü. Osmanlı Devleti'nin bir siyaseti vardır. Mahalli yönetimleri müslim ve gayrimüslim teba olarak ikiye ayırmak gibi. Hepsi evet eyvallah aynı ülkenin vatandaşı ama verdikleri şeri vergiler farklı. Oturdukları mahalleler gayrimüslim iseler bir kilisenin etrafında ya da müslümanlar ise bir camiinin etrafında. İmam müslüman mahallenin yöneticisi ve papaz dediğimiz ancak balkanlardaki Hıristiyan mezhebinde denildiği şekilde patrikin yönettiği Hıristiyan mahalleler vardır. Tabi arada çingeneler kaynıyor sanmayın. Onlar zamanla müslümanlaşmış; ancak hayat stillerinden ödün vermemiştir. Heterodoks müslüman dediğimiz rafiziler bunlardır. Daha çok geleneksel yaşantıları vardır. Herhangi bir düzenin içersinde bile kendi düzenlerini korur ve uygularlar.

Büyük iskender heykeli

Eşcinselliğine rağmen Türk Proto tipi olan roksana ile evlenmiş olan büyük lakabı ile küçük boyuna rağmen kazandığı savaşlarla ve fethettiği coğrafyalarla genç yaşına rağmen tanınan iskender beyin bir anıtı. Taşköprü'yü geçtikten sonra çarşının Makedon esnaflar tarafından yönetildiği ve idare edildiği taraftadır. Çarşı Makedon ve müslümanların birlikte çalıştığı bir yer değildir. Daha nostaljik olan bir Osmanlı esnaflarin bulunduğu çarşı var. Öte yandan Taşköprün'nün diğer yanında Makedon milliyetçiliği temsil eden İskender heykeli ve daha Avrupai havada olan bir meydan mevcut. Tabi Balkan ninnisi dizisinde abartıldığı kadar insanlar birbirinden uzaklaşmıyor ve taraflar ayrılmıyor. Sadece helal lokanta ve gıda satan esnaflar daha çok Osmanlı mimarisi ve havasına sahip olan köprünün öte tarafında. Turistleri maalesef bizim Osmanlı torunu müslüman esnafta iyi halledebiliyor. Yatırım amaçlı sizi taş almaya ve bunu pahalıya pazarlamaya ikna edebilirler. Sonra bir çocuk gelip bu işi de mi batıracaksınız diye laf sokabilir. *

skopje

Yeryüzünde yaşayan Osmanlı şehirlerinden birisidir. Konaklama için yer arayanlara bushi otel tavsiye edilir. Hakkında diyebiliriz ki günümüzde önemi Osmanlı Balkan şehirlerinden o nostaljik havasını koruyanlardan biridir. Tito döneminde ve sonrasında Makedonlar tarafından birçok arnavut ve Osmanlıların inşa ettiklerini yok etmişlerdir. Makedon Savaşı'ndan sonra makedonlar Slav rusyası tarafından ve Bulgaristan tarafından hedef haline gelmiştir. Büyük Bulgaristan'a dahil edilemeyen ve sosyalistlerin eğitiminden ve idaresinden geçen bu ülkede milli duygular Makedonlar tarafından bir safsatadır. Boş konuşmalar. İslamiyeti istemeyen ve dolayısıyla sosyalistlerin müslümanlara ettikleri iskenceler bellidir. Tarihi mirasları yok etmekte ayrı bir sorundur. Demeli ki balkan ninnisi gibi diziler güzel bir hatırlatma vazifesini görmekte. Birinci bölümdeki sürekli vurgu yaparak anlatılan camii meselesi sadece bir sorunlardan biri. Erdoğan'ın yaptığı her şeye katılmasam bile ayak basmış olduğum o güzel topraklara Türkiye'nin yatırımlarını ve korumacı yönünü gördüğümde içim bi hoş oluyor. Camileri ve kültürel mirasları milletimiz bazen yok etmiştir. İlber Ortaylı'nın anlattığı vefa'daki mezarlıklar, Boğaziçi köprüsü ve vatan caddesi için yıkılan cami ve büyük zaatların, Osmanlı'nın mezarlıkları vesaire. Zamanında Adnan Menderes'i seven muhafazakarlar bile bundan ötürü onu kınamıştır çünkü modernleşme adına geleneksel mirasa sahip çıkmamıştır.

Balkan ninnisi

izleyenlerin dikkatini dizi müzikleri çekince araştırmaya koyuldular. ederlezi ve ondan daha ilginç bir müzik ilk bölümde çaldı. jovano jovanke şarkısı aslen Bir Makedonya halk şarkısıdır ve bu şarkı Jovana kızın ismi, Jovanke de hani Jovanacığım demek gibi. Bir tür Romeo&Juliet, Ferhat ile aslı ve Leyla ve Mecnun gibi bir aşk hikayesini anlatıyor. Sanmayın ki acıklı olduğunu. Diğer hikâyelere nazaran neşeli bir hikayedir.

Love&anarchy

Netflixte yayınlanan dizi cinselliği, cinsellikle bağlı oyunları ve aile yapısının altatmacalar ve yasak aşk yüzünden bitebildiğini ve normal karşılamak gerektiğini yansıtan bir dizi. Sürekli kendisinden yaşça genç iş arkadaşı ile fingirdeşen ve aşk mi cesaret mi dercesine oyunlar oynayan bir anneden bahsediyoruz. Kimi erkek veya kadınlar bazı bastırılmış cinsel arzularını yaşamak için izlediğini düşünüyorum yoksa bu kadar tutulmazdı. Sadık kalmak bu kadar mı zor diye sorulmalı.

bir insanın mutlu olmasından rahatsızlık duymak

Mutlu olmak herkesin becerebildiği bir şey değildir. genelde insan kendisini mutsuz edenlerin mutlu olmasını dilemez. Onun için en kötüsünü diler. Ancak herhangi birinin nasıl hissettiği insanların genelinin bir yerini enterese etmez. Kim ne yapıyorsa yapsın düşüncesi. Bazıları ise çok kıskanç ve görünmez olmayı, mutsuz olmayı sevmez ve mutlu olanı kendi kompleksleri ve kendince yolunda gitmeyen hayatı yüzünden hoş görmez. Kin besler, kıskanır ve yıkılışını izlemekten zevk alır. kuş uçuşu

bir kürdün cumhurbaşkanı olmasından rahatsızlık duymak

Bu ülkenin vatandaşı olan her kimse, hangi ırk ve milliyete sahip olursa olsun devleti temsil etme hakkı vardır. Temsil ederken temsil ettiği tebayı küçük düşürmeden tabi. Başta olan kim tarafından seçildiğini bilmeli ve onlar için çalışılmalı. Olayı bir soykırım, ırkçılık ve faşizme dönüştürmeden. Örnek olarak birçok rejim verilebilir. Neyse adam türk mü, laz mı, Kürt mü ne zaman fark eder sorusu. Kendi çıkarlarını devletin çıkarları üzerine koyunca fark eder. Al recepten bu kadar.

van

Türkiyenin en büyük feribotuna sahip olan şehirdir. Aslında sahip olan şehir Bitlis/Tatvan ve Van olmakta. Kısaca feribotun Van gölü üzerinde seferleri vardır. En güzel ilçesi Edremit'te van gölün kenarında sosyal tesisler ve şadırvanlar, yeşillikler ve çocuklar için(!) Park alanları vardır.
1 /