1. toplam entry 10201
  2. takipçi 22
  3. takip edilen 10
  4. puan 45304
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 13 yıl önce

solcu futbolcular

futbol camiasında "ben solcuyum" diyen adama zaten değişik gülerim de, esasen de bu camiada solcu da yoktur. genelde ya muhafazakar ya da sağcı ve ülkücü kesim var bu alemde.

üçüncü lig de bile en dandik futbolcunun dahi yıllık 3-5 milyon kazandığı bir yerde topçunun biri çıkıp da " ben solcuyum " derse "memleket nere hemşerim" diye sorduktan sonra memleketine doğru çevirip çay ısmarlamak lazım.. hele ki üstüne iş, emek, alınteri falan gibi laflar ederse direkt kanırtmak lazım.

felsefe

yaw müdür aradıkların bu dünyada yok işte. olay bu. sana sunulanların hepsi palavra. lisede , üniversitede , bakkalda, kebapçıda , nalburda aradıkların yok. e nerde var peki? ne biliyim ben olm? onu araştırmak için okudum felsefeyi ama hala bi şok bulamadım. ama aramaya devamke.

modern bilim

Wittgenstein'a göre insanları uyutmanın yeni yoludur. yani modern bilim uyutur , kandırır, söğüşler , marizler arkaşlar. boşuna fazla şeetmeyin. bak hafif faşizan yönlerinden dolayı hatta ne hafifi çok ağır bir faşist olduğu için pek sevemediğim hiedegger de bilimin düşünmediğini ve akletmediğini söylüyor. düşünmeyen , akletmeyen ve uyutan bir bilim. offf kanım çekildi birden yaa.

modern teknoloji

insanı insan olmaktan çıkartan tüm özellikler mevcuttur kendisinde.

yarattığın şeylerin ölçütü haline geliyorsun . yarattıklarımız bizim ölçütümüz olması gerekirken , yarattıklarımızın kölesi haline geliyoruz. gözünü sevdiğimin protagoras'ı seni nasıl da yanlış anlamışlar?

insan her şeyin ölçütüdür demediğin halde 2500 sene sonra bile senin sözünü kıçından anlayıp yeni bir put buldular. halbuse sen " insan evrenin ölçütü değildir , insan meydana getirdiklerinin ölçütüdür " demiştin. her şeyin ölçütü olmak ve yarattıklarımızın ölçütü olmak arasında da dünya kadar fark var ama bunu da sofist filozof olduğun için bizi ketenpereye getirmene yoruyorum.

neyse siz her gün işe mi gidiyorsunuz hala? banane auuw ben denize gidiyorum.

bilim ve teknoloji

ben neye hizmet ettiğine bakarım gerisi hikaye. neye hizmet ediyor? araçsal kara. insanı da iki tane insanlık dışı terime indirgiyor. verimlilik ve işlevsellik. bu ne la? bunlar hangi insani özellikler kategorisine giriyor acaba? insanı geç hayvani kategoriye bile girmiyor. her ikisi de makine özelliği. maneviyatı var mı ? nine. ruhu var mı? nö. hak , adalet ve hakikat arayışı var mı? aa ne alaka canım bilim onlara karışmaz. e o zaman ben böyle bilimin de teknolojinin de içine tüküreyim.

dijital medya

belli bir hedefi ve amacı olmasını isterdim ama sanmıyorum böyle bir şey olsun.

gönüllü olarak hem de online biçimde katılım sağlayıp hangi fikir baskınsa o fikrin , o duygunun gönüllü köpekleri olduğumuz meşgale yeri. düşünmek ve ya hakikat arayışı zaten yok da , zorla dayatmanın hakim olduğu ve dayatılan bir sürü kurgu ve uydurmasyon simülasyonun içinde herkesin şahsiyetini kaybettiği sabunlu zemin. eskiden anı yaşa şeyleri falan vardı ama şimdi anda kaybol , anda öl ,geber seviyesine düştü insanlık dijital medya ile beraber.

almanya

bana göre aydınlanma sürecinin tek bilge ülkesi.

gerçi batı aydınlanma sürecinde zaten etkili 3 ülke var. fransa , ingiltere ve almanya. diğerleri olsa olsa bunların sığıntı bir yancısı olur. peki neden almanya bunların yanında bilge bir ülke?

aydınlanma süreci çok uzun bir süreç. ama fransa ve ingiltere aydınlamasına baktığımızda süreç ; dindışı , pozitvist ve tamamen seküler bir yapıda ilerlemiş.

almanya'da ise bambaşka bir aydınlanma var. maneviyatın ve idealizmin ağırlık kazandığıbir aydınlanma var. müzikleri ile hala daha hiçbir avrupa ülkesi yan yana bile gelemiyor, şiirine baktığımızda fars şiiriyle kafa kafaya gidiyorlar, edebiyatları rus'dan etkilense de onalrı çok çok aşmış bir edebiyat, felsefelerine baktığımızda kant gibi tüm çağlara yürüyen bir bilgeleri var, kısacası almanya bu ve bunun gibi manevi aydınlanmacılığı ile batı'nın şarkıdır.1 /