@imera fera

hiç mi gülmeyeceğiz hiç mi mutlu ve huzurlu bir gün geçirmeyeceğiz.

  1. toplam entry 11100
  2. takipçi 22
  3. takip edilen 7
  4. puan 68600
  5. statü regulus
  6. rütbe moderatör
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

uyku düzeni

herkesin hayatının bir köşesinde bulunması önem arz eden düzen.

bunu oluşturmayı başarırsam, inanıyorum ki her şeyi başarabilirim. allah'ım, tüm derdim tasam bitti, uykusuzluğa tekrar nasıl adapte olacağım diye düşünüyorum kara kara.

uykusuzluk deme ona imera, az uyku verimli hayat, inanıyorum öyleyse yar... varım, pof....

terazi burcu kadını

kendilerinden biriyle kan bağım olan, diğerleriyle ev arkadaşlığı, staj arkadaşlığı tecrübelerimin olduğu, 23 eylül- 22 ekim arasında doğan kadın kişisi.

bu burcun insanlarıyla ilgili en sık söylenen şey, dengesiz oluşları sanırım. dengesizlikleri, değişken ruh halleri sebebiyle ortama ve insanlara ayak uyduramama dolaylı ortaya çıkan kararsızlık hali diye düşünüyorum. hoş, bu kısım artık ses kayıtlarını almayı düşündürecek kadar can sıkıcı olabiliyor. geneli, oldukça bakımlı ve güzel görünmeyi sevme konusunu herkesten bir tık daha aşikar yaşayan insanlar, ki bence gayet de yakıştırıyorlar.

alıngan, içli, hassas, duyarlı, aşırı doz empatik elbette biraz sempatik yanları var, düşündüklerini kırar mıyım acaba diye kırk yarmaktan dile getiremiyorlar ancak bu durum terslerinin pis olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

yıllardır bu insanlarla yaşıyorum, genellemelerim yalansa beni bulsunlar....*

psikoz

#6678002, tanımlama burada.

psikiyatri dalında uzman bir hekim değilim, biz okurken bu insanlarla kısa süreli muhatap oluyoruz ve gerisi teorik bilgiyle sınırlı kalıyor.

altını çizmek istediğim çünkü vicdanen beni bu insanlarla ilgili zorlayan bizim için ufak onlar için hayat gerçeği olan bazı durumlar var. günümüzde bazı haberler ya da bazı inanışlar neticesinde bu insanların toplumdan soyutlanması, insan olarak görülmemesi sorunu bunların en başında geliyor.

bu insanların önemli bir kısmı, toplum ruh sağlığı merkezleri adlı, ülkenin dört bir yanında var olan yerlerde takip edilmeye çalışılıyor. rutin kontrolleri de var, yolunda gitmeyen durumlarda hastanelerle iletişim kurulması, gerektiğinde yakınlarıyla irtibat halinde olunması gibi şartlara da sahibiz. yalnız, herkes eşit şartlarda doğmuyor ve bu insanlar, bir şekilde özbakımını sağlayamayacak hale gelebiliyorlar, yani takip altında olmaları imkansız oluyor malesef. bu insanlar, ilaçlarını düzenli kullandığında, zararsız bir birey haline gelmekten öte bazı durumlarda, kendi hayatlarını idame ettirecek kadar psikoz durumundan soyutlanabiliyorlar.

ve herkesin bir şeyler söylemeden, sorumluluğu bu insanlara atmadan önce hatırlaması gereken, benim için çok önemli bir detay var;

her sağlıklı insan, yıl içinde %1-2 oranında psikoz tablosuyla giden bir hastalık olan, şizofreni hastalığına yakalanma riski taşıyor. yani, bir gün ansızın bu hale gelebiliriz, yine bilip bilincine varamayacağımız bir mevzudur bu yani, tanıdığım ve ben niye böyleyim diye ağlayan sevimli bir teyzeden beri iki çift laf edemiyorum, çünkü öyle...

sözlük yazarlarının karalama defteri

aynı sınavla gelenlerle bir whatsapp grubu içindeyim ve aralarından ilk başlayan olarak, tüm bu kağıt işlerini önceden bitirdim.

içeri adım atacakları andan itibaren sağa mı yoksa sola mı döneceğine kadar sordu bir tanesi, her şeyi sordu, allah ne verdiyse sordu, o kadar sordu ki, bir limiti olsa o limiti zorlayıp zorlamadığını bile soracak kadar sordu. insan paylaştırarak sorar, koluna girip her yeri turlamamı da isteyecek diye korktum. şimdi başka bir tanesi de, başvuruda getirilecek şeylerin olduğu fotoğrafı kendi elleriyle atmış olmasına rağmen 12 fotoğraftı değil mi diye yazmış, hayır bacım, sen 5 tane getir onlar çoğaltsın, işleri ne sanki.

sınanmamak için muhatap olmayacaklarım sıralı tam liste, ikinizi de yazdım pikaçu'lar.....

çünkü öyle

yerine göre kullananın ağzına kürekle vurma isteği doğuran ancak arada benim de cümle arasına sıkıştırdığım manasız bir kalıp.

neden sorusuna verilecek anlamlı bir cevabınız yoksa, sadece öyle hissettiğiniz için öyle olması gerektiğini düşünüyor ancak bunu ifade etmekten bile sıkılıyorsanız salıyorsunuz.

bir miktar önemsenmeme, sinirlendirme ihtimali içerir. tartışma ve laf ebeliği yapma potansiyeliniz yoksa evde denemeyin....

oyuna devam

aslında pek sevmediğim ama böyle sürekli kullanasım gelen kalıp.

hayat da böyledir işte, oyun gibi düşün, kabul et ve devam et gibisinden bir boşvermişlik içeriyor, bıkkınlık alameti bir nevi, öyle yani, oyuna devam...
1 /