1. toplam entry 6365
  2. takipçi 16
  3. takip edilen 5
  4. puan 39002
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

bez kullanmadan çocuk büyütmek

yıkanabilir bezlere dönelim, kendiliğinden çıkış yolunu bulan merdaneli çamaşır makinelerinden alalım dertlerine son verecek bir yöntem.

bez parasından kurtulma, pişik kremlerini çöpe atma içeren bu nostaljik bilgi çocuğun tuvalet ihtiyacını gösteren sinyalleri yakalayıp beze ihtiyaç duymadan tuvalete götürebilmenize dayanıyor.

yapabilenlerin direnişlerinden anladığım kadarıyla kendinizi çocuğunuza ve alafranganıza adayacağınız uzun bir süreç gerektiriyor. yani ekolojik denge için denemeye değer kesinlikle, hatta bu yöntemi kullanmamak kapitalist düzene boyun eğmeye devam etmektir bence, neys sakinim..*

gestasyonel hipertansiyon

Gebeliğin 20. haftasından sonra hipertansiyon gelişip doğumdan sonra kaybolan hipertansiyon tipi.

Hipertansiyon plasentadan bebeğe yeteri kadar kan akımının geçmesine engel olur. Kan akımı yeteri kadar olmazsa bebeğe daha az oksijen ve besin geçeceği için bebeğin gelişimi yavaşlayacağından dolayı tedavisi önemlidir.

çeşitli ölümcül komplikasyonlar doğurabilir.

gestasyonel diyabet

gebelik öncesi yeterli insülin salgılayabilen pankreas hücreleri gebeliğin ilerlemesiyle yeterli insülin salgılayamaz, bu nedenle daha önce diyabet belirtisi olmadığı halde gebelik boyunca kan şekeri yükseldiğinden gebeliğe bağlı diyabet tablosu oluşması durumu.

şeker yükleme testi ile tanı konur. diyet ya da insülin tedavisine başlanır.

hellp sendromu

hemolitik anemi, artmış karaciğer enzimleri, trombositopeni ile seyreden, ağır preeklampsi ve eklampsili gebeliklerde görülebilen bir sendromdur.

HELLP sendromu genellikle 3. trimesterde gelişir ve patogenezi net değildir. HELLP sendromunun sık rastlanan semptom ve bulguları; karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, vizüel değişiklikler ve sarılıktır.

anne çocuk ölümü ile ilişkilidir. doğumun kendisi tek iyileştirici etkisi olan tedavidir. multisistemik ciddi komplikasyonlar görülebilir.

hiperemezis gravidarum

Kusma ve bulantı gebelikte sık olup tüm gebelerin p-85'inde görülmekle birlikte Hiperemezis gravidarum ciddi ve tedavisi zor bir bulantı ve kusma şeklidir.

gebelik kusmalarının yüzde 0.5-2'lik oranını kapsar. Kilo kaybı, beslenme bozuklukları, sıvı elektrolit denge bozuklukları ve asit baz denge bozuklukları ile karakterize olan ciddi bir patolojidir. Tavan yaptığı gebelik haftası 8-12 hafta arasındadır. Semptomlar genellikle 20. gebelik haftasında kaybolur ancak olguda daha uzun sürebilir.
1 /