1. toplam entry 2029
  2. takipçi 12
  3. takip edilen 2
  4. puan 11390
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

bir kadınla tartışmak

meseleye haklı-haksız ekseninden bakmayın, haklı da olsanız haksız da olsanız üzülürsünüz. meselenin kadına hissettirdikleri kısmına odaklanın. kadının duygularını ifade etmesini sağlayın. onu hissedin ve anlayın. böylece kadın bir miktar sakinleşir ve güvende hisseder. daha sonra işin kalp kısmından beyin kısmına geçip düzgün bir üslupla eğer katılmadığınız noktalar varsa siz de kendinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi anlatın. onun da sizi anlamasını, hissetmesini sağlayabilirseniz gerisi kolay.

kadın sürekli haklı çıkmak isteyen bir varlık değil. kadın sürekli anlaşılmak ve hissedilmek isteyen bir varlık. siz anlamıyor ve hissedemiyorsanız kadın bu ihtiyacını haklı çıkmaya çalışarak biraz olsun sağlamaya çalışır. yani haklı çıkmaya çalışıyorsa kendinizi sorgulayın.

Meb'de evrak terörü

Öğretmenlerin ortak sorunu olduğunu tahmin ettiğim durum.

Ben bir rehber öğretmenim. Okulun whatsapp grubu var, sessize almadığım tek grup. Sürekli yazı geliyor ve müdür yardımcıları o yazıları yarı okunur şekilde fotoğrafını çekip gruba atıyor. Ben de acaba benimle mi ilgili diye indirip okumaya çalışıyorum. Ekseriyetle anlamıyorum yazıyı. Çoğu zaman benimle alakalı olup olmadığını dahi anlayamıyorum. Mebin çok farklı bir yazışma dili var. Bu dili anlayabilmek için ayrı bir eğitimden geçmek şart.

SINIF whatsapp gruplarının hepsinde varım. Okulum hem ortaokul hem de lise. Her sınıfın veli grupları da var. Sürekli zoom linkleri paylaşılıyor, öğretmenim ben giremedim beni alır mısınız vs... Tabi çokça evrak da yine bu gruplarda dolaşıyor.

Tatil günlerinde derin bir nefes alıp uzun zamandır konuşmadığım arkadaşlarıma bi mesaj atayım diyorum, yazışmalarda en aşağılara kaymışlar. Okunmamış bir sürü mesaj, hepsi evrak, açılıp anında geri tuşuna basılarak o bitirilmemiş işin bitirilmesini bekliyorlar. Artık midem bulanıyor gri kağıtlarda yazan anlamsız karman çorman sırf gıcıklığına yazılmış gibi duran resmi yazılardan. Okul mesai saatleri dışında okulla ilgili hiçbir şey yapmayayım deme gibi bir lüksümün olmadığını anladım. Her an resmi bir yazı gelebilir. Ve okumazsam, içlerinden biri beni ilgilendiriyorsa, işler iyice karışabilir.

Bu bir sorundur, benim deyimimle terördür. Meb'in bu teröre çare bulması gerekiyor.

pinhani

sesi bir süre sonra mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilecek müzik grubu. eskiden severdim ama her şarkısında aynı ses tonunu evet gitsin değiştirsin başka ses tonlarıyla şarkılarını söylesin. radyoda ansızın duyunca severek dinlediğim bir gruptu. taa ki dünyadan uzak diye bir şarkı yaptı, o kadar kötü ki, ve o kadar beğeniliyor ki, bu konudaki sübjektif yorumları kınıyorum ve şarkının objektif ölçüm araçlarıyla incelenmesini talep ediyorum. tamam herkes dünyadan uzak yerlere gitmek istiyor, tamam sen bu dünyaya ait değilsin, keşke geçmiş yüzyıllarda doğsaydın evet ama nasıl miden bulanmıyor bu şarkıya?

Kelimelerle hoş hal olmak

hoş hal olmak mı * ? gündelik hayatta böyle konuşan insanlar var mı acaba çok merak ediyorum. yani bir gün bir arkadaşım gelip de bana "kelimelerle hoş hal oldum" dese ikimiz de kahkaha atarız. ben ve hıyar arkadaşlarım böyleyiz.
kelimelerle dans etmeyi duydum, bana daha güzel bir tabir gibi geliyor. hoş hal olmak, ne bileyim, şey gibi böyle, arkadaşlarla buluştuk bugün. ne yaptınız? hasbihal ettik. hahahahah.

kızın başörtü takmak istememesi

buluğ çağına ermişse ve başörtü takmak istemiyorsa istediğin gibi şekillendirememişsindir evladını. insanlar buluğ çağına kadar anne babalarının onları şekillendirmesiyle büyür. ergenlik çağında ise artık irade ön plandadır, iş işten bir miktar geçmiş olabilir. sen doğurdun diye senin istediğin gibi biri olacak değil. anne babaların öncelikle bunu kavramaları gerekiyor. çok zor bir durum olmalı tabi. 10 yıl boyunca istediğin gibi eğittin yönlendirdin, şimdi başına buyruk. zoruna gider insanın tabi. yine de kabullenmek şart. yoksa çatışma büyür, evlat evden uçup gider.
1 /