1. toplam entry 9610
  2. takipçi 21
  3. takip edilen 18
  4. puan 43509
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 13 yıl önce

Yorgo ilyadis

1914 sakarya doğumludur. çocukluğunda istanbul'a giderek film makinaları tamir eden bir atölyede çalışmıştır. daha sonraları 1930'larda necip erse ile radyo imalatı yapmaya başlamışlar. daha sonra almanya'ya giderek bir yapım şirketi yanılmıyorsam klang film de çalışıyor. sesli filmler üzerine yoğunlaşıyor. daha sonra türkiye'ye dönüp yeşilçam'da filmlerin ses düzenlemelerini yapıyor. daha sonraları selanik'e göç etmiş ve orada vefat etmiştir.

sesleri alan

aslında türkiye'de bu işi başlatanlardan biri necip erses'tir. soyadı kanunuyla birlikte soyadını da zaten yaptığı işten almıştır. 1930'larda yorgo ilyadis ile radyo imalatı yapıyorlardı. necip bey çok sinemaya dahil olmamıştır ancak yorgo ilyadis ki kendisi sakaryalıdır, torunları ile tanışmıştım. erkan esenboğa'dan çok önce filmlerde sesleri alan kişi olarak görülür.

susuz yaz, 1964 ilk turist ömer, vesikalı yarim, ala geyik gibi filmlerin sesleri ona aittir. erkan esenboğa'yı da o yetiştirmiştir.

(bkz: yorgo ilyadis)
(bkz: erkan esenboğa)

orijinalinden daha güzel olan coverlar

benim görüşüm bazı şarkılar orijinalinden güzel olabilir. ama zaten güzellik görecelidir. zaten salt bir güzel tanımı olsaydı yüzyıllardır devinen estetik felsefesi diye bir alan olmazdı. yani tartışılıyor estetik zaten yapısı itibarı ile sonucu olan mutlak bir durum değil. neyse bunu meraklısı için estetik felsefesi okumalarına bırakalım.

dediğim gibi benim kendime göre bir estetik güzellik algım var ve bir şarkının cover'ı, o algıya orijinalinden daha yakın olabilir. hatta benle benzer estetik algıya sahip insanlar çoğunlukta olabilir ve büyük bir çoğunluğa bir şarkının coverı orijianalinden daha güzel gelebilir. ama şu konuda katılırım bir şarkıyı sıfırdan üretmek, onun coverı orjinalinden güzel dahi olsa daha büyük, daha takdir edilesi bir başarıdır. yani şarkının orjinalini ortaya koyan kişi cover yapandan daha başarılıdır. sanat anlamında daha üretken ve yaratıcıdır.
1 /