1. toplam entry 8564
  2. takipçi 19
  3. takip edilen 18
  4. puan 37916
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

5k1e

bizleri seramik konusunda inceliklerle aydınlatmış fahri hemşehrim.

nacizane her insanın ilkel bir sanatla hemhal olmasının insan ruhuna iyi gelen bir tarafı olduğuna inanıyorum. demircilik, ahşap oymacılığı, seramik, marangozluk. doğada bulunan bir nesneye emek ve sabırla şekil vermek ona bir estetik kazandırmak insanın ruhunun derinliklerine dokunan, insan ruhunu arındıran bir şey gibi geliyor bana. bu sebeple bu tip uğraşları olan insanlar bende derin bir saygı uyandırıyor ve kişilik anlamında da bu şekilde kaç insan tanıdıysam hepsi kendini yetiştirmiş, kalender insanlar oldular. tanıdığım kadarı ile 5k1e'de öyle.

dünya sözlük radyosu

GENEL KURALLAR
1-) Dünyalı Radyo, Dünya Sözlük’ün uzantısı bir platformdur.
2-) Dünya Sözlük içerisinde yazılı metinler için var olan küfür, argo, sataşma, hakaret v.b konular ile ilgili tüm kurallar, radyo platformundaki chat penceresindeki yazışma ve sesli iletişim için de geçerlidir.
3-) Tıpkı sözlük gibi, Dünyalı Radyo platformu ile ilgili nihai söz sahibi dünya sözlük yöneticileridir.
KİMLER DİNLEYEBİLİR ?
4-) Sözlük yazarı olan dinleyiciler, chat penceresinde kendi nickleri ile katılım sağlar ya da sözlükteki nickleri ile kendilerini tanıtmalıdır.
5-) Sözlük yazarı olmayan katılımcılar da dinleyebilir. Yalnızca kendilerini sözlükteki nickleri ile tanıtmayan ya da sözlük yazarı olmayan dinleyiciler için insiyatif yayıncıdadır. Dinleyicinin yayına katılımını engelleyebileceği/kısıtlayabileceği gibi genel sözlük kurallarına riayet edildiği sürece bunu tolere de edebilir.
KİMLER YAYIN YAPABİLİR ?
3-) Tüm yayıncıları aktif dünya sözlük yazarı olmak zorundadır. Ancak dinleyiciler için böyle bir zorunluluk yoktur.
4-) Yazarlar yayıncı olmak istedikleri süre içerisinde aktif dünya sözlük yazarı olsa bile ilerleyen süreçte geçici ve kalıcı süre ile sözlükte yazmaya ara verdiklerinde radyo programcılığı hakkını da kaybeder. (Üç hafta boyunca herhangi bir oylama ya da içerik katkısında bulunmamış olan kişi aktif olmayan yazar olarak tanımlanır)
NASIL YAYINCI OLUNUR ?
6- Aktif bir dünya sözlük yazarı, bir yayın konsepti belirledikten sonra boş program günü ve saati bulunması durumunda bu zaman dilimi içerisinde bir program yapmayı talep edebilir. Bu talebiyle birlikte bir yayıncı adayı olur.
7-Yayıncı yayın talep etmeden önce ilk olarak bir program ismi ve konsepti tanımlamalıdır.
8- Aday, İlk olarak önceden belirlenen boş gün ve saatlerden herhangi birinde bir test yayını yapar.
9- İlk test yayının ardından diğer yayıncılar tarafından yapılacak istişare ile ikinci bir test yayını talep edilebilir veya aday artık bir yayıncı statüsü kazanır.
10-Yayıncı statüsü kazandıktan sonra boş zaman dilimlerinden birinde kendisine tahsis edilen sabit gün ve saatte bir programa sahip olur. Program sahibi olmasıyla, program adı sözlükte başlık olarak yer alır.(program adı seçilirken de sözlük kurallarına riayet edilir). Program başlığı altında standart yayının günü, saati, konsepti duyurulur.
11- Yayıncı sabit bir program aldıktan sonra, sürekli yayıncı olabilmesi için arka arkaya en az 4 yayın sürdürmelidir. (bu 4 yayınlık periyodda sadece bir yayın aksatması tolere edilebilir) aksi durumda geçici olarak programını düşer. Yayıncı, sürekli yayıncı olduktan sonra radyo kurallarının belirlendiği, işleyişi ile ilgili konuların istişare edildiği ve diğer sürekli yayıncılardan oluşan ekibin parçası olur.
YAZAR YAYINCILIĞINI NE ZAMAN KAYBEDER
A-Geçici olarak programın düşmesi
12-)Yayıncı devamsızlık durumunda yayın hakkını geçici olarak kaybeder.
• Yazar, yayıncılık talebi onaylandıktan, onaylanan tarih ve saatte ilk test yayını yapmalıdır. Aksi durumda devamsızlık nedeniyle yayını düşer.
• Deneme Yayınını tamamladıktan sonra, arka arkaya 4 yayınını aksatmadan yapmalıdır(Bu 4 yayın içerisinde sadece 1 yayın devamsızlık tolere edilebilir yapabilir) Daha fazla devamsızlık yapıldığında devamsızlık nedeniyle yayını düşer.
• Test yayınından sonraki 4(veya 3) yayınını tamamladıktan sonra sürekli yayıncı statüsü kazanır. Bir sürekli yayıncı arka arkaya 3 yayın aksatması durumunda devamsızlık nedeniyle programı düşer.
13-) Aktif Yazarlık statüsünü yitirdiğinde geçici olarak yayın hakkını kaybeder.
12-)Bir yayıncı kendi isteğiyle yayın yapmayı bıraktığında geçici olarak programı düşmüş gibi değerlendirilir.
!!! Geçici olarak programın düşmesi durumunda; . Yayınlar önceden süresi ve sınırı belirlenmiş periyodlarla, tanımlanmış programlarla istikrarlı olarak yapılacağından yukarıda belirtilen hallerden biri ile geçici olarak programı düşen yazar 1 ay süreyle yeniden yayın talep edemez. Tekrar yayın hakkı kazanması için 1 aylık bekleme süresini tamamlamalıdır. Bu süre içinde boşa düşen program saati ve günü talep eden başka bir yayıncıya veya yeni bir yayıncı adayı olursa ona tahsis edilebilir
B-Kalıcı Olarak Programın Düşmesi
14-) Sözlük kurallarına uymadığı gerekçesi ile sözlükte ceza aldığında yayıncılık sıfatı da kalıcı olarak düşer.
15-) Radyo platformunda sözlük kurallarını ihlal ettiğinde argo, sataşma, küfür, hakaret v.s yayıncılık sıfatı da kalıcı olarak düşer.
!!! Kalıcı olarak programın düşmesi durumunda Bir yazarın yeniden yayın hakkı kazanması ancak sözlük yöneticileri ve radyo yayıncılarının ortak kanaati ile mümkün olur olur.
YAYIN KURALLARI NELERDİR?
16- Günlük 3 saatlik periyodlarla sınırlıdır.
17- Bir yayın, bir önceki yayının başlangıç saatinden ancak 24 saat sonra başlayabilir, en fazla 3 saat süreyle devam edebilir.
18- Yayınlar önceden süresi ve sınırı belirlenmiş periyodlarla, tanımlanmış programlarla istikrarlı olarak yapılır.
19- Her yayıncı haftada en az 30 dk, en fazla 3 saat olacak şekilde yayın yapar. Aynı hafta içinde iki kez yayın yapamaz.
20- Yayıncı test yayını ve arka arakaya aksatmadan 4 yayını tamamladıktan sonra sürekli yayıncı statüsüne kavuşur ve Radyo yayıncılarından oluşan, radyonun işleyişi ile ilgili istişare edilen Lordlar Kamarasına bir bilet kazanır.*
22- Programlar yayıncının sesinin duyulabileceği şekilde anonslu olmalıdır.
23- Yayıncı sürekli yayıncı statüsüne kavuştuktan sonra, en az 4 yayın arka arkaya sürdürmek kaydıyla diğer yayıncılarla veya boş olan bir gün ile yayın saatini, program adını değiştirebilir.
24- Yayıncı her hafta en geç "24 saat önceden sözlük aracılığı ile yayının yapılıp yapılmayacağını duyurur. Eğer yayın yapılacaksa duyuru içeriğinde yayının konusu konu/konsepti, yayın ve içerik konusunu duyurmalıdır belirtilmelidir. Konuyu duyurduktan sonra, yayından önce konu ile ilgili başlık açmak, açılmasını sağlamak veya tanım oluşturması şık bir hareket kabul edilir.
25- Yayın süresince konuşma esnasında, ses/müzik çalarken içeriğin aynı şekilde sözlük genel kurallarına uygun biçimde küfür, argo, hakaret içermemesine özen gösterir.
26- Tanımda da belirtildiği üzere Dünyalı Radyo, Dünya Sözlük’ün bir uzantısıdır. Bu nedenle sözlüğün önüne geçecek, işlevini aksatacak durumlardan sakınılmalıdır. Yayıncı bu durumu gözetmekle yükümlüdür. Yayın süresince sözlük içeriğinden linkler paylaşması, tanımlar okuması, yayında konuşulan konular ve içeriklerle ilgili dinleyicileri sözlükte yazmaya teşvik ve motive etmesi ideal bir yayıncıdan beklentimizdir. Radyo’nun varlığını sözlüğe borçlu olduğunu ve ancak aktif bir sözlüğün varlığı ile mevcudiyetini sürdürebileceği unutulmamalıdır.

sade

#7034922

yüksek mevkilerde adamlarım var, haberi yok. entry yazma ruhsatının arasına bir yüzlük sıkıştırıyorum o biçim. sonra bütün kapılar açılıyor.

sayın modum ordan sadenin artıları silip bana yazsan sana zahmet,eyvallah sayın modum hürmetler, monarka selamlar, ellerinden öperim hürmetle...

abi kimse görmeden sen al şunu, al al...
kallione'in eksilerden 3ünü sil sadeye yaz. adam zaten ne zaman istese alıyor eksiyi, ona farkeden bir şey yok...

bakın sayın dicey, ben buranın en eskilerindenim, hangi kapı çorba parasına açılır, hangi kapı çorbacı dükkanının ruhsatıyla açılır bilirim ben.

mehmet günsür'un kadın kıyafetli paylaşımı

başıma bir şey gelmeyecekse ben de kadın kıyafeti göremedim. bornoz veya röpdoşambr gibi bir şey üzerindeki. evet sokakta alışık olunmayan, çok tercih edilmeyen bir giyim tarzı fakat kadın kıyafeti yakışıksız bir yorum olur. kafasında bir kavuk olsa birebir aynı fotoğrafı padişah kıyafeti diye yorumlanabilirdi. veya git padişah kıyafeti olarak satılıyor ama alıp geleneksel kına gecesi kıyafetleri satan bir dükkanın vitrinine koysam kimse bu erkek kıyafeti diye itiraz etmez sanırım.

giyim kuşamda bazı kıyafetler cinsiyetsizdir bu alışık olmadığımız ve kabullenmek istemediğimiz bir durum ama ben bunun "erkeğin kadına, kadının erkeğe benzemesi" hadisesi içine sıkıştırılmasını yanlış buluyorum. yani kıyafetin kendisinden ziyade taşıyış biçimi ve tavır o kıyafeti erkek ya da kadın kıyafeti yapıyor, tabi bazı kıyafetler için, hepsi değil. söz konusu mehmet günsur'un kıyafeti de bunlardan biri. kadın kıyafeti demek için insanın maksatlı biçimde kendini zorlamış olması gerek gibi geliyor bana.

bir noktada bazı kıyafetin erkeği kadını olmuyor. ona o anlamı yükleyen biz oluyoruz. bugün arap kültüründeki giyim kuşama bakın. aslında adamlar entari giyiyor. kadın kıyafeti mi? kime göre neye göre? birebir aynı kıyafetleri urfa'da harran da, suruç'ta kadınların üzerinde görürsün.
git

yukarıda paylaştığım soldan ikinci abinin kıyafetini sokakta giysen kadın kıyafeti diye linç yersin, ama o adam giyince arap geleneksel kıyafeti. google' da geleneksel arap erkek kıyafeti diye aratın, çıkan fotoğraftaki abilerin baş kısımlarını elinizle kapatın, üzerlerindeki kıyafetlerin yüzde 90'ını bir kadın giyse erkek kıyafeti giymiş demezsiniz. yanlış anlaşılmasın kesinlikle niyetim hakaret ya da uygunsuz bir benzetme amacı taşımıyor ama erkeklerin umre ya da hac ziyaretlerinde giydiği ihramı cannes'da kırmızı halıda bir aktris giyse kimse farkında bile olmaz, muhtemelen olmuştur da sizin de gözünüzde böyle bir imaj canlandı değil mi?

veya bundan 300 yıl önce pantolon erkek kıyafetiydi, bugün çok kısıtlı bir çevre dışında böyle bir kabul yok. ya da iskoç erkekleri... o kadar uzağa gitmeyelim bundan 20 yıl önce uzun dize kadar inen uzun kollu yelekleri git
erkekler günlük kullanımda giyemezdi, kadınlara özgü görülürdü. bugün nispeten normalleşti. işin garip tarafı zaten bundan 300 yıl önce de normaldi, erkekler cübbe gibi böyle uzun kollu uzun yelekler giyerlerdi.

cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

tek kişinin kararı ile uluslararası bir sözleşmeden çıkılabilen, bir çok kamu kurum ve kuruluşlara, bakanlıklara, bürokrasi içerisinde önemli noktalara tek kişinin kararı ile görevden alınıp, göreve atama yapılabilen, eski koalisyon çıkmazlarının önüne geçeceği söylenirken daha seçime girmeden ittifak adı altında partilerin koalisyon içinde olmaya zorlandığı felaket bir sistem olmuştur. eski haline getirilse bile enkazının kalkması 20 yıl sürer. emeği geçen herkese teşekkürler.
1 /