1. toplam entry 8701
  2. takipçi 21
  3. takip edilen 18
  4. puan 38735
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

spoiler[dünya sözlük radyo programı]

bu hafta ekonomi ve paradan konuşalım biraz ne dersiniz? cumartesi...21:30

film 2013 yapımı para avcısı. leonardo dicaprio oynuyor. ya da (bkz: The Wolf of Wall Street). filmi izleyenler film başlığına yorumlarını bırakırlarsa çok memnun olurum. izlemezseniz de canınız sağolsun.

bir çok ekonomi klişesini ağdalı ekonomist jargonundan arındırılmış bir dille gayet yalın bir biçimde ele alacağımız programımıza herkesi bekleriz. yalnız giriş için entry sonundaki iban numarasına kişibaşı 100 $ yatırmanız gerekir.

merkez bankası nedir, ne yapar, normal bankadan farkı ne?
fed faiz arttırdı, merkez bankası faizleri indirdi. bu faiz neden iner, neden çıkar.
1 tl neden bir dolar değil. bu dövizin değeri ya da tl'nin değeri neye göre yükselip düşer?
herkes bankadaki dolarını çekse amerika batar mı?
bitcoin nedir?
halka arz ne demek, ben de halkım bana düşen hisse nerede? hisse senedi?
faiz nedir?
bankada mevduat hesabına para yatırdım orada duran para için bana neden faiz öder? bu işten karı ne?
cari açık, ithalat-ihracat...

mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi?

varsa sorularınız yayından önce başlık altına iliştirebilirsiniz. cut.

kwh

bir enerji birimi. genelde elektrik enerjisi için kullanılır. bir kilowatt birimi ile ifade edilen gücün bir saat boyunca kullanılmasıdır.

bugün elektrikli arabaların piyasaya çıkması ve gelecek projeksiyonunda fosil yakıtlı araçların yerine geçeceği planlaması ile artık araç ruhsatlarımızda da görmeye başladık kilowatt'ı. eskiden sadece hp(horse power), beygir olarak ifade edilirdi. bugün yeni araç ruhsatlarında ya kilowatt ya da hp gücün yanında kilowatt cinsinden eşdeğeri belirtiliyor.

bill gates

elon gibi denişik değil. kendi yolunda bir abi. understanding bill's brain diye bir belgesel var netflix'de. bir notkadan sonra adam o kadar paraya ve başarıya doymuş ki kendine acayip hedefler belirlemiş. mesela bir gün bir hastalığı dünyadan tamamen silebilir miyim diye araştırmalara başlıyor ve çocuk felcini hedef seçiyor kendine. dünyanın her yerinde bill gates vakfı aracılığı ile çocuk felcine karşı aşılamalar yaptırıyor. bu aşılamalar o kadar ilerliyor ki bu gün sadece vakfın desteklemesine rağmen afrika'da mevcut sağlık sisteminin erişemediği çok küçük gruplarda görüldüğü söyleniyor.

elon ne yapıyor. bitcoin, gamestop filan ekonomik sisteme ayar çekme peşinde. sanane oğlum v for vandetta mısın sen, robinhood musun? gerçi robin yine dağıtıyor parayı, daha senden bir şey görmedik. ehehehehe.

kanada

son zamanlarda burnumda başka tüten bir memleket. ülkeme yaşananlar, insanların duyarsızlığı, politikacıların yüzsüzlüğü ve pişkinliğini gördükçe daha bir kaçıp gidesiniz geliyor. orada yok mu böyle şeyler. bizimki kadar olmasa da vardır belki, olabilir. ama en azından oranın ahlaksızı, insanlar arasında en erdemlisi gibi tavırlar takınmıyor.

2 ağustos 2021 türkiye geneli elektrik kesintisi

işin içinden birisi olarak yangınlardan önce de enerji arzı, talebe karşı çok kritik seviyelerdeydi zaten. işin bu kritik seviyelere gelmesi nedeniyle geçtiğimiz haftalarda enerji bakanlığı tarafından milli yük tevzi daire başkanı bile görevden alındı. elbette etkilemiştir ama asıl sebebinin hatlar olmadığı bariz. düne kadar filtre mevzularından yasak koydukları ilkel termik santrallere bile çalışma talimatları gidiyor. hidroelektrik santraller gün öncesi programlara bakılmaksızın talimatlarla devreye giriyor. zaten arz-talep dengesi talep yönünde bozulmuşken Yangınlarla iletim hatları hasarları da ortaya çıkınca kaçınılmaz olan geldi çattı.
1 /