1. toplam entry 24782
  2. takipçi 34
  3. takip edilen 0
  4. puan 114996
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 6 yıl önce

dünya sözlük

babil nedir bilir misiniz? Tanrı'nın dünyaya girdiği kapı, el-bab işte kapı. her kapı buraya açılıyor sonuçta, insan dünyadan başka gidecek yeri mi var?

Not: mars ve türevi gezegenlerin telif hakları sözlüğümüze aittir. Elon'la görüşüldü imzalar atıldı. 2223 senesinde mars sözlük başta olmak üzere bütün gezegenler bizimdir. uzayda ayağı olmayanın dünyada hükmü olmaz derler ama biz hadsiz değiliz hüküm allah'ındır allahına kurban sözlük der yatarım.

intihar

intihara meylin tersi sanırım cinayete meyil. içindeki öfkeyi kusan katil içine gömen intiharör oluyor. şahsen cinayeti tercih ederim, giderken arkandan birkaç kişiyi daha götürmek en azından istatistiksel olarak kardır. işin esprisi bir yana insanı böyle bir duruma sokacak kadar yıkıcı şeyler yaşamanın sancısı bir yana...

off road

eniştemin başlangıç seviye olarak hilux ile girdiği bir dünya. ben bmw masraflı derdim ama off road modifiye dünyasının uçuk derecede dandik plastiklere istediği fiyatları görünce arabama sarılmayı tercih ettim. zerre ilgimi çekmeyen bir alan olmasına rağmen sırf genel kültür olsun sağda solda konuşulursa artistlik yapayım diye baya bir şey öğrendiğim alan oldu. roll bar gelsin roll back gitsin, scop gitsin moon visor gelsin bizimki teorik zımbırtılardan ibaret ama onu bulamayan şey bilemeyen de var.

işlevsellik

sözlüğün mevcut halinin başaramadığı bir terim. tema hoş, arayüz göze hitap ediyor ancak sanki küçük estetik dokunuşların yapılması gerekli gibi. zaten sıfır eraş negatif notradamusun kangrubu izah ettiği için çok üstelemeden yazılımcı arkadaşlara başarılar diliyorum.

spac emice

yamulmuyorsam bu mahlas ara sıra eskilerin içinden gözüme çarpıyordu. yazmaya başladığına göre artık hanımdan korkacak yaşı geçmiş anlamına geliyor. torun torba sahibi olduysa artık hayırlı olsun diyelim. selam aleyküm aleykümselam abuzittin emice.

gümrük

şu hayatta buraya bile bulaştım ya artık şaşacak şaşılacak ne kalabilir ki? normalde uzun uzun anlatmak istiyor insan ama yoruldum. an itibariyle idari ve resmi işlerimi bitirip yazmaya geldim hal mecal az. ancak gümrük denen kurum bildiğin kara delik. hani interstellar'da girip çıkıyorsun 20 sene geçiyor ya inanın sizi 20 sene yaşlandırır bu kurum bak hiç abartmıyorum. amcam gümrükte senelerce çalışmış bir insan olarak size tavsiyem ne amcanıza ne başkasına güvenmeyin derim. sağolsun amcan yoksa monarkın da mı yok. amcam denen şahıs işi yokuşa sürerken kendisi her şeyi bırakıp yardımcı olmayı teklif etti sordu etti. ha kendi kendine yürüdü işler gerek kalmadı ona ama fark etmez sonuçta insan yerine koyup takip etti yetiyor.

canımı sıkan şey gümrükte kalan ürün için bana kaçakçı muamelesi yapılması değil. özellikle ürünü aldığım şirkete faturayı doğru şekilde yazın sorun çıkmasın ptt ile gönderin dememe rağmen fedex denen kargo ile gönderip üstüne 450 dolarlık bir ürüne 90 dolar fiyat bedeli fatura kesmeleri. dürüst olmak istersin ama dünya düzeni sanki anlaşmış gibi ülkemizle seni sahtekarlığa iter. ulan vergimi ödeyip alacağım ya vergiden bile kaçmadık ama gelinen noktaya bak. ve kesinlikle sizinle alakalı bir durumun söz konusu olmaması da cabası. üründe sahtekarlık yapıldığı için yaşanan sorunun benden kaynalı olmadığını kanıtlamaya uğraşmak mı? yoksa 450 dolar fatura bedeline karşılık gelen vergiyi ödemeye razı olmaya rağmen evrakta sahteciliğe istinaden ürün bedelinin maksimum fiyat üzerinden vergilendirilerek normalde 550 lira civarı ödeme yerine 796 tl ödeme yapmak mı? hangisine yanacağım ki. tek istediğim ürünün vergisini adam gibi vatandaş olarak odeyip almak istemekti.

he ne yaptım, vergisiz telefon aldım gittim onu da pc jargonu olarak hackledik sıfır vergi sıfır sorunla kullanıyorum. olaya baksana ya sahtekar olunca sorun yok dürüst olunca her yer problem. size tavsiye gümrükten iş yaparken yasaklı ürünler almayın başınız .çok ağrır. ben şahsi bir ürün aldığım için sorunsuz halletim ama problemli ürünler için fahiş bedeller çıkıyor aklınız çıkar. bir dost tavsiyesi sonra haberim yoktu demeyin.

gümrük pişmanlıktır.

sanayide iş yaptırmak

bu durum belki kadınları bağlamaz ancak mobilya işleri bile sanayide yapıldığı için ucundan kıyısından hepinize dokunacak kadar problematik mevzu. öncelikle sanayide iş yaptırmak hele ki işiniz biraz meşakkatli ve titiz biri iseniz ölümdür zulümdür..

yaklaşık 40 gündür normalde 5 günde bitecek bir iş için bekliyorum. işlerin aksi gitmesi mi dersin, saçma sapan satıcılar ve sorunlar mı dersin, herkesin bir bahane bularak işleri askıya alması mı... ne dersen de sanayi demek sinirlerini aldırıp gitmen gereken bir yer demektir. saldım ya zerre umrumda değil. zaten yapan arkadaşa dedim ne zaman biterse ara bir yılsa bir yıl. salın efem takmayın saçları ağartmaya değmez. direnmek sadece bir tel daha beyaz, bir tık daha fazla sağlık sorunları anlamına geliyor. e o zaman ne diye gelip müşteki oluyorsun diyene de sal kardeşim beni sal sallllllll.

milli eğitim

yaklaşık iki haftadır yoğun bir iş trafiği içinde başta uzem olmak üzere teknik ve idari işlerle meşguliyetim yetmiyormuş gibi bir de bu arkadaşlara bulaşmak zorunda kaldım. öğretmenlik staj işlemleri için öğrenci listeleri, okul, öğretmen ve görevli danışman listeleri hazırlanıyor. meb bana evrakı gönderdi ancak bazı hatalar vardı. hataları düzeltmek kolay iş olsa da işin peşini bırakmayıp bu tip hataların yaklaşık 4 senedir neden tekerrür ettiğini merak ederek araştırmaya başladım. zira hayta bakış açımda saçma sapan ve tekrarlayan hatalara yer yok. bu işin yaklaşık 4 senedir sorumluluğunu alan kişiyle yarım saat konuştuktan sonra meb kanadındaki görevliye ulaşarak onu da dinledim. iki taraf da suçu birbirine atıyor doğal olarak. onlara göre sorun biziz bize göre onlar. işin en temel sorunlarına kadar gitmeye karar vererek meb'in ana kanadına kadar araya şahıslar sokarak ulaştım. en nihayetinde sorunun kaynağına ulaştım. bakın bu sorunu anlamam yaklaşık 3 günümü aldı ama sorunu tespit ettim.

bizim fakülte kanadı meb'in listeleri öğrencilerin onay sürecinin yapılmadan önce gönderdiğini ve bu sebeple de muaf olan üstten alan ya da dersi seçmeyen kişilerin listeyi karıştırdığını söylüyor. haliyle henüz net olmayan bir liste hazırlanıp meb'e gitmek zorunda kalıyor. bu açıdan meb suçlanıyor. haklı mı? haklı.

meb kanadı, kendilerine gelen listeye göre dağıtım yaptığını haliyle değişiklik olunca listelerin ve karşılıklarının birbirine girdiğini hoca ataması yapıp tekrar çıkarmak zorunda olduğunu bu sebeplere istinaden çok problem yaşandığını söylüyor ve doğal olarak bizi suçluyor. haklı mı? haklı.

fakültenin listeyi bir hafta bekledikten sonra teslim etme talebine meb ret veriyor ivedilikle liste istiyor. bu durumda da meb'e suç atıyor. haklı mı? haklı.

meb ise meb bakanlığının kendilerinden acil istediğini söylüyor yoksa bize şikayet ve sorun çıkıyor diyerek topu meb'e atıyor. haklı mı? haklı.

meb bakanlığında bu işlerle iştigal eden kişiyle görüşüyorum o da okulların açıldığını bu işlerin ivedi şekilde yapılması gerektiği yoksa müfredat başta olmak üzere gecikmeler aksaklıklar olacağını iddia ederek yök'ün sistemli bir yarıyıl başlangıcı yapmadığını sürekli meb ile çatıştığını söyleyerek üniversiteleri ve yök'ü suçluyor. haklı mı? haklı.

yök kanadı ise ünilerin özerk olduğunu yarıyıl başlangıcının kendi akademik takvimlere göre belirli bir düzene göre hazırlandığını bu işin finali bütü tek dersi vs olduğunu söyleyerek meb'e kendilerine uymadığı gerekçesi ile suç atyıor. haklı mı? haklı.

sonuç: allah bu ülkenin belasını vermiş. bu kadar düzensiz, sistemsiz, iş bilmeyen insanlarla yönetilen bir ülkede bir nebze olsun ilerleme olamaz olmamalı. en nihayetinde meb'e gidip düzenleme yaparken karşılaştığım tablo bana yetti de arttı. diyalog ektedir:

MEB sorumlusu: hocam sizin evraklar ve listeler yine mi bozuldu her sene aynı terane bıktık?
kallione: sayın x bey öncelikle merhaba, bu sene bu işi ben ilk kez yapıyorum bütün detaylarına kadar öğrendim gerekli düzenlemeleri yanınıza gelip yapsam sizin için sorun olur mu?
MEb sorumlusu: merhaba hocam kusura bakmayın bu hafta çok yoğunuz da biraz gerginiz afedersiniz tabiki gelin çayımızı da içer işimize bakarız.

hiç işim yokmuş gibi direk il meb müdürlüğüne kadar gittim. evrakları açtık düzenleme yapacağız. görevli arkadaş 50 yaşlarında bir kişi diğeri de 30'lu yaşlarda bir genç arkadaş. neyse düzenleme yaparken exel'i açtık iki dosya karşılaştırma yapılacak bir de ne göreyim adam fare imleci ile copy paste yapıyor üstelik alt tab denen basit bir geçiş kısayolunu bile bilmiyor. yetmiyormuş gibi internet arayüzünden düzeltmeyi de yan tarafta oturan arkadaşa ayrı olarak yaptırıyor. ilkel primitif, yabani neler gördüm ben...

Kallione: beyfendi siz iki kişi bunu ne kadar sürede yapıyorsunuz?
Meb sorumlusu: hocam işte bir sürü evrak geliyor sizin fakülte hep böyle 4-5 gün uğraşıyoruz.
kallione: pc başına geçeyim bana müsaade eder misiniz bir de meb arayüz açabilir misiniz?
Meb sorumlusu: hocam bizim arayüz zor yanlış bir şey yaparsanız bütün liste bozulur aman diyeyim.
kallione: istirham ediyorum açın bana verin daha evvel meb arayüz kullanmadım ama genelde sistemler birbirine benzer kolay olur.
Meb sorumlusu: peki hocam ben de buradan bakayım bir yanlış olursa dur derim size.
Kallione: tabi ne demek.

allah aşkına 4 güne bitiyor dediği işi hiç girmediğim hiç kullanmadığım arayüzü kullanarak 32 dakikada hallettim ben hallederken kendisi yetişemedi bile neyi nereye koyduğuma. sonra diğer kişi ile 10 dakikada kontrol ettiler hata yok. 42 dakikada bütün sorun çözüldü. 4 gün ne demek ya? bu ülkenin israf olan o kadar gereksiz çalışanı o kadar iş bilmez liyakat denen şeye hakim olmayan insanı var ki ne kadar anlatırsak anlatalım beyhude.

sözün özü, temelde sistemsel ve ülkesel dünya bir sorunumuz olmasına rağmen 3 günlük bir soruşturma ve araştırma neticesinde sıradan bir vatandaş olan birisi 42 dakikada çözebiliyorken orada tam yetkin ve sorumlu kişiler çözmüyorsa burada iki büyük sorun vardır: birincisi milletçe beş para etmez karakter ve davranışa sahibiz. ikincisi sorun çözmek yerine uzatarak aslında bu durumdan şikayetçi gibi görünsek de memnunuz. sonra dedim ki neden sigaranı içip bunların hepsini unutmuyorsun?

sanatçı olmayı çok istemiştim kader bizi ülkeye hizmet etmek için seçti

Erdoğan reise ait bir söz. Kader mi seçti millet mi yoksa bir yolunu bulup kendileri mi seçtirdi bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla reis futbolcu olacaktı. Şimdi de sanatçı diyor. Reis her şeyi yapmak istiyor anlaşılan. Ama yetenekli bence hepsini başarır. Sonuçta herhangi bir alanda uzmanlığı olmamasına rağmen ülkedeki her bakanlıgi çok iyi idare ediyor. Helal reis yanındayız.
1 /