1. toplam entry 130
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 1
  4. puan 43
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

orhan pamuk kitaplarının ruhu olmaması

[turkce karaktersiz nick orta açmış, bana da rövaşatayla kaleye zıpkınlamak düşer, bir zamanlar spoilerdi bu, bilinsin, sonra biz onu lügatlara soktuk ve dünya birazcık daha mı kirlendi ne.]

elastik bir atmosferden ziyade tamamiyle kurguya dayanan bir yapıdan müteşekkil bir roman kurduğu için pamuk --ki kendisi mimar terktir, daha iyi anlaşılır durum böylece sanırım-- böyle olması normaldir. ama birazcık daha ileri gidelim mümkünse: akşamları 'mutlaka' izlenen diziden veya aklımızdan oluşturduğumuz bir tasarıyı gerçekleştirmekten niye feragat etmiyoruz? itiraz edenler olacaktır muhakkak, fakat kendini koymadan yalnızca edinilen alışkanlıklarla bezeli bir tasarıyı canla başla hayata geçirmek niye bizim için bu kadar önemli? başka türlü alışkanlık yok mudur mesela? ya da 'o diziyi' izlemesek ne çıkar? o da kurgu..

dolayısıyla, eğer böyle bir şey söyleniyorsa, bunun aksini de tarafların gerçekleştirmesini beklemek en doğal hakkımdır. ne gibi? 'dışarıdan' alınmamış, tamamen içgüdüyle hareket ederek bir yaşam kurmak ve bu yaşamı mümkün olabildiğince sadece kendi içinde arındırarak büyüttüğü duygularıyla ve yürüyüşleriyle yükseltmek.. o yüzden orhan pamuk'a karşı çıkmak aslında doğrudan kurguyla doğurulan anlara meydan okumaktır. öyleyse?

bu şarkıyı dinliyorsan

amatör tedirginliğini üzerinden atmış multitap grubunun demet evgar'la flörtüdür bu şarkı. 'esasen' ne multitap'ı bilmem var aklımda -düne kadar- ne de demet evgar'ı sevmişliğim.

fakat bu şarkıyı dinliyorsan diye sert bir girişi unutulmayacağa benziyor evgar'ın. el mukavvaaa diye bağırabilirim her an. böyle de ilk dinlenen günün ruhiyatına uygun mu olur bir şarkı? ve sana bunu söyleyen insan da bitişe yakın ulaşmasıyla beraber aynı gün, birden fazla tevafuğa çiçekten saçmalar mı kaplanır? oluyormuş.

linki de verelim tabii: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=F9bEtFFpqiY&NR=1 açılmıyorsa, multitap-bu sarkiyi dinliyorsan diye aratverin, kolayı dolaptan almaktan daha güzel zahmete benzer sanırım.

29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamalarının yasaklanması

bu arada yürüyüşler filan yasaklandı diyorlar da, birkaç km ötede, elli dakika sonra mfö konser verecek. abi bu kadar ileri gitmiş lan bizim belediyemiz, yasaklamak, bunun neresinde?

polisin yaptığı faaliyetler, bürokratların tutumu beni ilgilendirmez. benim çocuğum mal mal gidip de provalara katılmayacaksa, bayram günü sabah kortej yürüyüşüne katılıp kendini yormayacaksa, bitmiştir olay.

29 ekim cumhuriyet bayramı kutlamalarının yasaklanması

akp gelmezden evvel, herkesin kaldırılmasını isterdi bu kutlamanın. --akp'li bu! diyenlerin ağzına.. neyse.--

arkadaş el insaf, vallahi de el insaf, kuzey kore'ye gülüp de bizim ülkede bazı simgelerin yırtılmasına tahammül bile edemeyen insanlarımız var, ne insanı lan, benim insanım değil o, vatandaşlar var. aynen böyle.

atasına mektup yazacak kadar duygusal insanların tavrıdır bu, başka bir laf bulamıyorum.

çok mu iyi arkadaşım dersinden kaytarıp da kutlama provalarına katılan öğrenciler? ha sanki eğitim çok über, değil, değil ama, 19 mayıs için çekilen çileler hiç mi vücudunuzda gezinmedi ulan!

yancı diyenlere tekrardan selam ederim.
1 /