@kelam kutusu

"Ars longa, vita brevis"

  1. toplam entry 103
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 0
  4. puan 2237
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 ay önce

hayata dair tespitler

Amerikalı köşe yazarı erma bombeck'in kanserden ölmeden önce Pek çok kişinin aklını başına getireceğini düşündüğüm hayata dair enfes notlarını paylaşmak istedim:

"Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer;

Hastayken yatağa girer dinlenirdim.

Ben olmadığım zaman her şey
kötüye gidecek diye düşünmezdim..

Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım..

Daha az konuşur, ama daha çok dinlerdim..

Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim..

Oturma odasında TV seyrederken, patlamış mısır yer. Yerler leke olacak diye korkmazdım.. Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım.. Kocamın sorumluluklarını daha çok paylaşırdım..

Saçım bozulmasın diye, arabanın camının açılmasını önlemezdim..

Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum..

TV seyrederken daha az, hayata bakarken daha çok ağlar ve gülerdim.. Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım..

Hamileliğimin bir an önce sona erip, doğum yapmayı dilemek yerine, hamile olduğum her anın tadını çıkarır ve içimde bir canlı yaratmanın ne kadar harika olduğunu fark ederdim.. Bu o kadar nadir bir olay ki.. Mucize gibi bir şey..

Çocuklarım beni öpmek istediklerinde, asla "Önce git ellerini yüzünü yıka" demezdim.. Onlara daha çok "seni seviyorum", ondan da daha çok "özür dilerim" derdim..

Ama başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey; her dakikasını değerlendirmek olurdu..

Dikkatle bak.. Gerçekten gör.. Yaşa.. Vazgeçme..

Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç..

Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi..

Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım..

Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için

şükredin..

Tek bir hayatınız var ve bir gün sona eriyor..

Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz.."

ikigai felsefesi

Japonların ünlü felsefesi.
anın yaşanması ve geçmişe ya da geleceğe takılmamak adına daima keyif aldığınız uğraşlar ile meşgul olunmasını gerektiğini savunur. amacınızı veya yaşamdaki değeri bulmanın anahtarıdır.

Ruha Olumlu etkileri;

-Daima gülümsemek
-Sağlıklı ruh için sağlıklı beden
-iyi insanları etrafınızda toplamak
-hayatı daha yavaş yaşamak
-Keyif aldığınız uğraşlar ile uğraşmak

anhedoni

Haz olmadan yaşam.
depresyonun belirtilerinden biri.

daha önceden zevk aldığımıız etkinliklere duyduğumuz hazzın azalmasına, motivasyonumuzu kaybetmemize sebep olur. Yaşam zevkini azaltır. Haz eksikliği depresyon, şizofreni, anoreksiya, bazı kişilik bozuklukları, mevsimsel depresyon ve kaygı bozukluklarının bir belirtisidir. Özellikle pandemi koşullarının yarattığı kaygı, bu hastalığın artmasına sebep olmuştur.

Bu şikayet, gün ışığını az alan ve bol yağışlı olan ülkelerde daha çok görülür. Bu nedenle, mevsimsel depresyon ile bağdaştırılır. 

hayırlı ramazanlar

t:bir dilek cümlesi.

Sizlere de hayırlı ramazanlar ey cemâat-i müslimîn.

Çocuklar gibi şenim. Açıkçası hayatımda son dönemde beni böylesine heyecanlandıran bi gelişme olmamıştı. çok iyi geldi. Çok şükür tekrar kavuşturana. Biliyorum yine doyamadan jet hızıyla geçip gidecek ama yine buruk geçecek. Nerde o eski ramazanlar derdik hep, cidden öyle oldu. yine camiler dolup taşamayacak, yine toplanılıp kur'an-ı kerim okunamayacak, yine iftar ve sahur sofralarımız sevdiklerimizle şenlenemeyecek ve muhtemelen yine bayramda evlerimize hapsolacağız. Allah tez zamanda bu zor günleri atlatmayı ve bu ayı hakkıyla geçirebilmeyi nasip etsin diyorum.

Herkese hayırlı sahurlar.

çocuklarda istismar göstergeleri

Çocuklarda istismara uğramanın önlenmesi ve çocukların korunması konusunda yetişkinlere büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Bu bağlamda çocuğun dikkatle gözlenmesi, çocukta ortaya çıkan duygusal ve davranışsal değişikliklerin farkında olunması oldukça önemlidir.

Çocuğumuzu gözlemlerken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar:

+Çocuğun vücudunda morluklar, yaralar ve çeşitli izler varsa

+Çocuğun akademik başarısı düştüyse ve odaklanma problemleri yaşıyorsa,

+Uyku ve iştah problemleri yaşıyorsa,

+Yetişkinlerden korkuyorsa (örneğin bakıcısı tarafından istismara uğrayan bir çocuğun bakıcısına ve diğer yetişkinlere karşı tutumu değişebilir)

+İstismara uğradığından bahsediyorsa,

+Çocuk giderek içine kapandıysa,

+Tuvalet eğitimini tamamlamasına rağmen tekrar alt kaçırma problemi baş gösterdiyse.

Çocuğumuzda bu tarz değişimler görüyorsak mutlaka bir çocuk psikoloğu veya psikiyatristi ile görüştürmemiz gerekir. Bu tarz belirtiler her zaman istismarı işaret etmiyor olabilir fakat çocukta görülen ani negatif değişimlerin altında muhakkak bir sebep yatar. Çünkü çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi çevrelerindeki olumsuzlardan, yaşadıkları kötü olaylardan etkilenirler. Çocuğun her hareketini, sıradan olmayan duygu durum değişikliklerini dikkate almalıyız. Çocuklarımızla konuşmalı, başlarına kötü bir şey gelmesi durumunda ailesine anlatması konusunda onları cesaretlendirmeliyiz. Çünkü birçok çocuk böyle bir olay yaşadığında içine kapanmakta, ailesinin ona kızacağından endişelenmektedir. Aile içi iletişimin önemli olduğunu çocuğa daima hissettirmeliyiz. Böylece başına böyle bir olay geldiğinde onu hızlıca koruyup müdahale etme şansımız olur.

yengeç sepeti sendromu

insanların birbirlerine karşı uyguladıkları psikolojik şiddet derecesindeki davranış.
"Ben sahip değilsem, sen de olamazsın!" anlayışı güden metafor.

özellikle iş yaşamında Bazı insanlar bencilce davranarak hırslarını ön plana alarak başarmanın yolunun başkalarını geride tutmak olduğunu düşünürler. Kendileri ulaşamıyorsa, sizin de hayalleriniz, hedefleriniz uzak olmalıdır. İstekleri budur. Rekabetçi duygularla, hasetlik ve kıskançlıkla çabalarınızı sabote etmeye çalışırlar.

Buna örnek; iki veya daha fazla yengeci sepete atan kişi onların dışarı çıkamayacağını bilir. Bu yüzden yengeç sepetlerinin kapağı yoktur. Tek yengeç kapaksız kovadan rahatlıkla çıkabilirken sayı arttıkça kaçış imkansızlaşır. Çünkü birbirlerini yukarı itmek yerine, aşağı çekerek engellerler, zarar verirler ve yaralanırlar Ve sonunda kimse kazanamaz.

didem madak

Nice şiirinde kendimi bulduğum, bana göre türk edebiyatının en iyi kadın şairi. Dün doğum günüymüş. iyi ki geçmiş bu dünyadan. Geç de olsa yüreğime işleyen dizeleriyle yâd edeyim:

"..dünya artık bir daha hiç
bir okul çıkışı gibi kokmayacak mı"

“sonra içime ve hatta dışıma kapandım.
küsmek gibi bir şey.
bir çeşit gölge fesleğeni.
bir çeşit olmayan hayat.
zaten hiçbir şeyi kararında bırakamamak ve ortasını bulamamak gibi bir sorunum var benim.
epeyce göçebe yaşadım,
sadece iki valizim oldu.
bir yığın insan tanıdım.
ama hep yalnızdım.”

baklava

Yunanların komşu falan demeyip kendilerine mal ettiği, 2013 yılında türk tatlısı olarak tescillenen, tüketildiğinde insana lezzet şöleni yaşatan tatlı.

ismi eski kaynaklarda "baklağu" ve "baklağı" olarak geçer. Günümüzdeki yapılış biçim ve şekline osmanlı devrinde kavuşmuştur.

Ters çevirerek tüketildiğinde üst damaktaki tatlı duyuları harekete geçer, Alttaki şerbet üst kısma akar, şerbet eşitlenir ve afiyetle yenir. Sözlük gurmesi sundu. *

insanın kendiyle olan ilişkisi

Ruhumuzdan başka hiçbir şeyimiz yok. o yüzden Tek umudumuz kendimizde olmalı. ilişkimiz en üst seviyede olmalı ki hayatta zorluklarla karşılaşınca başkalarına ihtiyaç duymadan üstesinden gelebilelim. yaralarımızı kendimiz tedavi edebilelim. Çünkü Herkes bir gün gider ve kalırız kendimizle başbaşa. insanın kimseleri sokmadığı o içindeki arka bahçesinde huzuru bulması kadar güzel şey yoktur.
1 /