@kırılmazcam

gözümüzü kör eden yedi renktir, kulağımızı sağır eden sesler, ağzımızı paslandıran yediklerimiz, kalbimizi önce koşturup sonra durduran sonsuz koşmalarımızdır.

  1. toplam entry 670
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 3998
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 1 yıl önce

rezene

içeriğinde bulunan estragol maddesinin (fareler üzerinde test edilmesi ile yapılan çalışmalarla) genotoksik ve kanserojen etkisi olduğu bildirilmiş bitki.
ancak rezene yalnızca bu bileşenden müteşekkil olmadığından, insanların miktar olarak deneklere verilen miktardan daha az estragole maruziyeti olmasından ve hatta diğer bileşen maddelerle birlikte rezenenin bütün olarak bu içeriğin tek başına gösterdiği etkiyi göstermeme durumu olduğundan -yüksek dozlarda devamlı tüketim olmadıkça- büyük bir sorun yok gibi.
Yine de 4 yaş altı çocuklar,gebe ve emziren kadınlarda mevcut risk açısından şimdilik uzak durmak daha emniyetli görünüyor.

önce 2004 te yayınlanmış yani üzerinden epey zaman geçmiş ama konuyu çok aklı başında bir noktadan inceleyen, izole olarak estragolün etkisi ve rezenenin tüm bileşenleriyle etkisini kıyaslayan şu makaleyi paylaşıyorum,
git

şu da daha genel olarak estragol içeriğinin çeşitli rezene formlarına göre ve tüketim miktarına göre vs değerlendirildiği bi çalışmadan,
git

Ekleme:

git

Rezenenin içerdiği uçucu yağın miktarı ve uçucu yağın bileşenleri bitkinin büyüme ve gelişme dönemlerine ve farklı bitki organlarına göre önemli değişim göstermektedir. Bu değişimler göz önünde bulundurularak, uçucu yağların kullanım amaçlarına göre rezenenin farklı dönemlerde ve farklı şekillerde biçim/hasat zamanlarının belirlenmesi gerekmektedir.
Örneğin, bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre, yüksek uçucu yağ verimi ve yüksek fenkhon içeriği için yeşil olum döneminde, yüksek trans-anethol içeriği için sarı olum döneminde tohum hasadı, yüksek estragol içeriği için sapa kalkma
başlangıcında yaprak hasadı yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.

Comet assay

(bkz: kuyruklu yıldız tahlili)
ya da
(bkz: tek hücreli jel elektroforezi)*

Ökaryotik hücrelerdeki dna hasarının ve dahi dna onarımının ölçümünde yaygın olarak kullanılan bir yöntem.

Comet yönteminin temel prensibi kimyasal ve fiziksel nedenlerle oluşan genotoksik ve sitotoksik ajanların canlı hücreleri üzerindeki etkilerini, hücrelerin DNA’larını tek tek inceleyerek tespit etmektir. Genel olarak, canlı dokulardan izole edilen çekirdek içindeki DNA, ince bir agaroz jel içine fikse edilir ve elektroforetik ortamda yürütülür. Eğer çeşitli genotoksik ajanlarla hasarlanan DNA’lar tamir mekanizmaları ile tamir edilememiş, tek veya çift DNA zincirlerinde kırılmalar oluşmuş ise kırılan farklı molekül ağırlıklarına ve farklı elektrik yüküne sahip kırılmış DNA molekülleri elektroforetik ortamda farklı hızlarda göç ederler.

DNA molekülleri ethidium bromid gibi DNA spesifik boyalarla boyanıp floresan mikroskop altında incelendiğinde hasarın derecesine göre DNA’lar dairesel formdan kuyruklu yıldıza benzer forma kadar çeşitli derecelerde görüntüler oluşturduklarından yönteme ingilizce “kuyruklu yıldız” anlamına gelen “Comet Assay” adı verilmiştir

Çok hassas bir yöntemdir ve deneysel düzeydeki geçici hasarları dahi tespit edebilir.

tıpta geniş uygulama alanları bulunmaktadır. Örneğin tümör hücrelerinde DNA hasarlarının ve DNA'ya zarar veren kimyasalların ve bunların çeşitli DNA onarım mekanizmalarının özelliklerinin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bunun yanı sıra, sperm DNA'sının kalitesi Comet assay testi ile değerlendirilmiş olup erkek infertilite bireylerde, fertil erkeklerinkine kıyasla sperm DNA hasarının artış gösterdiği belirlenmiştir.
Diabetes mellitus, Romatoid artrit gibi kronik hastalıkların çoğunun ve ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardaki DNA hasarlarının tespiti de Comet assay yöntemiyle tespit edilmektedir. git

git

Postherpetik nevralji

Zonada* görülen ağrının döküntü başlangıcından 3 ay sonra hala devam etmesi durumudur. Zonanın ciddi bir komplikasyonudur ve hastaların yüzde 15'inde görülür. Bu komplikasyon gelişiminde İleri yaş en önemli risk faktörüdür.
Tedavi ağrıya yöneliktir. Antiviral ajanların ağrıya faydası yoktur.

Sağlık için yemek

Aslı sağlıklı yaşamak için yemek.
Yaşamak için yemenin üst basamağı.
Yeme eylemi öncesinde "Bunu yiyeceğim ama bana faydası ne zararı ne" diye bir sormayı zaruri kılar.

Geçen gün önüme baklava konuldu. "Ben bunun tadını biliyorum zaten" dedim. Bi tuhaf bakışmalar. E yesem faydası da yok. Öyleyse yemiyoruz. Bitti. Allah bozmasın. Maşaallah.
Evde sağlıksız paket gıda yok ve normalde feci tatlı arzulayan biriydim meyve sağlıklı gıda falan da yemezdim sağlıksızı varken. Şimdi şekerim mi düştü hurma kuru incir kuru üzüm,bal, muz yaz zamanı zaten meyve bir sürü.

Neyse konuyu yine ne kadar dopdoğru bi insan olduğuma çevirdiğime göre gidebilirim.

(bkz: mission accomplished)

Oleocanthal

bir feniletanoid veya sızma zeytinyağında bulunan bir tür doğal fenolik bileşiktir. Sızma zeytinyağı tüketirken boğazın arkasında oluşan yanma hissinden sorumlu görünmektedir.

Oleocanthal'ın in vitro olarak anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur . Klasik nonsteroid antiinflamatuar ilaçlara benzer şekilde , seçici olmayan bir siklooksijenaz [COX] inhibitörüdür.
Günde 50 g (üç buçuk yemek kaşığından fazla) tipik bir sızma zeytinyağı , yetişkin ibuprofen dozunun 1/10'u kadar in vitro anti-inflamatuar etkiye sahip bir miktarda oleocanthal içerir.
Bu nedenle, kalp hastalığı ve Alzheimer hastalığının daha az görülmesinden kısmen küçük miktarlarda uzun süreli tüketimin sorumlu olabileceği ileri sürülmektedir.

Kaynak: git

kul

Yaratıcının yarattığına yüklediği en başat vasıftır.
Yalnızca kulluğunu kabul edene kul denmez bu sebeple. Kul kabul etse de etmese de kuldur. bunu kabul edip gereğini yerine getirirse de ne mutludur.

kul hakkı

Bir kalıp.
Allah'ın kullarının birbirleri üzerindeki haklarını kasteder.
İman ettim deyip ve fakat dosdoğru olamayana kendi ve karşısındakinin kulluk vasfını hatırlatma özelliği vardır.
Bu tür dertleri olmayana dediği bir şey yoktur.

Bilen için Sezar da Allah'ın bir kuludur o yüzden onun hakkı da ona teslim edilmelidir.

(bkz: kul)

Çektiği fotoğrafta kendi yüzünü saklarken tanımadığı kişinin suratını reklam etmek

Yanlıştır. Muhtemelen bana göre.
Kul hakkı herkesi bağlamıyor ne de olsa.
İnsan haklarına göre de durum ne bilmiyorum.
Amaan boş verin en iyisi.
Paşa keyfinizin bileceği iş.

Atıfta bulunulan kaynak:
(bkz: sigara içen insanın girdiği kul hakkı)

Kul ne demek bilen ve yaratılmışları Allah'ın kulları olarak tanıyan şahısları bağlayan bir terim olarak,
(bkz: kul hakkı)

1 /