1. toplam entry 42
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 286
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 ay önce

kabis

Kiralık araç bildirim sistemi
Araç kiralama firmalarının, bir aracın kim tarafından kiralandığına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğüne anlık bildirim yapmasına imkan veren sistem. Kolayca kimlik tespiti yapılarak kiralık araçla işlenen suçlar bakımından mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmesi amaçlanmış.

Kafa dengi biriyle sahilde oturup susmak

Birlikte susabilmek, bundan rahatsızlık duymamak falan mühim şüphesiz ama sadece susmak, düşünmek istiyorsam tek olmayı tercih ederim. Biri varsa yanımda gel senle şöyle bi susalım demem muhtemelen, anlat bakalım derim. Zaten de bulmuşum kafa dengini susmak üzerine bile olsa orda illaki bir muhabbet döner.
Susmayız dediysek de sabaha kadar konuşmayız canım arada bir dalga seslerini falan dinlemek için es veririz, o kadar da odun değiliz.

brumasyon

Soğukkanlı canlıların düşük sıcaklıktaki havalarda enerji tasarrufu sağlamak adına hareket halini olabildiğince azaltma durumu. Bir nevi kış uykusu da denilebilir ama tuhaf bir uyuma stilleri var, özellikle timsahların. donmuş su yüzeyindeki havaya dikili ağızlarıyla nefes alırken gövdeleri daha yüksek sıcaklıktaki suyun içinde takılıyor, bu şekilde yaşamsal faaliyetlerini en aza indirgeyerek hayatta kalmaya çalışıyorlarmış. Tuhaf bir görüntü olduğu kadar ürkütücü olduğu da gerçek. Dondurulmuş timsah falan demeye gelmez sağı solu da zaten belli olmaz.

çopendoz

atlı binici demek olup orta asyanın meşhur oyunlarından buzkaşiye katılan atlılara verilen isimdir. oyunda amaç başı kesik bir oğlağı rakip çopendozlardan alınan ağır darbelere rağmen belirlenen yere taşıyabilmektir.
1 /