1. toplam entry 5008
  2. takipçi 10
  3. takip edilen 8
  4. puan 31878
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 7 yıl önce

o an

Harika fotoğrafların gösterildiği programdı bir zamanlar. Bu fotoğraflar bir zamanlar kitaplaştırılmıştı. 2 tane kitabının olduğunu biliyorum. Fotoğrafla içli dışlı olanların kütüphanesinde bulunması gereken eserler.

Ukrayna Rusya savaşı

Ayak seslerini yavaş yavaş duymaya başlıyoruz. Ama umarım gerçekleşmez. Ciddi olaylar cereyan ediyor. Ayrıca NATO üyesi Türkiye yabancıların gündeminde.

Avrupa Birliği ülkeleri de kendi aralarında çelişki yaşıyorlar. Bakalım nasıl gelişecek olaylar?

temettü emekliliği

Temettü, borsada işlem gören şirketlerin yıl içerisinde elde ettikleri karı yatırımcılarıyla paylaşmasıdır. Temettünün bir diğer anlamı kar payı'dır. Ortaklığınızın somut bir sonucudur. Ancak borsada işlem gören her şirket temettü vermemektedir.

Temettü Emekliliği ise, yatırımcısına düzenli temettü ödeyen ve temettü verimliliği iyi olan şirketlerin hisse senetlerinin uzun vadeli olarak istikrarlı bir şekilde toplanmasıyla gerçekleşir. Bu şekilde maaşınızın bir bölümüyle temettü emekliliği için belirlediğiniz hisse veya hisselere her ay yaptığınız alım sonucunda ve bu şirketlerin verdikleri temettülerle de yeni hisse satın alımları yapmanız taktirde kuzularınız sürüye dönüşecek ve bundan 10-15 sene sonra çok ciddi bir portföye ve pasif gelire sahip olabilirsiniz. Uzun vade yatırımda amacımız lot sayısını arttırmaktır. Bu yüzden yaşanan fiyat düşüşlerinde daha ucuza hisse senedi satın alabiliyorum yaklaşımında bakmak gerekir.

Belki bundan 10-15 sene sonra elde ettiğiniz temettü geliri yıllık maaşınıza denk gelecek ve siz hedeflediğiniz finansal özgürlüğünüze ulaşmış olacaksınız. Bu sayede belki sevmediğiniz bir işi yapmak zorunda kalmayacaksınız. Bu yöntemi kendiniz için uyguladığınız gibi çocuklarınızın geleceği için de uygulayabilirsiniz. Yeni doğan bir çocuğunuzun 18 yaşına geldiğinde finansal özgürlüğünü kazanmasını sağlamak için uzun vadeli temettü yatırımı yapabilirsiniz.

Elim sende platformu

Sma hastası çocuklarımız için oluşturulmuş olan güzel bir oluşum.

Birçok sma hastası çocuk mevcut ülkemizde. Çocuklarımız bu hastalık yüzünden ölüyorlar. Hastalığın seyri de çok acı verici şekilde ilerleyebiliyor. bu çocukların tedavisi için 2 milyon dolarlık bir ilaç gerekiyor. Bu parayı da toplayıp bir araya getirmek hasta ailesi için güç. Bu sebeple sosyal medya üzerinden bağış toplamaya çalışıyor bu aileler. İşte elim sende platformu 500 bin kişiye ulaşarak 7-8 ay süren bağış toplama kampanyalarını birkaç gün içinde bitirmeyi hedefliyor. Çocuklarımız zamanla yarışıyor çünkü. Elim sende platformu 20 kişilik ekipler oluşturuyor. Valilik izni almış,hesap hareketleri kontrol edilmiş ailelerin mücadelelerine bu ekiplerle müdahale etmek istiyorlar. Aylık 50-100 lira gibi bir para toplanıyor. Veya hedef koyuyorlar kim ne kadar ödeyebildiyse o ay bağışlar toplanıyor.

Toplanıyor dediğimiz belirlenen sma hastalarına o ay için belirlenen miktarda bağış yapılıyor. Bağışçı direkt sma hastasının hesap numarasına gönderiyor. Yani toplanan para platforma aktarılmıyor. Sadece platform yardım edilecek hastayı belirliyor ve ekipler duruma müdahale ediyor. Şu anda (sayıya vakıf değil tam olarak) 15-20 bin arası bağışçı bulunuyor ekiplerde. Sizler de bir ekibe dahil olabilirsiniz veya sosyal medya hesaplarınızda platformu paylaşıp bu hayırlı işe vesile olabilirsiniz.

İnstagram ve Twitter hesabı: @elim_sende_

Şimdiden Allah yapacağınız hayırlıları kabul etsin.

kar

Havada beyaz ve hafif billurlar biçiminde donarak yağan su buharı.

Yıllar önce bu kadar çok kar yağmıştı memlekete. Çocuktum daha. Hasta olmayalım diye anam salmazdı bizi sokağa. Ya kar topu falan imkansızdı,oynatmazdı asla. Mandalina kokusuyla dolu bir odanın penceresinden bakardık avluya. O zamanlar avlulu bir evimiz vardı. Ne zaman kar yağsa o pencerenin önünde oturduğum an gelir aklıma.

Çocuğu özel okula göndermek

Tek başına yeterli olmuyor. Demin sosyal medyada böyle bir veryansınla karşılaştım. Özel okullarda öğrencilerin notları şişiriliyor. Yani sizi mutlu edecek şekilde Veli toplantıları düzenleniyor. Ama kazın ayağı öyle değil. Çocuklarınızın durumunu kendiniz kontrol etmeli ve desteğinizi esirgememelisiniz diyor adam. Doğru da diyor.

Çevremde özel okula gidip de önemli yerlere varan çok az öğrenciye rastladım. Kafam kulağım rahat olsun diye çocuk özel okula gönderilmez. Ego tatmini için de gönderilmez. İnanın buna sırf bir ortamda çocuğu özel okula gönderiyorum diyebilmek için gönderen veliler var. Özel okula gönderince olay bitmiyor. Çocukla ilgilenmezsen nerede olduğunu bilemezsin. Özel okul notu şişkin olur. Öğrenci Veli toplantılarında mükemmeldir. Yani bir velinin duymak istediği her şey orada söylenir. Çocuklarımızı takip edelim. Özel okulda da olsalar devlet okulunda da olsalar fark etmez. Nerede olduklarını ve neye ihtiyaç duyduklarını sizden daha iyi tespit edebilecek bir yapı yok.

Erkekler ağlar mı sorunsalı

Ağlar ağlamaz bizi bağlamaz. Cinsiyetçi yaklaşmak doğru değil ama erkek ağladığı zaman ciğeri deşiyor. Annemin çok kez ağladığına şahit oldum. Üzüldüğüm de oldu annem ağlayınca. Babamın ağladığına bir iki kez ağladığına şahit oldum o da babası ve kardeşi vefat ettiğinde olmuştu. İçim parçalanmıştı. Erkek adamın ağladığına pek şahit olunmaz. Olunmuşsa da ciğeri falan delip geçer.

Faydalı olanı çoğaltmak vs zararlı olanı azaltmak

Galiba yerine ve konusuna göre değişiklik gösterir ama zararlı olanı azaltmak daha makul geliyor.

Tabi yapılabilirse. Zararlı olan şeyleri terketmek biraz zor gelebiliyor. İnsanın fıtratında olan bir durum bu. Bağımlılıkla bağdaştırabiliriz hatta. Faydalı bir şey yapmamak insanı hüsrana uğratmaz. Zarar verenden kaçınmak gerek. Başarılabilirse tabi.

denge

Dışarıdan bir müdahale sonucu değişen kavram. Zihinsel ve duygusal uyum gibi tanımlar etrafında birleşmiş.

Bozulmasın yani bozdurmamak için elinizden gelen çabayı gösterin.

travma

Latince anlamı yaraymış. Fiziksel ve psikolojik olanı gelir genelde insanın aklına. Ama bunun sosyolojik olanı da var. Direkt toplumda açılanı daha acı oluyor.

Son dönemde millete peyda olan acı bir durum söz konusu. İnsanlar ciddi ciddi çocuklarını okula göndermemeyi düşünüyor. Eğitime olan inançları çok azaldı. Çok ekonomik buhran gördük. Ama hiçbirinde insanların eğitime olan inançlarının yıkıldığına şahit olmadım. Yanlış giden şeyler var. Mevzu sadece ekonomik değil yani.

Yaş ilerledikçe azalan şeyler

Azalan çok şey var. Sıhhat, güven,sorgulama,tahammül… vs. Uzar gider. Ve hemen hemen hepsi de doğru. Bunların hepsini kapsayan galiba zaman.
Zaman azalıyor yaşlandıkça. İçimizde artan şeylerle birlikte zaman azalıyor.
Daha fazla dünyaya bağlanmanıza rağmen zaman azalıyor.
Ettiğiniz tercihlerin hesabını ödeye ödeye zaman azalıyor. .
Takılıp kaldığınız zamana rağmen zaman azalıyor.
1 /