1. toplam entry 5024
  2. takipçi 10
  3. takip edilen 8
  4. puan 32090
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 yıl önce

gitmek

Terk etmek veya kaçmak gibi iki farklı anlamı var. Daha fazla anlama da gelebiliyor cümle içindeki kuruluşuma göre ama mevzu bu iki anlam.

Terk etmek bilinçli biraz can acıtma gayesi ile oluşuyor.
Kaçmak ise canın daha fazla yanmasına engel olmak için.

Mecburiyeti dahil etmiyorum.

Hayat pahalılığı yurt dışında daha fazla

4 ay evvel bir seyahatim olmuştu yurt dışına. Hayat pahalılığı dediğimiz şeyi evvela netliğe kavuşturmak gerekiyor. Hayat pahalılığı dediğimiz şey herhalde alım gücünün azalması anlamına geliyor. Başka türlü açıklaması varsa da yapan olursa sevinirim.

Almanya’da asgari ücret 2200 Euro civarı bir şey.

Bizde bir memur ortalama 10 bin TL alıyor. Etin kilosu ortalama 140 lira. 71 kilo et alabiliyorsun Türkiye’de.
Almanya’da asgari ücretli biri evine 244 kilo et götürebiliyor.

Almanya’da en pahalı kalem kiralar. Ortalama 800 euro ile 1200 euro arası değişiyor. Lakin devlet kira yardımında bulunabiliyor. 300-400 euro kadar kira yardımı oluyor.

Onun dışında 2010 model golf aracı 5-6 bin Euro’ya alabiliyorsun. 3 maaşla alabiliyor. Şu ekonomik krizden evvel 2500 euro falanmış. Öyle söylediler. Tek maaşla alabiliyorlarmış böyle bir aracı. Hayat pahalılığı yüzünden 3 maaşla alabiliyorlar artık. Bizde yemeden içmeden bir memur 25 ayda alabiliyor bu aracı. O da aracı en düşük seviden hesapladık.

Birçok ürünün fiyatı yüzde 30 ila 40 bandında bir yükseliş görmüş son 2-3 yılda. Bizde 2 liraya aldığımız süt 20 liraya çıkmış.

Kıyas yapmak bazen insanı komik duruma düşürür.5 mart 2022 yağ kuyrukları

Akılsız kuyruğu.

Kuzenimin dükkanı üç harfli bir marketin yanında. Bir teneke yağını almış zaten. Ama gelip çıraklardan birini istiyor gidip bir tane daha aldırabilmek için rica ediyor. Kazancı teneke başına yüz lira olsun. Elinde 200 lira kaldı teyzemin. Rahat uyuyacak bu gece.

Günden güne bindirilen zam umrunda değil. Her geçen gün eriyen cebinin farkında değil. Aslında farkında ama o an için düşünebildiği ve uygulamaya koyabildiği şey gidip kuyruğa girmek ve ihtiyacından fazla olan yağı alabilmek.

Bu bizim toplum olarak ne kadar aşağılık bir halde olduğumuzun da göstergesi. Pandemi döneminde de böyle bir senaryo ile karşılaşmıştık. Hatta luppocu diye bir dayı da gündeme düşmüştü. Adamla bayağı gırgır geçmişlerdi. Adam daha sonra açıklamada bulunmuştu. Eve götüreceğim ekmek kalmamıştı. Yiyebileceğimiz bir o kalmıştı da ondan aldım demişti. Yani ihtiyacından fazlasını alanlar yüzünden dayı o hale gelmişti. O gün o izdihamı oluşturanlar açlıktan ölmediler.

Bu düşüncede olan bir toplumun başına her şey gelir. Çünkü küçük hesapların peşinden koşmaktan başka bir şeyi akıl edemiyoruz.

enflasyon

Hangi kaidelere göre belirlenir bilmiyorum. Hissedilen veya hissedilmeyen türde de olabilir.

Türkiye’de önemsenen şey alım gücü. 2018 yılında bir memur maaşıyla 1100-1200€ geliyordu. Bugün bir öğretmen maaşı 450-500€ arası bir şey. Tüm ülkede alınan ve satılan mal hep döviz cinsinden hesaplanır. Girdi ve çıktılar bu yöntemle belirlenir. Yumurta bile dolar cinsinden fiyatlanıyor. Borsa (ki ekonominin temelleri oluşturan bir kurumdur) hisse hesaplaması yapılırken TL ve dolar cinsinden karşılaştırılıp ucuz kalıp kalmadığı hakkında yorumlar yapılıyor. Demek ki olayın Aslı astarı dövizde şekilleniyor. Bir memurun 2018 yılında alabileceği döviz ile bugün alabileceği döviz arasında büyük bir uçurum var. 1200€‘dan 450€’ya bir iniş söz konusu.

Köyden gönderilen yumurta bile dövizle hesaplanıyor ve fiyatlanıyor. Gerisini varın siz düşünün.

öksürük

Çam kozalağı şurubu ile geçiştirebileceğiniz durum. Son dönemlerde bize de peyda oldu. Eczaneden aldığım bir kavanoz çam kozalağı karışımından bir kaşık tüketmeye başladım. Anında kesti.

Kaçış yolu

Şu zamanın çarkından dişlisinden sıyrılmak için tercih edilen yol.

Kimileri için intihar olmuş. Yükü kaldıramayan bünyeye ağır gelen şeylerden sonraki eylem bu.

Kimileri için delilik. Bu da bir kurtuluş yolu. Beyni tüketen yaşamın ağırlığını bir tarafa kaldırıp atmak. Kuş gibi hafiflemek belki de.

İnzivaya çekilmek. İnsandan kaçmak. Zarar verebilecek en kötü canlıdan uzaklaşmak.

Daha da sayılabilir.

olasılık

Memleketin çoğunun başının dertte olduğu kavram. Yaklaşımlarımız hep kesinlik üzerine. Aldığımız kararların çoğunluğu da bu yönde oluyor. Kesin gibi bakıyoruz. Net diyoruz. Ama olasılık insanın zarar görmesini engelleyen bir kavram. Olabiliri hayatımızdan çıkarmamamız gerekiyor.
1 /