1. toplam entry 115
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 174
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 14 yıl önce

linux

kurumsal firmalar kendilerine muhatap olduğunda yaygınlaşıp kendini geliştirebilecek sistemler bütünü. farzedin ki firmanızda binlerce linux tabanlı işletim sistemi kullanılan pc'leriniz var. düşünün ki bir hata networkunuza maloldu. zarar ettiniz. karşılığındaysa müşteri hizmetleri dahi belli olmayan bir firmayı mı muhatap alacağız. demezler mi adama biz ücretsiziz bla bla bla...

beşiktaş

elbette bir klüp ama aynı zamanda da yanlış başlık altında irdelenen takımdır. beşiktaşlı olmaktan çıkıp beşiktaş jimnastik klübülüyüz artık hepimiz. hatta wikipedia'da fenerbahçe de fenerbahçe s.k., galatasaray da galatasaray s.k. olarak yer aldığı halde ikisinin de başlıklarına ek olarak spor klübü denilememiş ufacık.

ayrıca düzenlemesi: istanbul'da beşiktaş diye bir yer yokmuş...

turgutlu

yakın çevredeki il ve ilçelerine gidebilmek için belediyesi tarafından yürüme mesafesinin de ötesindeki otogarına gitme zorunluluğu getirilmiş, güya şehiriçi minibüslerine ve otogarındaki seyahat acentelerine fayda sağlamak amacıyla böyle bir uygulamaya girişilmiş ilçe.

öyle bir ilçe ki; özlem seyahat gibi ulaşım acentelerinin salihli gibi başka ulaşım acentelerine korku saldığı yerleşim.

şehiriçi minibüs şoförlerinin büyükşehirde yaşadığını sandığı eyalet.

şehirdışı minibüs şoförlerinin köyde yaşadığını sandığı feodal yerleşim birimi.

vatandaşlara hizmetin sunulamadığı ızdıraphane.

işi acele olup da Allah muhafaza başınıza bir iş gelenlerin kaçırmış olduğu arabanın akabinde aynı güzergahtan geçecek olan başka bir otobüse, minibüse binmesinin söz konusu olamadığı kaymakamlık.

ileride zengin olursam asla yaşayamayacağım ama hizmet olsun diye hem salihli'sine hem de turgutlu'suna yarı fiyatına herkese açık ulaşım hizmeti sağlayacağım, gelişmesine katkıda bulunulması gereken şehir..

çeşit çeşit arama motorlarına girip de turgutlu yazıp hakkında fikir sahibi olacaklara aşağıdaki şu gibi bakınızlarla yardımcı olunan yer.

(bkz: turgutlu), (bkz: özlem seyahat), (bkz: tekel), (bkz: tursab), (bkz: hizmet kalitesi), (bkz: ulaşım), (bkz: sorun), (bkz: üzüm), (bkz: tuğla), (bkz: kiremit), (bkz: mitsubishi), (bkz: 5 lira), (bkz: abonman), (bkz: belediyecilik), (bkz: manisa) gibi gibi gibi...

vuvuzela

zulmünden kurtulmak için her futbolcunun ayağına, her hakemin düdüğüne, her antrenörün de kafasına mikrofon bağlayıp seyirci potunun alçaltılması gerektiği çalgı türüdür. bu şekilde az da olsa alışılmış maç havası yakalanabilir ekranlardan...

fabio bilica

yaptığı hareketle fenerbahçe kalecisi volkan'a topun hangi köşeye atılacağını doğru tahmin ettirmiştir. (bkz: gizli özne) başlıkta.. kazılan çukurun sağ tarafına konulan topun sol köşeye gideceği az biraz matematik hesabıyla doğru tahmin edilebilir. aslında penaltı atışını bobo değil de ince hesapla albert einstein yapmış olsaydı çukur çeperine yavaşça çarpan topun kazandığı ivmeyle volkan'ın üzerinden aşırtılan top ağlarla buluşabilirdi.

garanti bankası

internet şubeciliğine söz edilmemesi gereken ancak müşteri memnuniyetinde son sıraları oynayıp şube dışı havalelerde 25,00 tl masraf kesen inanılmaz banka. bilişim çağında havale diye bir olgunun hala bulunuyor olması da düşündürüyor insanı. oysa ki tek bir tc kimlik no ve müşteri numarasıyla hesap bilgilerine ulaşılabiliyorken aynı kişi üzerinde a işlemine 0, b işlemine ise 25 uygulama yapılması moritanya'daki akla hizmet olsa gerek.

körfez dershanesi

izmir, manisa ve çevresinde yaygın bir şŸekilde bulunan güvender oluşŸumu kurum. kaliteli hocaları ve eğŸitimleri vardır. yıllardan beridir de türkiye dereceleri yapar. onca artısının yanında iki adet eksisi vardır. deneme sınavlarının öncesinde taksidini yatıramamışŸ öğŸrenciyi sınıfın ortasında taksidini ödememişŸsin, seni sınava alamayız deyip kapı dışŸarı etmeleri, diğŸeri de katsayı probleminin ilk çıktığŸı yıldan bu yana imam hatip liseli öğŸrencileri ikinci plana itmeleridir.

bayrak rozeti takmış takım elbiseli hırsız

kimseler şŸüphelenmez endişŸesiyle bilimum kaşŸar, sucuk ve türevlerini içinde gazete bulunan poşŸetine sallayan hırsız. sallamak tabiri hırsızlık argümanında anlaşŸılır olması maksadıyla kullanılmışŸtır ya neyse...
bu adi suçu işŸleyen sadece bayrak ve atatürk rozeti kullanan bazılarından ibaret değŸil elbet. tesettüre bulanmışŸ kimi hanfendiler de bu yolu izlemekte. hem de mübarek cuma günü, aynı saatinde. pişŸti oluyormuşŸcasına hep birlikte, topyekün sosyalca.

banka

aktif büyüklükleri gözönüne alındığında sadece türkiye değil diğer dünya devletlerinin parasal sisteminde kendisine oldukça sağlam yer edinmiş yeni dünya sisteminin parçalarını oluşturan bütün.

türkiye'de 31 mart 2009 verilerine göre ilk on sırayı paylaşan büyük bankaların toplam aktif büyüklüğü 624.000.000.000,00 TL olarak kabul edilmiş çeşitli finansal kaynaklar tarafından. git ,n,10254612,git şu demek oluyor ki 72 milyonluk türkiye'de kişi başına düşen aktif büyüklük ilk on banka açısından kabaca 8.650 tl'ye tekabül etmekte. elbette ki edinilmiş veriler tek bir seneye haiz olmadığından yıllık baz veyahut gayrısafi milli hasıla üzerinden değerlendirmek biraz yanlış olacak. işin içinde serbest piyasa ekonomisine geçiş ve yılların birikimleri söz konusu olmaktadır.

bilindiği üzere bankalar tüm varlıklarını faiz ve buna benzer finansal kaynaklardan idame etmektedirler. burada aslolan en önemli unsur parayı kazanıp elindeki likiditeyi ne şekilde kullanacağından bihaber insanoğludur. basit bir örnekle, herhangi bir birey, hem ailesinin hem de kendi yaşamını sürdürebilmek için emek sarfedip karşılığında da bir miktar maddi yaşam kaynağı elde etme zaruriliği içerisinde. -asgari ücret demiyorum- bunun yıllık karşılığı hemen hemen 15 bin tl olduğunu kabul edelim. (yukarıda söylenen az önceki bir kenarda duracak olan kişi başı aktif büyüklük 8.650 tl) diğer bir husus olarak da bu yıllık gelire denk düşmesi gereken ancak denk düşürülemeyen ihtiyaçların ise 25 bin tl olduğunu da kabul edersek şöyle bir muhtaciyet içerisinde oluşan 10 bin tl'lik cari açık muhtaciyetini gidermek üzere devreye girecek bankanın şartlarına bir göz atalım.

1,59 faiz ve 24 ay vadeli 10 bin liralık bir kredi.
geri ödeme ise (dosya harçları hariç) 12.443,82 / 24 = aylık 518,50 tl.
2.443,82 / 24 = aylık 101,82 lik pek de cazip bir fark.

pek de önemsiz bir ayrıntı gibi duruyor aslında ama böylelikle bankamız kazanılan paraya 101,82 lirayla kolayca ortak olmakta, yani günde 41,66 lira (yıllık gelir 15 bin) kazanan bir insan, yaklaşık olarak bir ayın 2,5 gününü bankaya hibe etmektedir. mevzu bahis kurumun dolaylı yollardan insan üzerinde bıraktığı, yıprattığı etkiye değinilmedi bile. aşağıdaki hadislerle noktalayacak olursak;

hz. ebu hureyre (ra) anlatıyor: resulullah (as) buyurdular ki: "insanlar öyle bir devre ulaşacak ki, riba yemeyen kalmayacak. Öyle ki, (doğrudan) yemeyene buharı ulaşacak."
hz. ebu hureyre (ra) anlatıyor: resulullah (as) buyurdular ki: "faiz yetmiş çeşit günaha sebeptir. En hafifi kişinin anasıyla zina yapması gibidir."
1 /