1. toplam entry 3481
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 0
  4. puan 7126
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 yıl önce

The Lord of the Rings: The Rings of Power

dizinin adı the girls of power olsaymış sırıtmazmış. bu ne sjwdir birader yeter artık. hayır aslında bunların sıkıntısı güçlü kadın imajı da değil. çünkü orta dünyada çok güçlü kadınlar var zaten. ama! tolkien'in dünyasında kadınlar "kadın". kadın olarak güçlüler. bunlar kadınları erkekleştirmek istiyorlar. savaşçı kadın, komutan kadın, cesur kadın, kodumu oturtan kadın, kelle koltukta savaş meydanında kılıç sallayan kadın.

------------- spoiler -------------

ama hüküm dağının patladığı sahne iyiydi bak. onun dışında senaryo yine saçmalıklarla dolu tabi, her zamanki gibi. nümenor çetesinin* ork saldıran köyü konum atmışlar gibi bulması falan. yok saçmalıkları göz ardı etmeye çalışıyorum ama acayip büyük hatalar yani çok sırıtıyor. böyle bariz lönk gibi senaryo hataları milyar dolarlık dizide aşırı sırıtıyor.

------------- spoiler -------------

Elinden badem çıkaran şeyh

ben de battaniye arkasından kaybolabiliyorum. bir de baş parmağımı çıkarıp takabiliyorum. umarım boş bir şeyh kadrosuna atanabilirim. yarışmacı arkadaşlara başarılar.

edit: yanlış anlaşılmasın keramet kur'an'da delili olan bir şey olduğu için inanmak zorundayız. kerameti inkar kur'anı inkar olacağından insanı dinden çıkarır. burada eleştirilen şey bu tür ucuz numaralara başvurulması. keramet böyle bir şey değil.

felsefe

kör bir adam el yordamıyla dünyayı ne kadar tanıyabilirse bir insan da sırf düşünerek hakikate o kadar erişebilir. köre ışık gerek ki dünyayı görebilsin. düşünceye de vahyin ışığı gerek. yoksa zifiri karanlık.

Allah, göklerin ve yerin nurudur (aydınlatıcısıdır). O'nun nurunun temsili, içinde lamba bulunan bir kandil gibidir. O lamba bir billur içindedir; o billur da sanki inciye benzer bir yıldız gibidir ki, doğuya da batıya da nisbet edilemeyen mübarek bir ağaçtan çıkan yağdan tutuşturulur. (Bu öyle bir ağaç ki) yağı, nerdeyse, kendisine ateş değmese bile ışık verir. (Bu ışık) nur üstüne nurdur. Allah dilediği kimseyi nuruyla hidayete iletir. Allah insanlara (işte böyle) misal verir; Allah her şeyi bilir.

maaşa yüzde 60 kiraya yüzde yüz zam almak

sanırım bu yıl pek çok kişinin başına gelen şey. adama diyorum abicim ben maaşın yarıdan fazlasını sana mı vereyim, ben neyle geçineyim adam bağan neh diyor. sen çıksan iki katına kiraya verebiliyorum diyor. yav abicim her sene gittiğin üç tatili ikiye düşür, arabanı her sene yenileme diyeceğim ama olmayacak, hır gür çıkacak. eh herkes ettiğini bulacak bir gün.
1 /