1. toplam entry 4123
  2. takipçi 25
  3. takip edilen 22
  4. puan 26142
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

mavisevdalısı

Sözlüğe katkısı, faydası ve pozitifliği ile dikkat çeken yazar arkadaşımız. Kendisini artık aktif olmayan bir sözlükdaşıa benzetiyorum. O da mavi mavi tutkunuydu. * Onu hatırlatıyor bana. Ayrıca mutlu oluşunuzu yansıtıyorsunuz zaten. En çok eksi alan da değilsiniz. Artı oylarla tanıyorum ben.(eminim başkaları da öyledir) Sevgiler.

dünya sözlük tarihi belirsiz hepimiz biriz kaynaşma zirvesi

Başlığa tıkladım ve tanımlardan önce arkadaşların mahlası dikkatimi çekti. Cümle içinde kullanmak istersem, olumsuz bir sonuç çıkıyor ama yer değiştirilebilir ve joker kelime ilavesi yapılabilir:

Eröl : kutuyu açan özne.
1n2mbileyok: bir bilen bile yok deyo.
Teknik sorunlu: kilit isim ama adı üstünde işte.
teğabün: aldatmaktan, aldattım sizi diyor.
sir alegori bey: alegori'den, gizli şifre, dolaylı anlatımın ismi.
Felaketmutevazi: zirvenin güzel niyeti.
Olay kallione'nin başına patladı ben diyim. Kıps.


takibim

Mesela iki gün sözlüğe girmesem, sonra sözlüğe geldiğimde sadece takip ettiklerimin yazısını okumak istesem? Ama yok. Sadece o an sayfayı açtıgınızda en son ve yeni birkaç tanım gözüküyor. Mobilde böyle en azından. Ya da bulamadım. Sayfalarca geriye gidilseymiş güzel olurmuş.

Ekmek poşetiyle kamufle olmak

Sokağa çıkma yasaklarında yurdum insanının kamuflaj şekli. Diğer elde de alışveriş poşeti varsa bu daha büyük bir çıkarmanın göstergesidir. Evine ekmek almaya çalışanlar konu dışıdır efenim. Eline 1 ekmek alıp kapı kapı dolanıp hoşbeş ziyaret yapanları biliyoruz.

cihadı ekber

Cihad kelimesine gıcık olan ve bunu işid kafası gibi algılayan ham cahil zihinlere kızıyorum, bilmiyorum burada da çıkmaz inşallah. Bilgisizliğin dik alası. Şey gibi, üzerine tezler yazılır seviyedeki ilmi latince bir konu hakkında "ama bence" diye yorum yapmak gibi cahilce geliyor öylesi görenler. Neyse..

Hz peygamber efendimiz sav buyurduğu üzere büyük cihad, nefsin heva ve hevesine karşı yapılandır. Kul olmak, tamamen ve tamamen güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen efendimize benzemek yani güzel ahlak sahibi olma sürecinin adı ve olmaktır. Bunu olunca kur'an'ın hitabı sana oluyor. Ben tabii bu konuyu uzatmadan bu kapsamda şöyle çeviriyim;

"cihadın maksadı zafer değildir. Akıbeti bilinmez. Mühim olan cihad ediyor olmaktır, cihadın neticesi değil. Başarı, cihadın kendisidir. Zafer, karşı taraf savaş meydanına hangi birliklerini sürerse sürsün, sebat ederek cihadı sürdürmektir. Kişinin niyeti, hem kendine hem de başkalarına cihad esnasında ayan olur. Mücadele, niyetlerimizin aşikar olmasına, önceliklerimizi yeniden sıraya koymamıza ve imanımızı takviye etmemize vesile olur. Yani mücadelemizin hem şahsi, hem de müşterek bir maksadı vardır. "

Allah dostlarının evlerinizden çıkarken cihat niyetiyle çıkın demesi bundandır. Düşünsene dakka bir gol bir, karşınıza anlayışsız bi şehir magandası çıktı. Anında niyetin üzere hal alırsın. Nefsinle savaştan doldu mu heybe. Niyetsiz hareket bile etmemek lazım sanırım. Niyet kişiyi tutuyor, öfkeyi azaltıyor. Yani aslında bu, "Nefsi tezkiye, kalbi tasfiye".

rüya

Kelimelerin kifayetsiz kalışını ne güzel anlatmışlar, aslında daha ledünni bi mesele de yeri değil sanırsam,

insan rüya görürken başka bir boyuta geçer. Rüyalar, insanın içine girdiğinde tecrübe ettiği ve hissettiği şeyleri başkalarına tasvir etmekte aciz kaldığı devasa bir çukura ya da boşluğa benzer. Kelimeler burada yaşananları tarif etmede yetersiz kalır. İnsan, kendisine müsade edilmediği için değil, rüya denen o boyutta tecrübe ettiklerini kuşatacak bir dil var olmadığı için anlatamaz gördükleri."

muğlak kayıp

Belirsiz kayıp.

Ne büyük bir imtihan yahu, allah korusun ve allah yardımcıları olsun böyle ailelerin. Az buçuk ağzımıza tadı geldiğinden olsa gerek içim ürperdi. öyle bir yas süreci ve öylesi bir yoklukla sınanmak ooy.

Misal “fiziksel olarak yok – psikolojik olarak var” örneğinde öyle bir hale gelirsiniz ki her kapı açılmaya çalışılırken zihniniz uyanır ve sanki dün kapıyı açıp girmiş gibi şimdi o gelecek sanırsınız ya da “psikolojik olarak yok – fiziksel olarak var” ee dağ gibi birini karşınızda erir halde bambaşka bir insan olarak görürsünüz ve yaşarsınız. Senaryo her zaman ciddili olmaya gerek yok, ayrılıklar dahi bu kayıplara örnek olabilir. Geride de yaşayan ölü bırakmak gibi ama her zaman bu kadar travmatik olmayabilir tabii. Çevremde “psikolojik olarak yok – fiziksel olarak var” vakası var ve bir yandan da bebek bekliyorlar. Tabii ki üzüntüsü daim ama üzüntü en tenhalarda yakalıyor sanırım insanı. Ama ona bakarsan "bu bana şunu dedi" diye de o travmayı yaşayan, tenhaların hakkını çalan insanlar var. İnsanoğlu güçlü varlık, böylesi derin travmalar yaşamadan mevcut durumuna alışmanın kendini bırakmaktan daha etkili olacağını göreceğine inanıyorum.

enneagram

Bir akrep burcu olarak kendi mizaç tipim 2, kanat 1.

Tüm bu özellikler ve tabii kaçıncı tip oluşunuzla yan kanat tip arasındaki git geller sizin tecrübe ve deneyimlerinize göre şekil alan şeyler. Duygusal ilişkiler ağır basan yön tip2 olur iken kariyer hayatının yoğunlugu sebebiyle tip1'nin baskın olduğu bir mizacınız olabilir ki, her mizacın dengesizlikleri, olumsuzlukları farklı ve kendi deneyimimde gördüğüm tip2'nin keskin yanlarını alıp tip 1 ile çok güzel harmanlamışım. Çok güzel demiyim, hayat devam ediyor. Kesin bir doğrusu yok bu değişim dönüşümün. Farkındalıkla olgunlaştırılabilir.

Bu konuda ciddili seminerler almış birkaç kişiden oluşan bir arkadaş grubum var. Sohbet ortamında çok anlamasam da konuşma aynen şöyle gelişmektedir. (bu kınuşma örneği ayrıca tip çeşitleri hakkında da ipucu vermektedir) :

Tip 8 kaç!!. eğer kişisel gelişimini güzel bir şekilde başardıysa lider yönetici tiplerdir. Açık sözlüdürler. 8 ve 1 lider tiplerdir. 8 ve 1 arasındaki fark 1'ler eleştirerek konuşur, açık arar ama 8'ler aklına gelen korkusuzca dan dan diye söylerler. Güçlü tiplerdir, akrep burcu gibi severse tam, sevmezse kini yüksek. O sebeple kendini yetiştirmiş kişilerde bu tip'ler enfes.

Tip 2'ler sakinlik ve huzur isteyen mizaçları vardır. Kaos sevmeyen ve kaos olmaması için çalışan. Ama zorda kalırsa tip 1'in keskin ve net tavrına da kayabilirler. Tip 7'nin rahatlığı sinir edebilir. 6'lara göre herkes en başta güvenilmez çünkü. ama 2'ler herkese kapısını açar. sevgi pıtırcığı oldukları için tip 6'ların güven duygusunu harekete geçirir. Tip 6'larin şüpheci gerginlikleri 2'leri darlar. Aralarında Sorun çıkarsa bundan çıkar. Tip 2'leri zorlamazsan sakin, huzur odaklı olmakla beraber arka planda elmayra oluşlarından delilik gösterebilir. Kişisel gelişimiyle alakalı tabe. Tip 2, orta yolu bulup herkesle anlaşır, maddi manevi vericilik vardır, insanlara yardım hassas noktasıdır, hediye vermeyi almaktan çok sever, yüksek hoşgörürü, hayır demekte zorluk, aşırı duygusal, arkadaş canlısı, sıcakkanlı, şefkatli, sevgi dolu, düşünceli, duyarlı, ince, kibar, konuşkan. Ve tabii böylesi verici tiplerin çöküşü fena olur ama diğer kanat tiple dengelerse miiis.

Tip 6ise, temkinli, meraklı, sorgulayıcı, dikkatli, netlik istikrar bekler, otoriteyle uyumludur, akıl odaklı, riskleri iyi sever, kaygı göbek adı, sadık bir arkadaş, değişimlerde zorlanır, nostalji ve rutin sever, güvenirse çok sever, sempati duyar öyle olur, hesaplı, cömert, kontrolcü, uyumlu, sevecen, doğal, sorumluluk sahibi, güven-lik arayan, desteklenmek isteyen, desteksiz ve rehbersiz kalmaktan korkar. Temel motivasyonu güvende oldugunu garantilemek. Giderse tehlike.

Tip 1, disiplinli, dürüst, iyi ve doğru olmak ister, listeler, programlar, kural insanıdır, program uygulamada başarılıdır.

Gerisini yazmıyım.


Bu enegramcı tipler birileriyle tanışınca hemen "hııım tip x, böyle böyle böyleler, gördün mü şöyle şöyle şöyleydi".. Diye analiz manaliz girişiyorlar. Anında seziyorlar.. Teşhis ediyorlar.
1 /