1. toplam entry 8697
  2. takipçi 8
  3. takip edilen 1
  4. puan 51497
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 9 yıl önce

Selin Sayek Böke'den istifa

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, toplantının ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Böke, şumesajı verdi; "Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu olarak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na istifalarımızı sunduk. Yeni oluşacak Merkez Yönetim Kurulu'nda bir görev almamakla birlikte Sayın Genel Başkanımız ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin emekçileriyle, eşit ve özgür bir Türkiye için verdiğimiz mücadeleyi Parti Meclisi üyesi olarak sürdüreceğim. Ülkemizde demokrasiye ve adalete güçlü bir şekilde sarılmaktan asla vazgeçmeyen on milyonlar olduğu sürece mücadele ve umut hiç bitmeyecek.

Montrö Boğazlar Antlaşması

Montrö Boğazlar Antlaşması, Türkiye'nin boğazlar üzerindeki egemenliğini ve kontrolünü sağlaması açısından büyük bir öneme sahiptir. Antlaşma, Türkiye'nin stratejik konumunu korumasına ve bölgesel güvenliği temin etmesine olanak sağlamaktadır.

Türkiye'nin boğazlar üzerindeki kontrolü, uluslararası ilişkilerdeki etkisini artırmış ve ülkeyi güçlü bir aktör haline getirmiştir. Bu sayede Türkiye, deniz ticareti ve bölgesel güvenlik açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Tunus'ta büyüyen ekonomik kriz

Tunus'ta büyüyen ekonomik kriz nedeniyle ilaç kıtlığı gittikçe artıyor. Özellikle kalp hastalığı, diyabet ve kanser ilaçlarının bulunmadığını belirten Tunuslu bir genç “Bu ülke bize artık bir kutu ilaç bile sağlayamıyor” dedi.

Ülkedeki bir devlet hastanesinde çalışan Duha Mavi Furati, Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters'a "İlaç sıkıntısı hastalar için çok zorlayıcı hale geldi. Muadillerinin bulunmadığı bazı ilaçlarla ilgili gerçekten sorun yaşıyoruz" dedi.

Doktor, hastalara ülkede bulunmayan ilaçları Avrupa'dan getirtmeye çalışmalarını söylediklerini de belirtti.

Ülkedeki ilaç satın alımlarını yürüten devlete bağlı Tunus Eczacılık Merkezi'nden kimliklerini paylaşmayan iki yetkili, kurumun yabancı ilaç tedarikçilerine yaklaşık 800 milyon Tunus Dinarı (yaklaşık 5,4 milyar TL) borcu olduğunu öne sürdü.

türk milliyetçiliği

bu bahiste merhum hüseyin nihal atsızı anmak icap eder. onun Turancılık, Milli Değerler ve Gençlik adlı kitabındaki ibaraler önemlidir. "Turancılık" deyince Türkiye'de anlaşılan şey, tarihî mirasları da dâhil olduğu halde bütün Türkleri tek devlet halinde birleştirmek ülküsüdür ve her ülkü gibi nesillere bakan, kan ve can vergisi isteyen, gönüllere heyecan katan bir inançtır. Tarihi, savaşları ve fütuhatı dolayısıyla hemen bütün dünyaya antipatik gelen Türk milletinin yeniden birleşerek şahlanması birçok milleti korkuttuğu için; bu şahlanış sonunda bazı devletler ortadan kalkacağı veya küçüleceği için; hatta dünya çapındaki büyük ticaret ortaklıklarının çıkarları baltalanacağı için Turancılık ülküsü büyük bir direnişle karşılanmakta, bu direnişin propagandası ve fikriyatı yapılmakta, bu propaganda Türkiye içinde tesirli olmaktadır. Turancılık ülküsüne karşı Türkiye'deki muhalefet ya bunun Türkiye'yi büyük tehlikelere atacak bir macera sayılmasından yahut Türkiye dışındaki Türklerin de en az bizim kadar Türk olduklarının bilinmeyişinden, yahut da bugünkü sınırlarımız içinde 4000 yıldan beri üstüste yığılan etnik zümreleri ve kültürleri karıştırıp bunlardan şimdiki dili Türkçe olan bir "halk"ın peydahlandığını kabul etmekten doğmaktadır. Moskof uşağı oldukları için Turancılığın Rusya'yı devirmesinden korkanların muhalefetini kaale almıyorum…
1 /