1. toplam entry 8749
  2. takipçi 8
  3. takip edilen 1
  4. puan 51793
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 9 yıl önce

ŞEKER HASTALIĞINDA AVRUPA BİRİNCİSi olmamız

Verilere göre şu anda dünyada 529 milyon diyabet hastası var. Türkiye, ,1 ile diyabet insidansının en yüksek olduğu Avrupa ülkesidir. Ülkemiz aynı zamanda diyabete bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu Avrupa ülkelerinden biridir.
Araştırmacı Liane Ong'a göre bu aynı zamanda dünyadaki her sağlık sistemi için bir uyandırma çağrısı. Hastalık, bir dizi başka kalp rahatsızlığı ile ilişkilidir.

Diyabet hastası sayısındaki artış, obezite ve demografik değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca yaşlılar arasında daha yaygındır. Araştırmacılar, vakaların çoğunun, büyük ölçüde önlenebilir form olan tip 2 diyabet olduğuna dikkat çekiyor.

Varlık Fonu Eski Başkanı Mehmet Bostan

Varlık Fonu Eski Başkanı Mehmet Bostan ve Mineks Uluslararası Sermaye ve yatırım danışmanlığı firmasının yönetim kurulu başkanı Bülent Göktuna, 25 milyon dolarlık bir usulsüz komisyona aracılık etmek ve devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklandı.

Gazeteci Toygun Atilla, Patronlar Dünyası adlı sitede konuyla ilgili bir haber yaptı.

Soruşturmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatıldığını belirten haberde, "1 yıldır çok gizli olarak sürdürülen soruşturma geçen hafta tamamlandı. Mehmet Bostan Kasım 2016'da 200 milyar doları yöneten Varlık Fonu'na, dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından başkan olarak atandı. 11 ay boyunca Varlık Fonunu yöneten Mehmet Bostan Eylül 2017'de ani bir şekilde görevden alındı. 2018'de Maliye ve Hazine Bakanlığına atanan Berat Albayrak, Varlık fonunda 25 milyon dolarlık bir açık olduğunu tespit git ılan incelemeler sonunda bu paranın Mineks Uluslararası Sermaye ve yatırım danışmanlığı firmasının yönetim kurulu başkanı Bülent Göktuna'ya transfer edildiği anlaşıldı" ifadeleri yer aldı.

Putin'in Şefi

Eski bir hırsız olan, Putin'le yakınlığı sayesinde Rusya'nın en güçlü isimlerinden biri haline gelen Wagner paralı savaşçıların patronu Yevgeni Prigojin, Rus ordusuna karşı ayaklandı. Rusya lideri Vladimir Putin, hainlerin en sert biçimde cezalandırılacağını söyledi. yevgeni Prigojin kimdir, hakkında bilinenler; Putin'in aşçısı lakabıyla tanındı. Rus liderin hem aşçısı hem sağ kolu oldu.

Yevgeni Prigojin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi Sen Petersburg doğumlu.

61 yaşındaki Prigojin'in gençlik yıllarında biyografisinde en çok dikkat çeken nokta hapishane yılları.

1979'da henüz 18 yaşındayken hırsızlık suçlamasından hüküm giydi. 2,5 yıllık hapis cezasının infazı ertelendi.

Prigojin, 2 yıl sonra bu kez yine hırsızlık ve soygun suçlamalarından 13 yıl hapse mahkum edildi. 9 yıl demir parmaklıklarının arkasında kaldı. Cezavinden çıktıktan sonra Sen Petersburg'da sosisli sandviç satmaya başladı. Bu iş için zincir stantlar açtı. Birkaç yıl sonraysa kentte lüks restoranların sahibi haline geldi. Bu restoranları sayesinde Rusya'nın zengin ve elit kesimiyle tanıştı. Neva nehrinde bir tekneyi de lüks bir restorana dönüştürdü. Bu restoran Vladimir Putin'in en sevdiği mekanlardan biri haline geldi. Öyle ki Putin, Devlet Başkanı olduğunda yabancı konuklarını buraya yemeğe getirmeye başladı. Yıllar içinde Prigojin'in yemek firması Kremlin'e hizmet vermeye başladı. Bu dönemde Yevgeni Prigojin, 'Putin'in Şefi' lakabını aldı. Rus ordusu ve devlet okullarına da yemek sağlamak için ihaleler kazandı. ve....

Kanserle mücadele eden Özkan Uğur

Lenf kanseriyle mücadele eden MFÖ grubunun sevilen ismi usta müzisyen Özkan Uğur'dan üzen haber geldi. Ünlü sanatçının üç aydır yoğun bakımda olduğu ve entübe edildiği ortaya çıktı.

MFÖ grubunun usta isimlerinden Özkan Uğur, bir süredir 3. kez yakalandığı lenf kanseriyle mücadele ediyor. Uğur'un 3 aydır Koşuyolu'ndaki özel bir hastanenin yoğun bakımında tedavi gördüğü öğrenildi. Özkan Uğur'un eşi Aysun Aslan Uğur ve oğlu Alişan Uğur, konuyla ilgili açıklamada bulunmuştu. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verilmişti: Özkan Uğur’umuzun tedavisi devam etmekte olup, 29 Mayıs’tan bu yana yoğun bakımdadır. Dün itibariyle hastalığıyla ilgili çok güzel haberler almaya başladık. Doktorlarının büyük gayreti ve Allah’ın izniyle tedavilerin yan etkilerinden kaynaklanan sorunlarının da yakında çözüleceğine ve yoğun bakımdan çıkacağına inancımız tamdır. Hakkında çıkan kaynağı belirsiz olumsuz haberlere itibar etmemenizi rica ediyoruz. Yakında iyi haberlerini de bizzat vereceğiz inşallah. Ailesi olarak gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyoruz. Dualarınızı esirgemeyin.

Simgesel Düşünme

SİMGE, DUYULARLA ALGILANAMAYANI DUYULARIN ÖNÜNE GETİREN BİR AYNADIR. diyor metin bobaroğlu ve kitabının adı da Simgesel Düşünme - Gerçekliğe Aşkın bir Düşünme Biçimi Kısa Özet dir.
SİMGE, DUYULARLA ALGILANAMAYANI DUYULARIN ÖNÜNE GETİREN BİR AYNADIR. diyerek düşüncelerimize katkı sağlıyor.

“Simgesel düşünme, gerçekliğe aşkın bir düşünme biçimidir ve var olan gerçekliğin ötesinde, ideal olanın aranışına olanak sağlar. İdeal olan, kavramlarla sınırlandırılırken, simge bu sınırları aşmaya yönelik yeni olanaklar sunar. Simge bir göbek bağıdır; anlamaya değil anlayışı geliştirmeye yönelik işlev görür, bilmekten çok keşif ve buluş süreçlerine hizmet eder. Her bilinç simgeyle ilişkisinde bir anlam arayıcısıdır.”

Metin Bobaroğlu, on beş yılı aşkın zamana yayılan yazıları ve konuşmalarından derlenen SİMGESEL DÜŞÜNME’de, simgelere, kişinin kültürel yapısı, yaşam deneyimi, bilgi birikimi, algılama düzeyi ve tinsel eğilimleri ölçüsünde bir anlam yüklendiğine vurgu yaparak simgesel dilin tarih içinde gittikçe gelişen ve derinleşen bir geleneğin bereketi olarak da tanımlanabileceğini söylüyor.

Simgenin bilinçle olduğu kadar bilinçdışıyla, rüyalarla ve mitlerle de ilgili olduğuna dikkat çeken Bobaroğlu, onun kadim bilgelik içerisinde ritüel ve mabet kavramlarıyla zorunlu ilişkisini kurarak okuru alışılagelmişin dışında bir düşünme yolculuğuna çıkarıyor.

erken yaşta varis vakaları

Facts & Factors’un “Varis Tedavileri” raporuna göre yaşta varis vakalarında önemli bir artış gözlemlendi. Rapora göre varis tedavileri için 2021 yılında küresel ölçekte 672 milyon dolar ayrılırken bu rakamın 2030’a kadar 1,45 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu artışta pandemiyle birlikte evden çalışma modelinin popüler hale gelmesinin doğrudan etkisi olduğunu belirten Doktor Gülkız Erdal, “uzun süreli oturma pozisyonunda çalışmanın yan etkileri göz ardı edilmemelidir. Bu etkiler arasında varis, özellikle genç yaşlarda ortaya çıkma riskini artıran bir durumdur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte erken yaşta varis vakalarında önemli bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Varis, bacaklarda kan dolaşımının yavaşlaması sonucu oluşan damar genişlemeleri ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağrı, şişme ve bacaklarda yorgunluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum, uzun süreli oturma pozisyonunda çalışmanın beraberinde getirdiği hareketsizlikten kaynaklanmaktadır.” dedi.

Iron Lung adlı oyun

Titanik'in enkazını gözlemlemek üzere okyanusa daldıktan sonra kaybolan Titan adlı denizaltı, benzer bir senaryoya sahip Iron Lung adlı oyunun satışlarının bir anda artmasına yol açtı.

Titan isimli denizaltının 18 Haziran tarihinde Atlantik Okyanusu'na dalış gerçekleştirdikten sonra kaybolması büyük yankı uyandırdı.

OceanGate Expeditions adlı firmaya ait olan denizaltının 22 Haziran tarihinde enkazına ulaşıldı. Şirketin kurucusu Stockton Rush, Fransız derin kaşifi Paul-Henri Nargeolet, İngiliz milyarder Hamis Harding, Pakistanlı iş insanı Shahzada Dawood ve oğlu Süleyman gerçekleşen kazada hayatını kaybetti.
1 /