1. toplam entry 7420
  2. takipçi 8
  3. takip edilen 1
  4. puan 42757
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 yıl önce

metafizik temalı bazı filmler

White Noise (Hayalet Sesler) Aslında gerçek bir deneyi konu alan bu film konusu Jonathan’ın eşi Anna bir cinayete kurban gitmiştir. Bu olaydan sonra Paranormal uzmanı ,Jonathan’a yaklaşır ve karısının, mezarda ki seslerini duyabileceğini söyler. Jonathan, bu fikir ile EVP (Elektronik Ses Fenomeni) sistemi ile ölen eşi ile konuşmaya çalışmaktadır. Bu durum sonunda Jonathan’ın bu dünyaya ait olmayan bazı yüzleşmeler yaşamasına sebep olacaktır.

21 Grams (21 Gram) evrensel bir güç aracılığı ile üç kişinin, yollarını kesiştiren bir trafik kazasını konu alıyor. Paul Rivers, hayatta kalmak için tek umudu kalp nakli olan ağır hasta bir matematik profesörüdür. Christina Peck, eski hayatını geride bırakmış, huzurlu ve mutlu bir hayat süren iki kız çocuk annesi bir ev kadınıdır. Jack Jordan eski kötü hayatından, dine sıkıca bağlanması sayesinde kurtulmuş mutlu bir insandır. Birbirinden tamamen bağımsız bu üç kişinin, hayatları bir noktada kesişecektir.

The Double Life Of Veronique (Véronique’in İkili Yaşamı)éronique, Pariste yaşar: Weronika ise Varşova’da. Ortak hiçbir noktaları yoktur ve hiç tanışmamışlardır. Ama aynı ada sahip bu iki kadın, birbirlerine o kadar çok benzemektedirler ki aynı müzik tarzlarını seveler, aynı şeylerden hoşlanırlar. Bir çok şeyi, aynı şekilde birbirlerinden habersiz ama bir o kadar da hissederek yaşarlar. Hatta aynı anda iki yerde olabileceklerini hissedebilecek kadar.

The Seventh Seal (Yedinci Mühür) Avrupa’nın Kara Veba salgını altında ezildiği ortaçağda geçer. 10 yıldır savaş ve şeref uğruna yollarda olan şövalye Antonius Block, en sonunda memleketi İsveç ’e dönmüştür ama karşısında onu almaya gelen Ölüm’ü bulur. Block, son bir hamleyle kendi hayatı üzerine satranç oynamayı teklif eder; eğer kazanırsa ölüm onu almayacaktır. Ölüm’ün bir bedene büründüğü film izlenesidir.

kıyamet filmleri

evvela 2012 filmidir. sonrasındaki filmler kıyametin alametlerini içerir. bu bakımdan madmax fury road yani son film gelir ki bunun içeriği su savaşlarını vahşi biçimde verir. eskiden de zombi filmleri vardı sinemada korkardık biterdi. son zamanlardaki zombi filmleri virüs ve benzeri şeyler içeriyor ve filmi izledikten sonra bile karşımıza çıkıyor. kıyameti ne çok istiroruz ki böyle senaryolu filmler devam ediyor.

zeki alpan

Alpan 1971 yılında Ses Dergisi’ne verdiği röportajda, tiyatro ile ilgilendiği yıllarda da boyalara, peruklara ayrı bir ilgi duyduğunu açıklıyor. İlk olarak makyörlüğün ilgisini çekmesi sebebiyle bir merak ve hatta hobi olarak başlayan kariyeri, 1948 yılında bir filmde makyör olarak çalışmasıyla farklı bir boyuta taşınmış. Bu konuda herhangi bir eğitim görmese de, İtalya ortak yapımı bir projede dünyanın en büyük makyaj uzmanlarından Mösyö Marini’nin yanında altı ay çalıştığını belirten Alpan, Türkan Şoray’dan Filiz Akın’a, Cüneyt Arkın’dan Kartal Tibet’e pek çok ünlü isme makyaj yapmış. Tarihi filmlerde de çalışan ve oyuncuları canlandırdıkları tarihi karakterlere isimlere benzeten Alpan’ın bu konudaki çalışmalarından birkaçını sıralamak gerekirse, Süleyman Turan’ı Fatih Sultan Mehmet, Cüneyt Arkın’ı Selahattin Eyyubi, İsmail Dümbüllü’yü Nasrettin Hoca hâline getirdiğini söyleyebiliriz.-- türk nostalji-

George Clooney’in ayhan ışık akrabalığı

rahmetli ayhan ışık ,Ölümünden yıllar sonra - Nisan 2012’de! - ortaya çıkan/atılan iddia, sinemaseverlere Işık’ı yeniden hatırlattı: ‘Yazıldığına göre ünlü aktör, Hollywood’a Metro - Goldwyn - Mayer şirketi tarafından davet edildi. Misafir edildi ve rahat etmesi sağlandı. Bu süreçte, ABD’li ünlü gazeteci, sunucu Nick Clooney’in eşi Nisa Clooney ile tanıştı ve ‘yasak aşk’ yaşadı. Ardından Türkiye’ye geri döndü. Bayan Clooney, 2. çocuğu George Clooney’i doğurdu. ‘Yıllar sonra da Işık ile yaşadığı yasak ilişki ifşa edildi!’ İddiayı ilk dile getiren, Türk basının ünlü bir yazarıydı.’ --kaynak- ali hikmet ince-

Ayhan Işık’ı çok iyi tanıyan kimi sinema yazarları, iddiayı ‘şehir efsanesi’ olarak değerlendirdi: ‘İlgi uyandırıcıydı fakat ‘hayal ürünü’ydü!’

‘Işık, toplum tarafından tanınmasından itibaren hiçbir çapkınlık dedikodularına, kaçamak haberlerine konu edilmedi.’

hikmet ve bereket

gayr-i müslimlerin ve İslâm'ı gönüllerine tam olarak yerleştiremeyenlerin anlamakta en çok güçlük çektikleri kavramlardan biri “bereket” kavramıdır. Çünkü bir malın paylaşılınca artması onlara göre aklen izahı mümkün olmayan bir durumdur. Halbuki Müslümanlara göre bunda anlaşılamayacak bir durum yoktur. Çünkü mülkün yegâne sahibi olan Allah, malını O'nun yolunda harcayanlara harcadıklarını katlayarak vereceğini haber vermektedir "Mallarını Allah yolunda harcayanların örneği, her başağında yüz tanenin bulunduğu yedi adet başak çıkaran bir tohum tanesi gibidir. Allah dilediğine katlayarak verir, Allah (zât ve sıfatlarında) sınırsızdır, her şeyi bilmektedir." (Bakara 2/ 261) Bu durumda harcanan mal aslında eksilmeyecek, bilakis artacaktır. mevlam hikmetiyle bütün hayırlı işlerimize ve kazanımlarımıza berket ihsan eylesin. amin.

Reminiscence

zihin gezgini adıyla seyir bulmuş olan filmdir. aslında, hikayenin zihinle alakalı olması onu daha gerçekçi kılıyor. zaman gezginliğine dair bir çok film izledik ama zihin bambaşka etki meydana getiriyor . konusuna gelince ; Zihin Gezgini, müşterilerinin hatırlamak istedikleri şeylerin ortaya çıkmasını sağlayan bir bilim insanının hikayesini konu ediyor. Distopik bir gelecekte yaşanan iklim değişikliği, Miami’nin sular altında kalmasına neden olur. Sorunlar bununla da sınırı kalmaz, gece gündüz kavramını yok olur ve sadece gece yaşanmaya başlar. Böyle bir dünyada yaşayan bir bilim insanı olan Nick Bannister, insanlara unuttukları şeyleri hatırlatmaya çalışmaktadır. Nick, kendisine gelen danışanlarına, sordukları sorularla onları geçmişe götürüp, geliştirdiği teknoloji ile hatırlamak istedikleri şeylerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kendisi için önemli bir anahtarı kaybeden gizemli bir kadın, Nick’e gelerek anahtarı bulması için yardımcı olmasını ister. Anahtarı bulmak için genç kadınla vakit geçirmeye başlayan Nick, kendisini beklenmeyen bir ilişkinin içerisinde bulur. neticede , zihin ve akılla ıskalanacak ne çok şey varmış diyeceksiniz.

ümit utku

Kara Harp Okulu’nda eğitim gören Utku, ordudaki görevinden ayrılarak sanat hayatına atıldı. Senaryo yazmaya başladı. filmlerinden bazıları ; koçero ,aliyi gördüm aliyi ,asfalt rıza .....

Kervan Film adında bir şirket kurarak sinema dünyasında yerini aldı. Türk Film Prodüktörleri Derneği, Film – San Vakfı başkanlığı yaptı.

Kıbrıs Türk Hava Yolları yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. 1970 yılında sinemayı bıraktı.

duygu sağıroğlu

1966’te ilk filmi “Bitmeyen Yol”`u yönetti.Anadolu insanının dramının toplumsal gerçekçi bakış açısıyla aktarıldığı bu film büyük ilgi topladı. Sinemanın “Altın Çağı” olarak tanımlanan 1960 – 1967 döneminin en önemli yönetmenlerinden biri olan Duygu Sağıroğlu, 1976’ya kadar sinemada yönetmen, senarist ve sanat yönetmeni olarak çalıştı.

1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema – TV Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990’lı yıllardan itibaren profesyonel çalışmalarını dekor konusunda yoğunlaştıran Duygu Sağıroğlu, 1990 yılı itibari ile yaptığı dekor tasarımı çalışmalarıyla “En İyi Dekor” ödüllerine aday oldu, bazılarını kazandı. Halen Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema-TV Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadir.
1 /