@mavisevdalısı

Hayat ertelenmeyecek kadar kısa.

  1. toplam entry 3897
  2. takipçi 11
  3. takip edilen 8
  4. puan 24519
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 ay önce

zamanın nasıl geçtiğine inanamamak

Daha dünmüş gibi hatırladığınız, kucağınıza 3 buçuk kilo, 53 santimetre olarak verilmiş çocuğunuzun odasının kapısını vurmadan içeriye giremeyeceğinizi anladığınız zaman, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Hele benim gibi yılın 9 ayını evden ayrı geçiriyorsanız. Kız sen ne zaman büyüdün cimcime. O kadar olmuş mu ya!!! *

hem laik hem müslüman

Yine muazzam bir genelleme başlığı. Harikasınız. Laiklik kavramını anlayamayan dar görüşlü ve Müslümanım diyen ama başka bir insanı dinsiz olmakla suçlayıp 7 büyük günahtan birisi olan Allah'a şirk koşma günahını işlediği halde hiç bilmediği bir insanı suçlayarak suçladığı insanın pozisyonuna düşen insan düşüncesi.

Yok bunu yazsakta, çizsekte anlatamayacağız bazı beyinlere. Kime göre Müslüman kime göre değil. Bunun kararını biz aciz kullara vermek düşmez. Biz sadece bir insan "ben dinsizim ya da ben Müslüman değilim" şeklinde beyan verirse o kişinin dinsiz olduğunu ya da Müslüman olmadığını söyleyebiliriz. Bunun dışında böyle bir hak bize Allah tarafından verilmemiş ve bu büyük bir günah olarak görülmüştür.

Diyelim ki sizin gibi insanları bu konu hakkında yargılayabiliyor olalım. (haşa ama anlayacağınız dilden konuşmak için)

Şimdi size göre laik olan dinsiz. Atatürkçü dinsiz, putperest. Peki bir insan Atatürk'e olan minnet borcundan dolayı saygı duyup aynı zamanda Allah'a karşı olan görevlerini yerine getiremez mi? Siz sanıyorsunuz ki bütün laikler alkolik, namaz kılmaz, oruç tutmaz, hacca gitmez, zina yapar. Peki laik bir insan namazını kılıyor, orucunu tutuyor, hacca gidiyor, zina yapmıyor olamaz mı?

Ya da tam tersi başı kapalı bir kadın zina yapıyor, alkol içiyor olamaz mı? Sakalından yüzü görünmeyen o muhterem zatlar zina ve tecavüz gibi müslümanlığa aykırı şeyleri hiç yapmıyorlar mı? Bahsi geçen günahları işleyen kim olursa olsun günahkar olur, dinsiz olmaz. Şu kavramları birbirine karıştırmasak artık. Günahkar birisi günahları karşılığında yaradan tarafından ya cezalandırılır ya da bağışlanır. Bakınız yaradan tarafından diyorum çünkü buna sadece yaradan hükmeder. Sen ben değil yani. Dinsiz olmak başka bir şey müslümanlığın gereklerini yerine getirmeden yaşayıp ya da müslümanlığa ters olan şeyleri yapıp günah işleyerek günahkar olmak başka bir şey.

Bunun laik olmak veya görünüş ile alakası yok anlayın artık şunu. Dış görünüşe göre insanları yargılamaktan vazgeçin. Size göre bütün sarıklı, sakallı, başı kapalılar Müslüman diğerleri değil öyle mi? Eğer insanları Müslüman olup olmamakla bu şekilde yargılayacaksanız iyi takip edin. Cumadan çıktıktan sonra kul hakkı yiyen, küçücük çocuklara Tecavüz eden camii hocaları da Müslüman değil o zaman sizin bakış açınız göre. Yani bunları da görün yargılarken.

Ama siz yine de benim dediğime gelin. Kimseyi dinsiz veya Müslüman olmamakla yargılamayın. Tövbe edin, şirk koşmayın derim.

Sizin dilinizde gerçek Müslüman bu günahı işlemekten korkar. Allah korkusu olan bunu yapmaz.

genelevler kapatılsın

Hiç gitmemiş birisi olarak kapatılmasının kendi adıma umurumda olmayacağını söyleyebilirim. Ancak bu kadar genelev olmasına rağmen küçücük çocuklara, kendi akrabalarına, hatta ve hatta hayvanlara tecavüz eden insan görünümlü oluşumların yer aldığı bir ülkede genelevlerin kapatılması ortaya nasıl bir tablo çıkartır onu düşünüyorum. Şöyle bir gözümde canlandıda kapanmasa daha iyi sanki.

bir hafta üzerine çalışılan tanımın anlık yazılan tanımdan 10 kat az oylanması

Hayatı planlı programlı yaşamak ya da bir işe kalkışmadan önce bir plan dahilinde hareket etmek size çok fazla fayda sağlayabilir. Sonuçta yapılacak olan eylemden önce ona dair eksileri ve artıları değerlendirmek önemlidir. Ancak çoğu zaman insanlar zorda kaldıklarında yapmış oldukları doğaçlamalarla içinde bulundukları durumdan kolay ve minimum zararla kurtulmayı bilirler. Tanım girmekte böyle bir şey sanırım. En azından benim için. Gelişine vuruyorum oluyor. Oldu mu bilmiyorum? *

sadaret kethüdası

#7103296

Öncelikle yazmış olduğunuz övgü dolu sözler için teşekkür ederim hocam. Bu kadarını hak ediyor muyum bilmiyorum doğrusu? Dingin bir insan olduğum doğrudur. Oldukça sakin, kolay kolay sinirlenmeyen ancak haksızlığa gelemeyen bir yapım var. Kendimce yazıyorum işte, olduğu kadar. Burada bulunan birçok üstadımın eline su dökemem ama kendi çapımda, mümkün oldukça uygun bir üslup ile duygu ve düşüncelerimi aktarmaya çalışıyorum.

Sizin için söyleyecek çok şeyim, kuracak sayısız cümlem var. Ancak bunları inşallah bir gün karşılıklı basket oynarken konuşuruz diye şimdilik heybemde saklıyorum. Yalnız hocam şimdiden uyarayım, boyum 1.83 ve yıllarca pointguard olarak oynadım. Hem iyi savunurum hem de iyi hücum ederim. Ona göre. *

Kahvaltı sofrasında 36 adet zeytin çekirdeği olması

Ne kadar fakir olduğumu hatırlatan başlık. Sabah kahvaltısında önümde oluşan manzara; 3 adet siyah, 2 adet yeşil olmak üzere 5 adet zeytin çekirdeğinden ibaretti. Evde benden başkasının zeytin, peynir gibi lüks tüketim maddelerini kullanma hakkı yok. Ne münasebet canım. Onlara domates ve salatalığı bile sayı ile veriyorum ben. Bu devirde 36 tane zeytin yenir mi hiç? Olsa olsa zengin işi bir eylemdir. *
1 /