@mavisevdalısı

Hayatı yaşanabilir kılan en güçlü olgu umuttur.

  1. toplam entry 656
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 2
  4. puan 3616
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 3 hafta önce

serçe parmak

Serçe parmağın birçok anlamı vardır aslında. Mesela elimizde içe doğru yamuk olan parmaklardır. Ayağımızda genellikle en çok kazaya uğrayan parmaklardır. Bir racon kesileceği zaman diyet ödeyen parmaklardır çünkü en işlevsiz parmaklar olarak görülürler.
Ülkemizde genelde bir insan ile bahse girerken kullanırız bu parmağı. Balkanlarda serçe parmak tırnağı diğerlerinden uzun olan erkeklerin bekar olduğuna dair bir işarettir. İngiltere'de ise birşey içerken serçe parmağın bardağa değdirilmemesi bir görgü kuralıdır.

Ruuu isimli yazarımızın bahsettiği çayın güzel olduğunu anlatmaya da yarayan bir harekettir en nihayetinde. Neyse ki çay kötü ise başka bir parmak kullanımı gereksenmiyor*

sözlük yazarlarının şiirleri

Bir denizin ortasındayım
Karanlık ve uzaktayım
Sensiz kayıplardayım
Ah aşkım neredesin

Özlemişim sesini, tenini, nefesini
Bitsin bu işkence, dönelim artık geri
Uzanır ellerim tutamaz, bakar gözlerim göremez
Üşür bedenim ısınmaz
Ah aşkım neredesin

Şimdi yanında olmak vardı
Sıcacık ellerini tutmak vardı
Kollarında huzurla yatmak vardı
Ah aşkım neredesin...

sözlük yazarlarının bugün öğrendikleri

Sözlükteki yazarların girmiş oldukları tanımlardan bütün gün neler yaptıklarını, neler hissettiklerini, neler yaşadıklarını, sürekli değişen ruh hallerini, verdikleri öğretici bilgilerle yaşadığım aydınlanmaları anlatmaya kalksam sabah olur. İyisimi bugün öğrendiklerim bana kalsın siz yarın yeni şeyler öğretmeye devam edin kıymetli yazarlar*

Bardakla ayçiçek yağı almak

Eskiden tam mutfakta kek, poğaça, börek gibi birşeyler yapmaya girişildiği sırada, evde kalmamış olduğunun farkına varılması neticesinde komşudan ödünç olarak istenirdi 1 bardak ayçiçek yağı. Günümüzde ise parasıyla ancak bu kadarını satın alabilecek insanların ortaya çıktığı bir ekonomik yokluğun göstergesi halini almıştır. Allah sonumuzu hayır etsin dedirten üzücü bir haber.

danışan

Bir konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığını düşünen ya da konuya ait farklı görüşler edinerek bunları kafasında harmanlamak isteyen kişidir. Bu bazen bir uzmandan alınan bir görüştür, bazende bir dosttan alınan bir tavsiye ya da fikirdir.
Bence danışmak acizlik değildir. Aslında hayatımız boyunca birçok kez danışan sıfatını taşıyoruz hepimiz.

uçurtma avcısı

Khaled hosseini tarafından yazılmış Afganistan'da yaşayan iki çocuğun dostluğunu muazzam bir üslup ve akıcılıkla anlatan roman. Dün başladım. henüz elime 1 saat alabildiğim için sadece 50 sayfa okuyabildim ama beni öylesine içine çekti ki bir çırpıda okuyup bitirmek istiyorum doğrusu.

Eldiven kullanmayı bilmeyen çalışanlar

Çoğu çalışan gibi işini yapmış olmak için yapan insan tipidir. Sorulduğunda göstermek üzere takar ya da taşır o eldivenleri. Ne amaçla kullandığına dair hiçbir fikri yoktur. Bütün gün ya da daha kötüsü günlerdir kullandığı eldivenin hiçbir amaca hizmet etmediğin farkında değildir veya daha kötüsü farkındadır ama umurunda değildir. Çok sakıncalı bir durum meydana getirir.
1 /