1. toplam entry 2396
  2. takipçi 16
  3. takip edilen 17
  4. puan 9807
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

tanım yazmak

ne zaman ki cogito sözlük tekfir merkezi olmaktan çıkar, muhafazakar gençlerin fikirlerini dikte etme değil de anlatma yeri olur, o zaman yazarlara da biraz şevk gelir belki. kimsenin ne peygamber efendimizi ne sahabeyi anlatma , farklı yönleriyle değerlendirme derdi yok. tutturmuşlar bir "tek doğru" benim inandığım mottosu, oraya buraya saldırıp duruyorlar. aferin böyle devam edin.

3 katlı tüp geçit projesi

tamamı ile seçim propagandası olan, akp'nin "ya nasip" projelerinden birisidir. bir sonraki genel seçime temeli atılırsa ne ala..

diyelim ki ben haksız çıktım da projeye başlandı. la boşu boşuna çed süreci ile uğraşıyorlar. halkın yüzde kaçı çed raporu nedir biliyor? velev ki bilsin, kim takar çed raporunu? o çed raporu isterse "buraya zinhar tünel yapılamaz" desin, o tünel yapılacaktır.

hazreti ömer

ekşi sözlük yazarlarından baranba'ya ait bir yazı. hz. ömer'in (ra) bir de devlet adamlığı yönünü güzel ele almış.

--- alıntı ---

beni fazlasıyla şaşırtan devlet adamıdır.

işin halifelik ve din kısmını bi yana bırakalım. o imamların ve ilahiyatçıların işi. benim dikkatimi asıl çeken nokta ömer'in teşkilatçılığıdır. zira bu adam küçükken deve çobanlığı yapmış bir tacir oğludur. yani aristokrat bir aileden gelmiyor. arap aleminin dönemdeki kültür yapısı ise malum, yoz ve bitik bir iklim mevcut. işte böyle bir adam, liderinin hz. muhammed olduğu bir din teşkilatlanmasına katılıyor... 53 yaşında ise halife oluyor. 10 yıl iktidarda kalıp 63 yaşında vefat ediyor.

islamiyetle birlikte kültür devrimi yaşanıyor. toplum kuralları alt üst olurcasına değişiyor. yeni bir yaşam biçimi doğuyor. ayrıca bu yeni kültür ve yaşam biçimi geleneği olmayan dogmatik bir biçim. haliyle köklü değil.

işte böyle bir yenilikçi devrimle beraber, geçmişi olmayan, geleneği bulunmayan ve kökleri bulunmayan bir teşkilat, yine kabile düzeninde yaşayan arap coğrafyası üzerinde bir beylik kuruyor. buraya kadar herşey normal. ve bu iklimde böyle bir yapının söz ettiğim noktaya ulaşması çok zor değil. fakat bahsettiğimiz tacir oğlu, deve çobanı bu beyliğin başına geçince inanılmaz işler yapıyor.

kökü ve geleneği bulunmayan bir kültür devrini, hayat biçimini yoz ve kabileci arap coğrafyasına giydirdiği yetmezmiş gibi, bu çapı dar beylikten küresel bir devlet yaratıyor. devlet kurumları ihdas ediyor. teşkilatlanıyor. ve devletin çeşitli kademelerinde gayet başarılı olan bürokratları atıyor.

***

ya arkadaş, senin herhangi bir devlet geleneğin yok, bürokrat kadron yok, eğitim kurumların yok, yaşadığın coğrafya kültürel erozyona uğramış, birbirinden kopuk çok dinli kabilelerle sarılmışsın.

ayrıca deve çobanısın. bu işler için yetiştirilmemişsin. ama buna rağmen 10 yılda bir beylikten, küresel bir devlet yaratıyorsun.

hem adli hem askeri alanda muazzam başarılısın. vakıf konseptini hayata geçiriyorsun. hukuk işlerine bakan kadılık makamını merkezi yönetimin atadığı valilik rütbesinden ayırarak hukuk ile siyaseti birbirinden sıyırıyorsun.

yetmiyor, devletin halkla temas ettiği, halkın şikayet ve önerilerini dinlediği bir takım meclisimsi organlar oluşturuyorsun.

kendinden sonraki 1000 yıllık imparatorluk çağında devlet=ben düsturuyla hareket eden imparatorların aksine hilafet makamını devletle buluşturup kendini devletin görevini icra eden kimse olarak konumlandırıp devlet eşit değildir ben kavramını öne atıyorsun. kendini küçültüp devleti yüceltiyorsun.

yetmiyor, kuran'ı kitaplaştırıyor, fıkıh denen kavramı palazlandırarak hem kültürel hemde adli manada bir içtihat yuvası yaratıyorsun.

döneminde topraklarını inanılmaz ölçüde genişleterek çağın imparatorluğu bizans'a türlü mağlubiyetler tattırarak devleti çok unsurlu kozmopolit bir yapıya kavuşturuyorsun. ayrıca dikkat ediniz, geleneği olmayan köksüz devletler, çok uluslu yapıya bürünerek kaybolurlar. yahut da tek uluslu yapıyı esas alarak faşistleşirler (mesela emeviler) ama ömer döneminde iskenderiyeden iran'a, maraş'tan yemen'e çok farklı coğrafyalarda hakimiyet alanı bulan devlet, tökezlememiştir bile.

***

bir deve çobanının, herhangi bir bilgi birikimine ve eğitime sahip olmadan yukarıda anlattığım işleri yapması, üstelik işleri bu süreçte hemen her imparatorun düşeceği "adaletsizlik" çukuruna düşmeden başarması bana göre ömer'i gelmiş geçmiş en iyi devlet adamları listesinde ilk üçe sokar. zira ömer erkler arası dengeyi muazzam biçimde bulmuştur. iskender gibi "askeri" alana kayarak "idari" alanda boşluk yaratmamış, ne bileyim "uygur medeniyeti" gibi idari alanı geliştirip "askeri" alanda geri kalmamıştır. hem adli hem idari hem de askeri teşkilatlanmayı başarılı biçimde idare etmiş ve en zorunu başararak bu süreçte adalet sınırını asla aşmamıştır. ve çapının kat ve kat üstünde başarı göstermiştir ki, en mucizevi tarafı da budur. bu nedenlerden ötürü ömer hayran olunması gereken bir devlet adamıdır.

tüm bunlara rağmen islami halife makamı nedeniyle islam hizipçiliği yaparak kendisine hakaret edilmesi komiktir. yok 6 yaşında kızla evlenmiş, yok kütüphane yaktırmış fiilan, bunlar magazinel tarihin yaptırdığı önemsiz neşriyattır. adamın başarısı ortada, karakteri ortada. böyle bir kişiliğe laf atmak biraz değil çok büyük haksızlık olur.

yiğidi öldür, hakkını yeme.

--- alıntı ---


git

twitter daki muhafazakar kızlar

çok seviyorum ben bu arkadaşları. çok güzel paylaşımları var.
o kafe senin bu mekan benim hep geziyorlar maşaallah.
rabbim nazardan saklasın çok da güzel fotoğraflar paylaşıyorlar.
arada kalbe dokunan mesajlar veriyorlar tabi.
sevdiceklerinde ayrıldıklarında atarlı paylaşımları da olmuyor değil hani.
ama bayram ve kandilleri hiç sektirmiyorlar, haklarını yememek lazım.

özelde nasıllar bilemiyorum ama genelde mutlular.
hasılı ;
işi gücü bıraktım bunları takip ediyorum,
dünyaya bakış açım değişiyor, gelişiyor sayelerinde.
sağ olsunlar var olsunlar, pir olsunlar.

her olayı kendine mal eden insan

günümüzde böyle birileri var. çıkıp meydanlara, televizyonlara bas bas bağırıyorlar. dünyayı versek uzaydan yer isteyecek gibi sahipleniyorlar maşallah. çok şükür şimdilik bu sözlüğe el atmadı.

- benim (tübanlı) bacım
- benim anam
- benim işçi kardeşim
- benim vatandaşım
- benim milletim
- benim ... bakanım
- benim diyanet işleri başkanım
- benim kürt kardeşim
- benim (afedersiniz) ermeni vatandaşım
- benim partim
- benim dinim
- benim müdürüm
- benim danışmanım
...

tuzla buz

mabel matiz'in son albümü (Gök Nerede) albümünün giriş şarkısı.kalbin senin mi
göğün mü, yerin mi
orda çekişen can
kader mi, değil mi

tuzla buz evlerde
günaha susuz
kaybolduk, kadere dönüyoruz
toz duman evlerde
sınırları uçsuz
hapsolduk, kurşunlar deniyoruz

sen mi, ben mi yoksa
bu biten neyin uykusu
kaldırımlarda son buluyorken korkusu

kalbin senindi
göğündü, yerindi
orda çekişen can
yine sana delildi

1 /