1. toplam entry 241
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 2
  4. puan 1932
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 ay önce

yunanca

s'agapo derken g'nin yumuşatılarak boğazda boğulduğu ve bana göre bir rembetiko şarkısında en şuh haliyle arzı endam eden dil.

Her dilin seveni sevmeyeni var ama bugüne kadar yunanca için "kulağıma hoş gelmiyor" diyeni ben duymadım. Bunu başarmış nadir dillerden biri olsa gerek.

Katarevusa

Antik yunancaya ve Bizanslıların kullandığı Attik lehçesine yakın, sadece edebiyatla vs. uğraşan üst sınıfın sınırlı bir biçimde kullandığı bir yunanca lehçesi.

Yunanistan bağımsızlık sonrasında Yunan dilini öz haline kavuşturmak, yabancı etkilerden arındırmak amacıyla bu sıradan halkın anlamadığı lehçeyi resmi dil kabul etmişti. Katerevusa 1976 yılına Yunanistan'ın resmi dili olmaya devam etti.

hikayesi bizdeki Öz Türkçecilik hareketine biraz olsun benziyor.

dünya sözlük fransızca konuşma kulübü

#7036909
İçeride neler yaptığımıza açıklık getirmeye çalışacağım*

Öncelikle adının konuşma kulübü olduğuna aldanılmasın. Evet o amaçla başlamıştık ama işler değişti. Şuan birlikte fransızca öğrendiğimiz bir formata dönüştü. Fransızca öğrenme kulubü olarak da düşünebilirsiniz rahatlıkla.
- a1 yani en temel düzeyden başladık.
- Bir kitap takip ediyoruz (bkz: édito) bunun yanında farklı materyaller ( fotokopiler, egzersizler vs.) de kullanıyoruz.
- Grammer kurallarını gözden geçirsek de öncelikli amacımız Sürekli konuşmak, diyalog kurmak
- Dinleme egzersizleri de yapmaya başladık. Bunun için de özellikle rfi ve TV5 monde isimli iki önemli Fransız medya kuruluşunun Fransızca öğrenenler için hazırladığı içerikleri kullanıyoruz.

Bu arada hiçbirimiz profesyonel fransızca eğitmeni falan değiliz. Sadece birlikte dil öğrenmenin keyfini çıkaran kendi halinde insanlarız. Gelirseniz bekleriz, içerisi bence baya güzel oldu. Katılımcılara çok teşekkürler! *

edit: b1-b2 seviyesinde Fransızcası olanlarla ayrı bir oturum olarak bir konuşma oturumu yapabiliriz. Hatta yapmayı çok isteriz. Bu seviyede ( hatta daha üstünde olanlar da isterlerse) yazmaktan çekinmesinler.

bodrum


Belde midir, ilçe midir, kasaba mıdır anlamak için çok kafa patlattığım yer. En sonunda beldeler federasyonu gibi bir şey uydurdum kavrayabilmek için. Yani burası böyle Birçok beldeden oluşan bir bütün aslında. Bodrum da bu bütünün merkezinde yer alan yine küçük bir belde.

Çünkü TuristLer Yalıkavak'a, Turgutreis'e, Türkbükü'ne vs. gidiyor. Buralardan Bodrum'a gitmek de özel araçla bile (en az) yarım saat. hele 10-20 yıl öncesinde belki saatler alıyordur, dağlık taşlık her yer.

Peki tüm bu beldelerde ortak olan ne? Kesinlikle metrekareye düşen migros sayısı. *

le destin

ya da al Massir, ya da Destiny.

1997, Fransa- Mısır ortak yapımı müzikal film. İbn Rüşd'ün hayatına ve fikirlerine odaklanmış. 12. Yüzyıl Endülüsünde felsefe vs. din temelli tartışmaları İbni rüşd perspektifinden aktarıyor.

Bence film olarak çok kaliteli değil ve İslam dünyasının çok kilit bir tartışmasına yalnızca bir taraftan (ibn rüşd tarafından) bakıyor. Ama az çok bir şeyler katabilir insana, Endülüs havası da pek hoş. Ayrıca şarkılar da fena değil .

Geçici bir ek : Endülüs bugün Smalltalk with Halis radyo programının da konusu!!

yan flüt

İlgilisi için ciddili birkaç not bırakayım şuraya, belki birilerine faydası dokunur.

- uzun parmaklara ve ince dudaklara sahip insanlar yan flüt öğrenirken avantajlıdır. (Aksi durumlar da imkânsız değil ama öğrenmesi çok daha zorlaşır.Yürekten istenmiyorsa, bence başka bir enstrümana yönelmekte fayda var.)
-flüt için nefes her şeydir, ama göğüs nefesi ise yaramaz. Diyafram nefesi kullanmak gerekir. (Ki Egzersizlerle zaman içinde yerleşiyor, gelişiyor )
-çok sabırlı olmak lazım. Bu her enstrüman için geçerli ama nefesli çalgılar için daha bir geçerli. Aylarca yalnızca ses çıkarmakla ya da sesleri bozmadan düzgün çıkarmakla vs. uğraşmak gerekiyor. (Ha çevrenizdekilerin de sabırlı olması şart bir de. flüt sesinin büyülü olduğunu söyleseler de, çalışma aşamasında bir o kadar sinir bozucu. )
- hoca seçerken, "bir iki hadi bugün de selvi boylum çalıyoruz " diyenlerden uzak durun derim. Siz de hocadan böyle bir talepte bulunmayın eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız. Metoduyla gelen bir hoca arayın. (Flütte başka türlüsü pek mümkün değil çünkü.)

Tanım da şu olsun*:
Woodwinds/tahta nefesli çalgılar ailesine mensup enstrüman. Şimdiki metalik-nikel, gümüş, altın haline ancak 20. yy başlarında kavuşmuştur.

instatext

Grammarly benzeri bir ingilizce metin düzenleyicisi/edit aracı. Yıllık aboneliği, grammarly'nin bir yıllık premium üyeliği ile hemen hemen aynı fiyata geliyor. Ancak bence bu çok daha kaliteli. Metni saniyeler içinde kırmızıya boyuyor, kelime seçimlerini, cümle dizilimlerini gerçek bir editör edasında düzeltiyor. İhtiyaç duyanlara, tereddüt edenlere gönül rahatlığıyla önerilir.*

ek: ilk bir iki düzenlemeyi de abonelik istemeden yapıyor bu arada.

yumuşak güç

soft power (ing.)

Bir Ülkenin, -ekonomik ve askeri kaynaklarından bağımsız olarak- kültürü, değerleri, savunduğu ilkeleri ile dış dünyayı etkileme kapasitesi üzerinden tanımlanan güç biçimi.

Yumuşak güç, ülkenin akademik, bilimsel, kültürel alanlarda kazandığı çekicilikle; hatta dizi, film, müzik gibi popüler kültür ürünlerinin dünya çapında tanınmasıyla artar. ( ki günümüzde popüler kültür daha etkili olabiliyor bence)

Kavramı ilk kez, önemli bir Uluslararası ilişkiler kuramcısı olan Joseph Nye kullanmıştır.

(bkz: kore dizileri)
(bkz: türk dizileri)
(bkz: k-pop)
1 /