1. toplam entry 489
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 2
  4. puan 4013
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

referans mektubu

Çekingen öğrenciler için lisansüstü başvuru sürecinin en sancılı aşamasına konu olan mektup. gereksiz bir çekingenlik... Bu işlerin böyle işlediğini herkes biliyor, ayrıca yazdıkları yazacakları da 1-2 paragraf. Kibar ve makul olduktan sonra hiçbir sorun yok.

abartıp üç mektup isteyen "eeh daha neler" okulları saymazsak, Genellikle sizin akademik geçmişinize tanık olmuş iki farklı hoca tarafından yazılmış iki mektup yeterli oluyor. çoğu okul mektubun sisteme bizzat hocanın kendisi tarafından yüklemesini istiyor. Yani mektupta yazanları okuma şansı yok. O yüzden referansı seçerken iyice düşünmek gerekiyor.

tulip

Lale'nin Avrupa dillerine Tülbend-> tulipan-> Tulip olarak geçmesiyle ilgili bir de şöyle bir hikaye anlatılır:

Kanûnî Sultan Süleyman devrinde Osmanlı topraklarında bulunan Avusturya elçisi Busbecq , laleyi ilk defa Edirne üzerindeki bir seyahati sırasında görür. Bu lale başı türbanlı bir kadının kulağının arkasındadır. Busbecq laleyi yanındaki Osmanlı görevlisine göstererek ne olduğunu sorar. Elçinin kadının örtüsünü kastettiğini düşünen Osmanlı memuru ise tülbend olarak cevap verir. Busbecq de söyleneni tulipan olarak anlayıp notlarına öyle kaydeder.

apartman

Fransızca'dan alınmış ancak Türkçe'de anlam değişikliğine uğramış kelimelerden yalnızca biri. orijinalinde (appartement) bir bina içerisindeki dairelerden/bölümlerden her birini ifade ederken bizde bütün bir binayı ifade ediyor.

gelincik

narinliği ve rengiyle kırmızı giymiş genç gelinleri andırdığından Anadolu'da bu ismi almış çiçek. Bir diğer adı şakayık-ı numan (numan çiçeği.)

Teskin edici özeliği bulunduğu için YUnan Mitolojisi' nde şöyle bir hikayeye konu oluyor:

Bereket tanrısı Demeter, Hades kızını yeraltı dünyasına kaçırdıktan sonra uykusuzluk hastalığına yakalanır. Bu sırada yeryüzünde işler karışır. Bunu fark eden uyku tanrısı Hynos (hipnoz) yere bir tohum serper ve bu tohumdan gelincikler açar. Sonra Hpnos bu gelinciklerden bir çay hazırlayıp Demeter'e içirir ve bereket tanrısı en sonunda derin bir uykuya dalar.

güzeli kurtarmak

Güney koreli yazar Byung Chul Han'ın günümüz tüketim kültüründe hakim güzellik algısını eleştirdiği kitabı. Felsefe kitabı olmasına rağmen genele hitap eden sürükleyici bir eleştiri.

Yazar kısaca, modern zamanlarda güzelin yüce olandan ayrıştırıldığını, bütün negatifliklerinden arındırıldığını ve akıllı telefonlarımızın ekranları kadar pürüzsüz hale getirildiğini söylüyor.

" Eros güzel olana, hakikatin belirlenmesine adanmıştır. Bundan dolayı hazdan , beğenmeden ayrılır. Like'ın, beğenmenin galebe çaldığı zamana Heidegger şöyle diyecekti: Eros'u, güzelliği olmayan zaman."


İnce Şeyler [Dünya sözlük radyo programı]

Merhaba,

Yarın akşam saat 21.00'da " Mutluluk kovalamamız gereken nihai amacımız mı?" sorusu üzerinden mutluluk endüstrisi, kişisel gelişim edebiyatı, pozitif psikoloji, duygusal kapitalizm vb. konular üzerine muhabbet edeceğiz. Sizleri de bekleriz!

Bu ve bundan sonraki yayınlara, yayın günü bırakacağımız linkten bağlanarak fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1 /