1. toplam entry 28
  2. takipçi 5
  3. takip edilen 1
  4. puan 471
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 yıl önce

itfaiye eri ve zabıta memuru kadroları

belediyelerden gelen talepler doğrultusunda, başkanlığımız ile içişleri bakanlığı mahalli idareler genel müdürlüğü arasında yapılan istişare sonucunda, “itfaiye eri” ve “zabıta memuru” kadrolarına merkezi yerleştirme ile personel temin edilebilmesi kararlaştırılmıştır.

itfaiye eri ve zabıta memuru kadroları için kpss 2016/1 döneminde yerleştirme talebinde bulunmak isteyen belediyelerin, dpb e-uygulama web yetkilisi veya bu kişi tarafından kpss işlemleri alanında yetkilendirilen web sorumlusu aracılığıyla başkanlığımız internet sayfasındaki dpb e-uygulama sistemine giriş yaptıktan sonra kpss işlemleri ) yerleştirme talebi bölümünden eğitim durumu, unvan, derece, kadro adedi ve nitelik belirlemek suretiyle, söz konusu taleplerini elektronik ortamda başkanlığımıza iletmeleri ve başkanlığımızca aynı sistem üzerinden kontrol edilip onaylanan taleplerine ilişkin “rapor al” sekmesini kullanarak oluşturacakları personel talep formlarını ilgili birim amirine onaylatmalarının ardından, üst yazı ekinde 13 mayıs 2016 tarihine kadar başkanlığımıza intikal ettirmeleri gerekmektedir.

başkanlığımızda tanımlı web yetkilisi bulunmayan belediyeler öncelikle web yetkilisi tanımlamalıdırlar. web yetkilisi tanımlamak için 0312 408 7324 telefon numaraları ile irtibata geçiniz.

web yetkilisi tanımlamak için git bağlantısında belirtilen adımları takip ediniz.

tüm belediyelere duyurulur.

git

şubat ayı konut istatistikleri

konut sektörü 2016 yılında güçlü seyrini koruyor. hem iç talep hem de dış talep konut sektöründeki canlı seyrin devam etmesinde etkili oluyor.

2015 yılının şubat ayında ipotekli satışlar hariç 58 bin adet konut satışı yapılırken (ilk satış+ikinci el) bu toplam 2016 yılının şubat ayında 71 bine yükseldi. yani konut satışları türkiye genelinde şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %23 artış kaydetti. bu oran şubat ayında istanbul'da %17, ankara'da %14, izmir'de %27, bursa'da %35 ve antalya'da %1 seviyesinde gerçekleşti.

mütekabiliyet yasasıyla yabancıların konut almasında yasal engeller kalkmış ve zaman içerisinde yabancıların türkiye'de yapılan konut projesine ilgisi artmıştır.

şubat ayında en fazla konut alan ülke 365 konut ile ırak olurken bu ülkeyi 159 konut ile kuveyt ve 158 konut ile suudi arabistan takip etti. en fazla konut artışı gerçekleştiren ülke ise %327'lik artışla afganistan oldu.


Yabancı yatırımcıların kompozisyonu incelendiğinde (Ortadoğu ve Körfez ülkeleri) jeopolitik riskleri yüksek olan ülkelerden gelen talebin Türkiye'nin konut piyasasını canlı tuttuğunu söyleyebiliriz.

Yabancılara en fazla konut satışı 555 konut ile İstanbul'daki projelerden olurken bu ili Antalya (328 konut) ve Bursa (141 konut) takip etti.Diğer taraftan TCMB'nin açıkladığı verilere göre Ocak ayında konut fiyat endeksi bir önceki yılın Ocak ayına göre yaklaşık %17 artış gösterdi. En fazla fiyat artışı ise %23 ile İstanbul'da gerçekleşti. Ankara'da konut fiyatları %13 artarken bu oran İzmir için %17 düzeyinde gerçekleşti.


Türk halkının konuta olan ilgisi ve dolardaki değerlenme konut fiyatlarındaki artışın devam etmesinde etkili olmuş görünüyor. Ayrıca Suriye ve Irak başta olmak üzere bazı komşu ülkelerde yayılım alanı bulan terör olayları da konut fiyatlarındaki artışı destekledi. Diğer taraftan İstanbul gibi illerde icra edilen kentsel dönüşüm programları da kira fiyatları üzerinden konut fiyatlarındaki artışı desteklemiş olabilir. Dolar ve diğer güçlü para birimlerindeki değerlenmenin devam etmesi halinde konut sektörüne yabancı ilgisinin artması beklenir. Bu da fiyatlardaki artış eğiliminin artarak devam etmesine neden olabilir.

ÇEKİNCE:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

git

ygs 2016

sınav sonuçları açıklanmıştır. bundan on sene önce ilk 25.000 e giren bir öğrenci düzgün bir üniversiteye düzgün bir bölüme zor girerken şimdi işler öyle değil sanırım.
şu adresten kontrol edebilirsiniz.
git

kpss 2016

kpss lisans düzeyi başvuruları bugün başladı. 2016 kpss başvurularının başladığı tarih 17 mart olarak belirlendi.

git

kpss lisans düzeyinde yapılacak olan sınav tarihini 22-29 mayıs sabah ve öğleden sonra uygulayacak. ösym’den yapılan açıklamaya göre öğretmenlik alan bilgisi testi (öabt), öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 24 temmuz’da, diyanet işleri başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları din hizmetleri alan bilgisi testi (dhbt) de 6 kasım’da gerçekleştirilecek.

kamu personel seçme sınavı (kpss) lisans başvuru tarihleri 17 mart – 31 mart arasında olacak.

kpss adaylarının tümünün 22 mayıs sabah oturumuna girme zorunluluğu bulunuyor. adaylar diğer oturumlardan hangisine gireceğine kendileri karar verecek.

22 mayıs tarihinde yapılacak olan kpss sınavına katılmak isteyenler, kılavuz ile aday başvuru formuna, başvuru süresi içinde ösym’nin git internet adresinden ulaşabilecek.

kpss sonuçlarının geçerlilik süresinde değişiklik

kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte yapılan değişiklikle, kpss sonuçlarının geçerlilik süresine ilişkin hususlar yeniden düzenlendi.

yapılan değişiklikler sonrasında oluşan duruma göre;

-kpss, artık sınav tarihinden itibaren değil, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak.

-öğretmen adayları için kpss’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıl olacak.

-yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam edecek.

-(a) grubu kadrolara ilişkin sınav başvurularında kullanılan 2016 kpss puan türlerinin geçerlilik süresi bir yıl olacak.

karar sayısı : 2016/8434

kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

madde 1- 18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmeliğin 11 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“madde 11- kpss, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. ancak, öğretmen adayları için kpss’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.”

madde 2- aynı yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“geçici madde 10- (a) grubu kadrolara ilişkin sınav başvurularında kullanılan 2016 kpss puan türlerinin geçerlilik süresi bir yıldır.”

madde 3- bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 4- bu yönetmelik hükümlerini bakanlar kurulu yürütür.

git

yağmurluk parası alan devlet memurları

kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan devlet memurlarından bazılarına, 657 sayılı devlet memurları kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “memurlara yapılacak giyecek yardımı yönetmeliği” çerçevesinde “yağmurluk” yardımı da yapılmaktadır.

giyecek yardımı yapılacak memurlar ile yapılacak yardımın cinsi, miktarı, kullanım süresi ve niteliğine “memurlara yapılacak giyecek yardımı yönetmeliği” eki cetvellerde yer verilmiştir.

kendilerine giyecek yardımı olarak “yağmurluk” verilmesi öngörülen devlet memurlarına, kadro unvanlarına ve görev yerlerine göre bu yardım 2, 3 veya 5 yılda bir adet şeklinde yapılmaktadır.

yönetmelik hükümlerine göre, yağmurluk yardımının her yıl nisan-mayıs aylarında yapılması; kapsamdaki unvanlarda göreve ilk başlayanlara nisan-mayıs ayları beklenmeden yardımın yapılması; aday memur olarak göreve başlayanların da bu yardımdan asil memurlar gibi yararlanması; kullanma suresi dolmadan yağmurluğun yeniden verilmemesi ancak verilmiş olan yağmurluğun görev nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda genel veriliş zamanını beklenmeden yeni yağmurluk verilmesi gerekmektedir.

giyecek yardımı kapsamında yapılan “yağmurluk” yardımı, maliye bakanlığı tarafından belirlenen standart fiyatlar esas alınarak bazı personele nakden ödenmektedir.

yağmurluk parası ödenen memurlar

giyecek yardımı kapsamında kendilerine yağmurluk yardımı yapılan devlet memurlarından, söz konusu yardımın bedeli “nakden” ödenenlere git olarak aşağıdaki tabloda yer verdik.

unvanı / sınıfı özelliği cinsi adet

*ambar memuru, ayniyat memuru açık yerde çalışan yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

*rasat kontrol memuru - rasatçı yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

*şoför, icra memuru, hemşire, ebe (gezici), sağlık memuru (gezici) yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

*veteriner, hayvan sağlık memuru, veteriner sağlık teknisyeni (hayvanlarla direk temas eden) yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

*teknik hizmetler sınıfı personeli açıkta çalışanlar (arazi, şantiye, maden işletmesi ve radyoling istasyonlarında çalışanlar) yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

yağmurluk yardımı nakden ödenmeyen memurlar

giyecek yardımı kapsamında kendilerine yağmurluk yardımı yapılan devlet memurlarından bazılarına bu yardım ayni olarak verilmektedir. yağmurluk yardımının ayni olarak yapılması durumunda; yağmurluk memurun kurumunca temin edilir, bu yardım karşılığında çek/ kupon veya benzeri kağıtlar verilemez ve nakdi bir ödeme yapılmaz. ayrıca, bu yardım için memura fatura karşılığı bir ödeme de yapılmaz. yağmurluk yardımı ayni olarak verilen memurlardan bazıları şöyle:

unvanı / sınıfı özelliği cinsi adet

*bekçi (üniformalı) açık yerde çalışan yağmurluk (muşamba) iki yılda 1 adet

*itfaiye, zabıta, bando, orkestra personeli, orman muhafaza memuru, muhafaza memuru, kolcu, gemi adamı, koruma ve güvenlik görevlisi, gümrük sahasında görevli gümrük memurları v.b açık yerde çalışan ve resmi kıyafetli

*infaz ve koruma memuru yağmurluk üç yılda 1 adet

*ilk ve acil yardım sağlık hizmetleri şube müdürlüğü, ilk ve acil yardım komuta kontrol merkezi ve ilk ve acil yardım istasyonlarında kadrolu olarak fiilen çalışan tabip, tıbbi teknolog, sağlık memuru, teknisyen, hemşire ve şoför 12 acil sağlık hizmetleri personeli yağmurluk (kalın naylon) iki yılda 1 adet

*emniyet hizmetleri sınıfı personeli resmi kıyafetli olan yağmurluk beş yılda 1 adet

öte yandan, itfaiye işinde fiilen çalışan personele ve çimento fabrikaları ile kömür tevziinde çalışan (üst yönetim, bölge müdürü, il müdürü, şube müdürü ve müdür unvanlı personel hariç) personele de yağmurluk (muşamba) yardımı yapılır.
git

yüksek lisans yapan hemşire ve ebe

yüksek lisans yapan hemşire ve ebe daha fazla maaş alabilecek

kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmetleri sınıfına dahil hemşire ve ebe unvanlı kadrolarda görev yapan devlet memurları, meslekleriyle ilgili alanlarda master (yüksek lisans) yapmışlarsa aylık maaşları artacak.

master yapmanın hemşire ve ebe için yararı

hemşire ve ebe unvanlı kadrolarında mesleki lisans mezunu olarak görev yapan devlet memurları;

*meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaptıklarına dair diplomalarını sağlık bakanlığına tescil ettirdiklerinde ilgisine göre “uzman hemşire”/”uzman ebe” unvanını kazanmaktadırlar.

*yüksek lisans (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın) yapan ebe ve hemşirelerin kazanılmış hak aylık derece/kademelerine “1 kademe” ilave edilmektedir.

*kurumlar için ihdas edilmiş uzman hemşire/uzman ebe kadrosu bulunmadığından, yüksek lisans yapmış olmak, ebe ve hemşirelerin kadrosunda değişiklik yaratmamaktadır.

*hemşire ve ebenin yüksek lisans (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın) yapması; ek göstergelerini, yan ödemelerini ve ek ödemelerini değiştirmemektedir.

*yüksek lisans (meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın) yapılması, ebe ve hemşirelerin emekli keseneklerine (sigorta primleri) esas seviyesini “1 kademe” ilerletmekte ve bunun dışında emeklilik haklarını etkilememektedir.

*meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak ilgisine göre “uzman hemşire”/”uzman ebe” unvanını kazananların özel hizmet tazminatı 1 ocak 2016 tarihinden geçerli olarak artacak. uzman hemşire ve uzman ebe hakkında uygulanacak özel hizmet tazminatı oranı, uzman olmayan ebe ve hemşireye göre “5 puan” daha fazla olacak.

master yapmak ebe ve hemşire maaşını ne kadar artıracak?

meslekleriyle ilgili alanda master yaparak uzman hemşire ve uzman ebe unvanını kazananların aylık maaşlarında, 1 ocak 2016 tarihinden itibaren ilave artış olacak.

2016 yılının ilk altı aylık dönemi için belirlenen katsayılara göre, uzman ebe ve uzman hemşire maaşındaki ilave artışın miktarı;

-1/10/2008 öncesinde memuriyete girmiş olanlar için aylık net 41,52 tl,

-1/10/2008 ve sonrasında memuriyete girmiş olanlar için aylık net 36,53 tl

olacak.

öte yandan, 2015 yıl sonu enflasyon rakamının %7,90’ın üzerinde çıkması durumunda, aradaki fark maaşlara ilave zam olarak yansıyacak. bu şekilde enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, uzman ebe ve uzman hemşirenin yararlanacağı ilave maaş artışı da daha fazla olacak.
git

kpss hazırlık kitapları

Eskiden yargı ve lider çok iyiydi.
Ders çalışma olarak öğrenci notu tarzında notlar çok daha faydalı. Sınav test olduğundan dolayı test çözme en iyi hazırlık. Kaynak seçerken lider,yargı,murat, ihtiyaç seçilebilir ancak seçeceğiniz yayınevinin ya bütün kitaplarını alın ya da en fazla bir tanesinin farklı olması lazım yoksa soru tarzları ders çalışma şeklinizi oldukça dağıtır.

Tabi olmazsa olmazı çıkmış sorular ve denemelerdir.

memur ile şef maaşi arasindaki fark açılması

kamu kurum ve kuruluşlarında şef ve memur unvanlı kadrolarda görev yapan devlet memurları arasındaki aylık net maaş farkı 1 ocak 2016 tarihinden itibaren artacak.

maaşları çok alt seviyelerde olan devlet memurlarından şef kadrolarında görev yapanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları özel hizmet tazminatı oranlarına, 1 ocak 2016 tarihinden geçerli olarak 7 puan ilave edilecek. bu ilavenin yapılmasıyla, şef maaşları; 1/10/2008 tarihinden önce göreve başlayanlar için aylık net 58 tl, bu tarih ve sonrasında göreve başlayanlar için ise aylık net 51 tl artmış olacak.

mevcut ekonomik koşullarda, şef kadrosunda olanlara yapılan ilave maaş artışı yetersiz seviyelerde kalırken, hem şef ve hem de memur unvanlı kadrolarda olanların aylık maaşlarının artırılması zorunluluk arzetmektedir.

kamu kurum ve kuruluşlarında “memur” ve “şef” unvanlı kadrolarda görev yapan yükseköğrenim mezunu devlet memurlarının arasındaki aylık net maaşları arasında farkın 15 ocak 2016 tarihi itibariyle hangi seviyede olacağını gösteren tabloya aşağıda yer verilmiştir.

memur ve şef unvanlı kadrolarda olanların maaşları arasındaki fark (15 ocak 2016)

derece kademe hizmet yılı aylık net maaş (15 ocak 2016

şef memur fark

1/4 25+ 2.756 tl 2.560 tl 196 tl

1/3 25+ 2.752 tl 2.557 tl 195 tl

1/2 25+ 2.749 tl 2.553 tl 196 tl

1/1 24 2.744 tl 2.548 tl 196 tl

2/3 23 2.736 tl 2.506 tl 230 tl

2/2 22 2.731 tl 2.501 tl 230 tl

2/1 21 2.727 tl 2.497 tl 230 tl

3/3 20 2.608 tl 2.413 tl 195 tl

3/2 19 2.604 tl 2.409 tl 195 tl

3/1 18 2.600 tl 2.405 tl 195 tl

4/3 17 2.578 tl 2.382 tl 196 tl

4/2 16 2.575 tl 2.379 tl 196 tl

4/1 15 2.571 tl 2.376 tl 195 tl

5/3 14 2.353 tl 2.240 tl 113 tl

5/2 13 2.350 tl 2.237 tl 113 tl

5/1 12 2.347 tl 2.234 tl 113 tl

6/3 11 2.344 tl 2.231 tl 113 tl

6/2 10 2.341 tl 2.229 tl 112 tl

6/1 9 2.338 tl 2.226 tl 112 tl

7/3 8 2.367 tl 2.262 tl 105 tl

7/2 7 2.364 tl 2.259 tl 105 tl

7/1 6 2.362 tl 2.257 tl 105 tl

not: -aile yardımı bakımından, bekar ya da eşi çalışan ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-2016 yılına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarının belli olmadığından, bekar ya da eşi çalışan ve çocuksuz personel için 2015 yılında uygulanan 90,11 tl esas alınmıştır. bu nedenle, 15 ocak 2016 net maaşı, tabloda belirtilen rakamlardan biraz daha fazla her iki unvan için aynı miktarda olacaktır.

-çalışılan kurumlardan kaynaklı zam ve tazminat farklılıkları dikkate alınmamıştır.

-2015 yılı sonunda enflasyona bağlı ilave maaş zammı yapılması durumunda, tablodaki rakamlar değişecektir.

-tabloda, hizmet yılları itibariyle ulaşabilecek derece ve kademeler tahmini olarak gösterilmiştir.

-tabloda 7 derecede gösterilenlerin, 1.10.2008 ve sonrası işe girmiş oldukları varsayılmıştır.

-sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.


git

mhp nin öğretmenlere bir maaş ikramiye teklif etmesi

mhp genel başkan yardımcısı zühal topçu, öğretmenler günü münasebetiyle meclis’te yaptığı basın açıklamasında, öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesini istedi.

topçu, akp iktidarlarında ulaştırma ve sağlık bakanlıklarının 10 yıl boyunca aynı kişilerce yürütüldüğünü belirterek, "ama milli eğitim bakanı tam beş kez değişti. bu bile milli eğitim bakanlığının nasıl yönetildiğinin ve ne kadar istikrarsız olduğunun göstergesidir" ifadelerini kullandı.

eğitim sistemindeki yap-bozların ceremesini nesillerin ve eğitim sisteminin gerçek sahipleri öğretmenlerin çektiğini vurgulayan topçu, milli eğitim bakanlığının en güvenilir, en istikrarlı bakanlık olması gerektiği halde en istikrarsız ve güvenilmez bakanlık olduğunu savundu.

topçu basın açıklamasında, "akp iktidar olalı, ulaştırma bakanı 10 yıla yakın hiç değişmedi, sağlık bakanı 10 yıl görev yaptı ama milli eğitim bakanı tam beş kez değişti. bu bile milli eğitim bakanlığının nasıl yönetildiğinin ve ne kadar istikrarsız olduğunun göstergesidir" ifadelerini kullanırken, 24 kasım öğretmenler günü'nde öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesi; ders ücretlerinin arttırılması; ücretsiz internet ve toplu taşıma imkanı sağlanması; özlük haklarının düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

git

22 kasım 2015 ales

Öncelikle ALES puanı ile ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Çünkü bu karar sizin sınavda çözeceğiniz alanlarıda değiştirecektir.
Örn: İşletme mezunu biri Hakla İlişkilerde Yüksek Lisans yapmak isterse Sözel puanını eğer ÖYP ile Akademisyen olmak isterse Eşit Ağırlık puanını kullanmalıdır.

ALES'te Sayısal-1, Sayısal2, Sözel-1 ve Sözel-2 olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Tüm puanların hesaplanması için bu bölümlerin hepsini çözmek gerekir ancak 150 dk'da hepsini çözmek zor olacağı için amacınıza yönelik alanları çözmenizi tavsiye ederiz.

Sözel Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?
Sözel1, Sözel2 ve Sayısal1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sayısal2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(Sözel puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sözel1, Sözel2 alanlarıdır
git

Sayısal Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?
Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(Sayısal puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sayısal1, Sayısal2 alanlarıdır
git

Eşit Ağırlık Mezunuyum Hangi Alanları Çözeceğim?
Sayısal1, Sayısal2 ve Sözel1 alanlarını çözeceksiniz toplamda 120 soru. Sözel2 alanı size hiç bir puan getirmez.
(EA puanınızın hesaplanmasında ağırlık Sayısal1, Sözel1 alanlarıdır
git

not: Kasımda ales başkadır
1 /