@mızrabımda ızdırap

bir gün yine bağlama çalamıyorum...

  1. toplam entry 9480
  2. takipçi 40
  3. takip edilen 59
  4. puan 64617
  5. statü
  6. rütbe moderatör
  7. kayıt tarihi 3 yıl önce

dünya sözlük yazarlarından ramazan manileri

sevgili dünya sözlük yazarları... sultanların sultanı Ramazan, bu gece bereketiyle evlerimize teşrif ediyor; hamdolsun kavuşturana. sosyal medyada yayınlanmak üzere yazarların kendilerince bu başlık altında yazdığı maniler arasından seçilenler bir video aracılığıyla paylaşılacak. tokmaklar ele alınsın, seher vaktindeymişçesine hayal edilip pencereler açılsın, hoşça gelen ramazanı karşılamak için sıraya girilsin; gelsin maniler!..

"Cennet kapısı açıldı,
etrafa bereket saçıldı.
dünya sözlük ayaklan,
işte geldi ramazan..."
*

tavşan ürün tuzağı

tavşan ürün: marketlerin bir ürün üzerinde yaptığı büyük indirim.
tuzak: tavşan ürün dışındakilerin cep yakan fiyatta olması.

girişte kısmen açıklanmış olsa dahi, tavşan ürün tuzağı; bir üründe büyük indirime giderek müşteriyi markete çekmek ve normalin üstündeki diğer ürünlerini psikolojik olarak almaya zorlamaktır. x markette tavuğa indirim gelmiş diye gidenler, gelmişken şunu da alayım bunu da alayım derken ekonomik alışverişin çok çok üstüne çıkıyor.

-don't follow the white rabbit!

lgbt türk aile yapısını bozmaz

"insanların özgürlüğüne, inancına saygı duymak zorundayız." diyerek güldüren kemal Kılıçdaroğlu açıklaması. din (İslam) deyince çoğuna bir haller olurken, son zamanlarda başörtüsü üzerine kupon yatırıp yakalara 6 ok rozeti takarak şirinlik yapan siz ve gibileriniz; rica ediyorum inanç ve saygı kelimelerini aynı cümlede kullanmayın.

ekçe: İslam ile lgbtyi aynı kefeye tutmak ve saygı?!

oxford-astrazeneca aşısı

Oxford üniversitesi ve astrazeneca ilaç şirketinin ortaklaşa yaptığı çalışmayla geliştirilen covid-19 aşısı. birçok Avrupa ülkesinde kullanımı durdurulan aşının, kanda pıhtılaşmaya sebep olduğu söyleniyor. ema, aşı sonrası bazı ölümlerin buna bağlı olmasının kuvvetle muhtemel bağlantılı olduğunu söylese de, astrazeneca; "yararı, riskinden daha fazla" açıklaması yapmış. hollanda ise 60 yaş altı için bu aşı yerine alternatif bir aşı seçeneği sunulacak açıklamasıyla şimdilik aşılamayı durdurdu (60 yaş üstüne devam ediyor). yalnız aşılama sonrası başlayan eklem ağrıları ve bir hafta/10 gün sonra (kan pıhtılaşması) ölen kişilerin sayısı az da değil.

git

Kafaya alınan en sert darbe

kafa darbeleri tehlikelidir. özellikle mide bulantısı, sersemlik, baş ağrısı gibi belirtiler olduğunda doktora görünüp kafa fotoğrafı çektirmekte fayda var. henüz gençlik yıllarımda, teyzeler ve dayılarla gerçekleşen aile toplaşkasında beraber dışarıya, köy yolunda gezintiye çıkmıştık. küçük dayım da o sırada arabasıyla çıkmış bir yere gidecekken, yanımızda durdu. teyzemle camdan konuşurlarken ben de muziplik olsun diye taksinin arkasına (kaportanın üstüne) oturdum. meğer dayım beni farketmemiş, hava olsun diye arabayı hızla bir kaldırdı, ben o sırada hızlı bir Tutunamayanlar klibi çekmiştim. kafamın üstüne düştüğümde ilk başta ne olduğunu anlayamadım, gözlerim karardı. teyzemler beni yerden kaldırırken alnımı gördüler, apar topar içeriye (annemler görmesin diye) götürüp buz koydular. alnımda bildiğiniz ikinci bir kafa çıkmıştı. buz kompresinden beynim uyuşmuştu artık. adını "iki kafadar" koyduğum anım, hâlâ zaman zaman konuşulur.

mihriban'ım

yalın, anlaşılır ve öylesine bir kelime gibi görünse de kendimce anlamdırma yoluna gittim. normalde özel isimlere iyelik eki geldiğinde kesme işareti ile ayrılır ama buradaki ayrılık daha bir anlamlı sanki. senin hikayendeki mihriban, bir başkasının mihriban'ı...

o olmadan yaşayamam

Abdurrahim Karakoç'un Mihriban şiirini ve hikayesini herkes bilir. aradan geçen yıllar sonra evlendiğini duyan şair, oturur bir mektup yazar;

'Unutmak kolay mı?' deme
Unutursun Mihriban’ım.
Oğlun, kızın olsun hele
Unutursun Mihriban’ım.

Zaman erir kelep kelep..
Meyve dalında kalmaz hep.
Unutturur birçok sebep
Unutursun Mihriban’ım...


"o olmadan yaşayamam"lara konu olan birçok sevda hikâyesi; o'nsuz bitmiş, o'nsuz gitmiş, o'nsuz yitmiştir...

başlık açan yazarın büyük fedakarlıkta bulunması

bilgi, tespit, ilham meyvesi, latife vesaire; adı ne olursa olsun başlık açan yazar ciddi anlamda fedakarlıkta bulunur. bazen tüm aklına gelenleri yazıp da kalabalık etmek istemez. der ki; sonraki yazara da söz kalsın. ya da anlık etkileşimde bulunmaktır isteği, bu durumda fazla düşünmeye fırsat kalmamıştır. sonraki yazar da zamanın nimetinden faydalanarak düşünmüş ve yazmıştır, kim bilir. bu durumlarda ufak bir kırgınlık hissediyorum ama biliyorum ki kendisinin varlığı, herkesçe farkedilmektedir. işbu, başlık; venusaur mahlaslı yazarımızın (#7022921) nolu tanımından esinlenilmiştir.
1 /