@mızrabımda ızdırap

bir gün yine bağlama çalamıyorum...

  1. toplam entry 9517
  2. takipçi 40
  3. takip edilen 59
  4. puan 65106
  5. statü regulus
  6. rütbe moderatör
  7. kayıt tarihi 3 yıl önce

sözlük yazarlarının karalama defteri

bugün; başlarım böyle işsizliğe deyup online iş bulma sitelerinden birine kaydoldum. profil düzenlemesinde üyenin istediği maaş aralığı seçeneğine geldi sıra. 3 bin/4 bin arası, 5 bin/6 bin arası şeklinde katlanarak gidiyordu. dedim mızrap; para seni bozmaz ama sen parayı bozarsın, en iyisi mi 2 binden aşağısını seç. neyse efendim, iki tane ilana başvuru yaptım ama geri dönüş olmayacak biliyorum. yine de başvuru yaptım demenin tadı bir başka imiş. mülakata çağrılmış olsam heyecandan uyuyamazmışım demek ki. he, bir de cv'mi bir görmelisiniz. özetle yazdım ki; "sayın Yetkin Kişisi, size sıra sıra dizebileceğim kariyer geçmişim bulunmamaktadır fakat bir çalışma esnasında gösterdiğim sabrı buraya özgeçmiş kaydı olarak bırakıyorum." fakir ama gururlu genç was here...

yıllarca hayranlıkla dinlenen radyo spikerini görünce bu muymuş demek

yıllaar yıllar önce (blublublublup/hayal efekti) İnegöl'de otururken radyo güneş takipçisiydim. Hüseyin diye bir dj vardı; dört gözle programını bekler, odama çekilir ve aptal saptal yüz ifadesiyle kendimce arabesk müziğin tadını çıkarırdım. birgün dj Hüseyin, radyoda yarışma düzenledi. 10 saniye içinde verilen harfle başlayan hayvan ismi söyleyene karışık kaset hediye. ben de yeni cep telefonu sahibi olmuşum, telefon dediysem Netaş yani mini ankesör gibin. neyse gizli gizli arayıp yarışmaya katıldım ve kazandım. Hüseyincim dedi ki, yarın gelir ve kasetinizi alırsınız. sabahı iple çektim ve stüdyoya gittim. yakışıklı bir Hüseyin bekliyorum, enem bir de baktım ki ufacık tefecik içi dolu hurmacık biri elinde kasetle bekliyor. o anki yüz ifademi çekip duvara asmak isterdim. velhasıl; sesi güzel olanların dış görünüşü de aynı olmuyor arkadaşlar. önemli olan iç güzellik he he.

salt print

bilim insanı ve mucit William Henry Fox Talbot tarafından geliştirilen bir fotoğraf tekniğidir. tuzlu kağıt/tuz baskısı da deniliyor. talbot, geliştirdiği bu teknikle patent polemiği yaşasa da aslında aynı işlem üzerinde çalışanların önüne geçen buluşla tarihte yerini alıyor bence. sıradan bir sofra tuzu ile ıslatılan kağıt, ışığa bırakıldığında fazla kararma oluyor ve fotoğraf koyu renk baskılı çıkıyordu. oysa talbot, tuzla yıkayıp kuruttuğu kağıdın arkasını gümüş klorür ile fırçalayarak, istediği koyuluğu elde edince ışığını kestiği kağıdın uyumlu kontrastını yakalamış oldu. buna salt print deniliyor işte. yıllarını verdiği ve masrafının tuzlu olduğu tuzlu kağıt baskısı; fotojenik çizimde pozitif karelere dönüşen bir teknik.
1 /