1. toplam entry 2172
  2. takipçi 7
  3. takip edilen 1
  4. puan 9294
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 7 yıl önce

veysel menekşe

kendisi ile şahsen de tanıştığım emekli öğretmen, yazar, filozof... Epey bir süre takip ettim kendisinin yazılarını, ancak onun çevresinden gelen bir sürü dolandırıcı olmaya başlayınca bıraktım takibini. En son bir köy kurma projesi vardı ne yaptı bilmiyorum. selam olsun kendisine buraları okuyorsa...

sabahları yorgun uyanmak

son zamanlarda olanın başlıca sebebi; artık tavan yapmış olan güneş patlamaları ve değişen schumann rezonansı değerleridir.

Uzaydan adeta üzerimize boca edilen radyoaktif dalgalar genlerimize kadar işliyor, bizi değiştiriyor, dönüştürüyor.

ne yapılabilir derseniz:

bolca yararlı sıvı tüketmek, duş yapmak, toprağa yalınayak basmak, denize girmek, sebze ve meyve diyeti uygulamak, hayvansal gıdaları azaltmak, çay, kahve ve kola gibi kafein içeren şeylerden uzak durmak, yalnız ve keyifli zaman geçirmeyi arttırmak, az konuşmak ve mutlaka kaliteli bir uyku çekmek...

bedenimize giren bu dalgalar, uykuda iken işleniyor. mitokondrial düzeyde kodları değiştiriyor. uyumadan önce duş yaparak, huzur ve sakinlik içerisinde yaradana güvenerek teslim edin bedeninizi.

kısa sürede kendinizde göreceğiniz olumlu değişime inanamayacaksınız.

(bkz: kendimden biliyorum)

mahmut ustaosmanoğlu

hakkında hem çok olumlu hem de çok olumsuz yazılarla karşılaştığımız zat... hem karşıtlarını hem de taraftarlarını uçlara sürüklemiş vefatı ile, gerçekten şaşırtıcı...

benim şahsi kanaatim her "kul" gibi günahsız olamayacağı, kendisi de dahil kimsenin putlaştırılmaması gerekeceği, peygamberin dahi fani olduğu dünyada Mumit olan Allah'ın emrine mazhar olmuş insan olduğu yönündedir.

bir yazıda kendisinin beyanı olan ve çokça tartışılan sözleri toparlamışlar, bazılarına şiddetle karşı çıkmış olsam da neticede birer fikir ve beyandırlar, konuşulmasında sakınca görmemekteyim.

Bu vesileyle, bu inancın karşıt fikirlerine de eşit derecede söz hakkı tanınması temennilerimi de iletmiş olayım.

inna lillahi ve inna ileyhi raciun

1- Ben kadınların dükkân açmasını asla helal görmüyorum.
2- Kadından memur olmaz. Kadınlar mektebe gitmez. Duymadık demeyin
3- Kadın sokakta gezecek bir şey değildir, erkeğe gözükecek bir şey değildir.
4-Kadın en dayanılmaz şeydir, onu görmeyeceksin.
5- Dana kadar kızları veriyorsunuz liseye, aklınız mı gitti, yoksa ruhunuz mu gitti. Diplomayı al gel de namusun ne olursa olsun.
6- Alışveriş, hemşirelik, subaylık karı işi değildir
7- Bu karıları kendi başına bırakırsan, uçurumdan aşağıya her gün uçarlar.
8- Ruhul furkan Tefsirini yazmayı bize Resulullah emretti.
9- Yarın ahirette kabirden çıkan bir adamı azap melekleri yakalasa, azaba götürülerken yakapaça, "Ben nakşibendi tarikatının halidi kolundanım" dese bırakırlar.
10- Sünnilik dininin hanefilik mezhebi cennetliktir.
11- İşlerinizde ne yapacağınızı şaşırdığınızda kabir ehlinden yardım isteyiniz.
12-Şeyhin şeklini hayal etmek, düşünmek, Hakkın zikrinden daha faziletlidir. (Şeyhini gozünün önüne getirmek için namaz kılarken resmini onüne koyanlar var)
13-Bir mürid mürşidi için "niye emrediyor, niçin yasaklıyor" derse mürid olamaz. Çünkü inat ediyor, inatla bu iş olmaz.
14-Eğer sen, bir şeyhe bağlanmadan bin sene kendi başına Allah’a kavuşmak için inleyip dursan, böylece O Mevla Tealayı bulman mümkün değildir.
15-Ashabı kehf'in köpeği Allah dostlarının yanından ayrılmadı biz de ayrılmayalım. (Kendisi Allah dostu müritleri de köpek!)
16-Bana emir verildi, kızını üniversiteye göndereni tarikattan at. Üniversite akrep yuvasıdır.
17-Eve televizyon girdiği vakit iman camdan çıkar. Bu sistemin okullarında kız talebe okutanların imanı tehlikeye girer.
18-Zina ve livatadan daha kötüsü sakalını traş etmektir.
19-Kadınların şerefi gizli kalmalarında ve erkeklerle görüşmemelerindedir. Kadın çalışacak diye tutturmuş, sonra aç kalırlarmış.
20-Çarşafı olmayan bir kadın, çatısı olmayan harap bir eve benzer.

Seascape at Saintes-Maries

Vincent van gogh a ait "deniz" temalı resimlerden biri...

bu tabloyla ilgili bir açıklama şu şekildedir:

Van Gogh'un bu enerjik sahnede boyasını uyguladığı kalınlık, resim yüzeyinde çok dokulu ve neredeyse üç boyutlu bir kalite oluşturmuştur. Bu yaklaşımı sık sık kullandı ve fırçasını daha sonra hızla tuvale dökülen muazzam miktarda kalın boyayla doldurdu. Bu sonraki çalışmalarında belirleyici niteliklerinden biri olan boya uygulamasında büyük bir ritim var.

Örneğin ön plandaki dalgalar, suyun hareketini yansıtan, soldan sağa doğru şişer gibi görünen bir dizi hızlı vuruşla yaratılmıştır. Dalgaların tepesinde kaynayan sarı-beyaz köpük, pratikte elle tutulur bir hal alırken, tekneler dalgaların arasında kararlılıkla savaşarak köpüren sörfe doğru eğiliyor. Yine minimal bir palet kullandı, böylece tüm resim ıslak bir nem pusuyla sırılsıklam oldu. Her şey rüzgar, su ve azgın unsurlarla ilgili ve yaşamla olumlu bir şekilde titreşen Saintes-Maries, ilham aldığı bir yerdi ve bu güçlü coşku kalitesi, burada yaptığı resimlerin çoğunda çok belirgindir.
* git " title="git ">*

git

Olive Trees With Yellow Sky and Sun

van gogh un zeytin ağaçları temalı 15 resminden biridir. bu resimde ve diğerlerinde yakaladığı zeytin yaprağı rengi beni şaşırtır hep...

1889 yılında Saint-Rémy de resmedilmiş eser şu an Minneapolis Institute of Art da sergilenmektedir.

annesine yazdığı mektuplardan birinde şöyle demiştir:

“..... there are very beautiful fields of olive trees here, which are grey and silvery in leaf......” *

Zeytin ağacı resimlerinin Van Gogh için özel bir önemi vardı. Mayıs 1889'daki bir grup resim, hayatı, ilahi olanı ve yaşam döngüsünü temsil ederken, Kasım 1889'dan bir grup resim Van Gogh'un İsa'nın Gethsemane'de çektiği acılar hakkındaki duygularını sembolize etme girişiminden ortaya çıktı. Zeytin toplayanlara dair resimleri, yaşam döngülerinden birini, hasat veya ölümü betimleyerek insan ve doğa arasındaki ilişkiyi gösterir. Bu resimler ayrıca, bireylerin doğayla bir olarak ilahi olanla nasıl bağlantı kurabileceğinin bir örneğini de aktarırlar. * *

git

portrait of dr. gachet

van gogh un muhteşem resim tekniğinin zirve eserlerinden birisidir. Duygu ve hırs yoğunluğu dikkat çekicidir.

Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un en çok değer gören resimlerinden birisidir. Hayatının son zamanlarında tedavi gördüğü Dr. Paul Gachet'nin portresidir. Haziran 1890 tarihinde yapılmış tablonun doğrulanmış iki versiyonu vardır. Her ikisinde de Dr. Gachet masaya oturmuş, başını sağ eline yaslamış pozisyondadır. Tablo 1897 yılında 300 franka (günümüzde 57,85 ABD doları) satılmıştır. 1990 yılında bu resim 82,5 milyon dolarlık rekor bir bedele satılmıştır. * *

git

paul gachet

intihar etmeden önce van gogh un doktorluğunu yapmış olan psikiyatr ve sanatçı.

Vincent'ın kardeşi Theo van Gogh, Gachet'nin çevresi, eğitimi ve sanatçılara duyarlığının, onu Vincent'ın iyileşme sürecinde tedavisini üstlenecek ideal doktor yaptığını düşündü. Öte yandan Vincent, Gachet ile görüşmeye başladıktan çok kısa bir süre sonra onun ne kadar yararlı olduğundan şüphe duymaya başladı. Vincent, Gachet'yi şöyle tarif etti: "Benden daha hasta, sanıyorum, ya da benim kadar diyebiliriz." * *

ayrıca van gogh tarafından da portresi yapılmıştır.

Portrait of Dr. Gachet, painting by Vincent van Gogh (1890), first version
Portrait of Dr. Gachet, painting by Vincent van Gogh (1890)

git

(bkz: portrait of dr. gachet)
1 /