1. toplam entry 813
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 1
  4. puan 4095
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 7 yıl önce

the free state of jones

başrolünü true detective'in ilk sezonundan ve interstellar filminden hatırlayacağımız (bkz: matthew mcconaughey) nin oynadığı gerçek olaylara dayanan tarih filmi.

amerikan iç savaşında geçen olayda newton knight cephede sıhhiyeci olarak görevalırken bir gün cephede karşılaştığı yeğeninin ölmesi üzerine savaşı bırakıp yaşadığı kente, ailesinin yanına döner. yüksek vergilerden, savaştan, yoksulluktan bıkan newton çoğunluğu zenci olan köle ve çiftçileri örgütleyerek daha iyi bir hayat için ayaklanma çıkarır. girdikleri bu yolda da devletin kolluk kuvvetleriyle birçok çatışmaya girerler.


anlattığı konu bakımından ve başrol oyunucusu açısından ilgi çekici olsa da film olduğundan çok uzun tutulmuş gibi. eyyorlamam bu kadar.


git

ana

rus yazar maksim gorki'nin proleter işçi sınıfın sisteme karşı olan baş kaldırısını anlatan kült romanı.

alkolik bir kocadan sürekli dayak yiyip eziyet gören ana, kocasının ölümüyle oğluyla baş başa kalır ve oğlu da bu başı boşluktan ve asosyal hayatından dolayı kendini kitaplara verip onlar aracılığıyla yeni çevreler edinmeye başlar. gel zaman git zaman edindiği çevredeki sosyalist arkadaşları pavel vlasov ile annesinin evinde gizli saklı toplantılar yapmaya başlar.
ilk başlarda bu durum ana için ne kadar ters bir hal teşkil etse de zamanla pavel'in arkadaşlarına alışmaya ve onları kendi evlatlarıymış gibi görmeye başlar. içlerinde yanan devrim ateşi anaya da geçer.
işçilerin özel günü olan ve bayram havasında kutlamaya çalıştıkları büyük 1 mayısa kendilerini hazırlayan ve adamakıllı sahneye çıkıp savunduklarını halka arz etmeyi düşünen genç işçiler çalışmalarını yoğunlaştırırlar ama 1 mayıs günü işler ters gider ve lider konumdaki pavel ile birçok arkadaşı tutuklanır. bu noktadan sonra ipleri ana kendince ele almaya başlar ve devrimci proleter kesimin gizli saklı yürüttüğü işlerde her ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya başlar. tabi bu süreçte de içinde bulunduğu ekipten dolayı küçüklükten beri içinde var olan tanrı sevgisi ve ibadet alışkanlığını bırakmaya başlar.

su testisi su yolunda kırılır düsturundan dolayı anada yakayı ele verir ve sistemin pençesi onu da avlar.
akıcı bir dilde ilerleyen kapitalizm eleştirisi barındıran kitap ilk okuduğum gorki eseri oldu.

i care a lot

amerika'da çoğunluğu tek kalmış, bakıma muhtaç, sağlam bir gelire sahip yaşlı nüfusu kurdukları sistemle mahkeme kararı sonucu kendilerini onlara vasi olarak atayıp ve onları, paralarını, mal, mülk her şeylerini kontrol eden profesyonel bakım sistemini anlatan gerilim suç kategorisindeki film.

güzel, güçlü, disiplinli ve akıllı bir karakter olarak karşımıza çıkan marla grayson yaptıkları bu yasal gözüken soygun sisteminde geliri itibariyle asla reddemeyeceği bir kadın ile karşılaşır ve hasta doktoru-mahkeme düzeni sayesinde kadından habersiz velayetini üzerine alır. alır ama bilmediği bir şey vardır. kadın belanın rus versiyonudur.

git

daft punk

synthpop, techno, elecktropop gibi birçok kategoride şaheserler ortaya koyduktan sonra aldıkları kararla 28 yıllık kariyerlerinin ardından ayrıldıklarını bir video ile duyuran grup.

gözler yaşlı.

giorgio moroder acaba şimdi napıyordur?bitcoin

''düğünlerdeki takı törenlerinde kanlı canlı çeyreklerin, dolarların, yunus emre'lerin, ıtri'lerin yerini sanal paraların alacağını duyan semiha teyzelerin, durmuş amcaların sözleri olay oldu'' haberlerini yakında fox tv'de göreceğimiz para birimi.

türkiye'nin en büyük sorunu

halkımızın bilip bilmeden her şeye atlaması, her konu da ahkam kesmesi, cem yılmaz'ın dediği gibi ''bilmiyorum'' lafını lügatından çıkaramaması.
muhalefetin muhalefet yapamayıp gidip sürekli heykel açması.
türk futbolunun inatla bu hakemlerle devam etmesi.
yozgat'a büyük bir istihdamı sağlayacak kallavi bir yatırımın yapılmaması.

blue ruin

anne babası öldürüldükten sonra herkesten uzaklaşarak berduş hayatı yaşayıp külüstür arabasında yatıp kalkan dwight, ailesini katleden katilin maphustan çıkacağını öğrenmesi üzerine kendince intikam almak üzere yola koyulur. ama gelin görün ki o kadar başarısız planlar yapıp o kadar beceriksizdir ki dwight, silik ve ezik karakterinden dolayı her şeyi eline yüzüne bulaştırmaktan son anda kurtuluyor.
hatalarla dolu çıktığı intikam yolunda son nefesini de yine dikkatsizliği yüzünden veriyor.
quentin tarantino filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz kanlı sahneleri de sergiliyor bu film.git

kent

clifford d. sımak'ın kalemiyle ithaki yayınlarından çıkan bilim kurgu romanı.

insanoğlu günün birinde kent yaşamını terk ederek kırsallara yerleşmeye çalışır. işte bu zamanlarda da webster ailesi dünyanın geleceğine yön çizecek olan birtakım çalışmalara girişir. amaçları köpeklerle iletişim kurup onları konuşturarak onların düşünüp hissettikleriyle etkileşim kurmaktır. tabi işin içine bir de insanların yaptığı robotlar girer ve jenkins önderliğinde bu robot alemi de dünya da söz sahibi olmaya başlar. gel zaman git zaman yüzyıllarca yıl geçtikten sonra insanlar dünya dışında jüpiter de başka bir boyutta yaşam keşfederler ve oraya göç ederler. dünyanın hakimiyeti zamanla köpeklere ve onlara yarı hizmet yarı yoldaşlık yapan robotlara geçer. cenevre'de de kendilerini köpeklerin ve robotların egemenliğinden soyutlayan ve onlara karışmayan , kendi kendilerine yetmeye çalışan birkaç bin insan kalır. gün gelir dünyada kendilerine karıncaların giriştikleri birtakım işlerden dolayı yer bulamayan köpekler ve robotlarda dünya dışındaki alemlere göç ederler ve dünya karıncalarla birlikte webster ailesinin daimi hizmetkarı ve webster malikanesinin nöbetçisi jenkins'e kalır.
git

black box

korku ve bilim kurgu kategorisine alabileceğimiz film trajik bir trafik kazasından kurtulan adamın büyük oranda kaybettiği hafızasını yeniden kazanabilme çabasını anlatıyor.
kızı ava ile birlikte bu zorluğu yenmeye çalışan nolan bütün tedavileri denemesine rağmen hiçbirinden olumlu tepki alamaz ve soluğu deneysel terapi seansında alır. bu yolla kaybolan hafızasını yerine getirmeye inanmaktadır.
doktorun kendi geliştirdiği ve adına kara kutu dediği bir cihaz yardımıyla tedavi süreci başlar. bundan sonra ise olayların seyri sürekleyici bir şekilde değişir.

amazon prime'da yayınlanan film gerilimi ve konusu bakımından beğeni süzgecimden geçti.git

En Man Som Heter Ove

türkçesi 'ove adında bir adam' olan film yaşamış olduğu sitede bütün kontrolün kendisinde olmasını isteyen, her şeyi denetleyip düzenleyen, herkesi yaptıklarıyla gözlemleyen karısını kaybettikten ve işinden de kovulduktan sonra bu eylemlerinde daha da huysuzlaşan yaşlı bir adamın hikayesi.

bir gün karşı eve yeni bir ailenin taşınmasıyla ove'de davranış ve yaklaşımlarıyla zamanla değişmeye başlar.

dramatik komedi tarzında çok güzel bir film.


git

back to 1942

dram - tarih kategorisinde değerlendireceğimiz bu film 2. dünya savaşında çin - japonya çekişmesini konu ediniyor.

bölgede savaş son hızı ve vahşetiyle sürerken bunlara bir de halkın belini ve inancını iyice büken kıtlık ekleniyor ve bölge halkı hem japon askerlerinden hem de en büyük kişisel ihtiyaç olan açlık sorununu gidermek için yaşadıkları kenti terk ederek ülkelerinde mülteci konumuna düşüyorlar.

Henan eyaletinde zengin bir toprak sahibi olan Fan ve ailesi üzerinden ilerleyen film Fan'ın derebeylik dönemindeki zenginliğinden ailesindeki bireyleri mülteci konumuna düştükten sonra teker teker kaybetmesine kadar işleniyor. tabi ki bu uzun yolculukta sayısız badireler atlatıyorlar.

filmin kadrosunda (bkz: piyanist) filminden tanıyacağımız Adrien Brody'de var.


git
1 /