1. toplam entry 434
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 4
  4. puan 1170
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

sıkıntılı tanımlar

bazıları paraların başka yerlere aktığına öyle emin ve kesin konuşuyor ki, hayranım bazı müslüman kardeşlerimize. iftiracıların, emin olmadan yaftalayanların, bu yaftalarını da yazılı bir şekilde insanlara yaymaya çalışanların da bir gün hesabı olacak. dilden çıkar laflar da amelden sayılıyor hatırlatmak gerek.

mimoza sürgünü

nazan bekiroğlu hocamızın çoğunluğu(ya da hepsi) zaman gazetesinde yayınlanmış olan denemelerinin kitap haline getirilmiş şeklidir. herbirini zevkle okudum o makalelerin, gezi kısmında mekanları öyle bir tasvir edişi vardı ki ,dayanamadım bir çok yeri açtım internetten, fotoğrafları inceledim.
insanın kendi içine olan yolculuğu, tasavvufi dokundurmalar, baktığı bazı şeylerde gördükleri.. sanırım kelimelerle pek ifade edemiyorum. hele sonunda bir sinek olayı var, aklıma geldikçe tebessüm ediyorum. kitabını imzalatmaya götürdüğümde de o sinekten bahsetmeden edemedim kendisine..

velhasıl okunası eser. denemeseverler için tavsiye ederim. alıntı yapacak olsam kitaptan yazacağım çok şey çıkar ama temsilen bir tanesini paylaşayım..defalarca okuduğum bir paragraftır

"ölenler çekip giderken kalan sağlar arasındayım şimdilik.
gerçi ölüm olmasa da seni hatırlardım. ama varlıklarının kıymetini bilmediklerimin yokluğunda, boşluklarının muazzam hacmini fark etmişliğime gafletten başka bir ad koymaya çalışıyorum.
bir kelime olarak pişmanlık bile aklamaz bu gecikmişliği.
bir avuntusu, telâfisi tazmini de yok bu işi
n "

tarihin izinde

trt turk de her hafta cuma günü saat 22.00 de izleyicisiyle buluşan, sunuculuğunu sanat tarihçisi araştırmacı-yazar talha uğurluel'in üstlendiği şahane tarih programı..

elimden geldiğince geçmişe yönelik de izliyorum bu programı, uzun da değil zaten bir bölümü 25 dk. talha bey o hafta neyi anlatacaksa stüdyoda değil, ekibiyle mekana gidiyor *ve bize harikulade bir geziye alıyor. gitmeye imkan bulamadığımız yerlerden tutun, gidip de tam anlamıyla her detayıyla idrak edemediğimiz yerleri de daha iyi bilmemizi sağlıyor..

kendisinin sunumunu zaten çok beğeniyorum, şu sıralar 3 haftadır topkapı sarayın da çekim yapıyorlar, güzel detaylarla sunumunu zenginleştirip bir müslüman-türk ün kendi tarihine nasıl bakması gerektiğini vurguluyor. * bence her sezon sonu, o sezon çekilen bölümler dvd halinde satışa da sunulmalı, çok iyi arşiv.. çoluk çocukla izlenebilecek, gayet akıcı bir program zira..

topkapı sarayı 1. bölüm
topkapı sarayı 2. bölüm
topkapı sarayı 3. bölüm

namaz kılmamak

hanefiliğe göre büyük günah ancak dinden çıkmaya sebep değil.. tabi imanı kuvvetli, gökteki yıldızlara benzeyen sahabe efendilerimizde allah sevgisi ve korkusu öyle muazzam boyuttaki, onlar bir müslümanın namaz kılmama ihtimalini hayal edemiyor, küfür olarak addediyor..

evlenince selamı sabahı kesen arkadaş

evlenince noluyo ki sorusunu akla getirir.. yani bu derece mühim.. vefa öyle bir şeydir ki, insan sevdiği, hatrı olan dostlarına her zaman vakit ayırabilir, öyle uzun uzadıya muhabbetler gerekmez. hiç bir şey yapamıyorsa, teknolojinin bu kadar gelişmiş olduğu bir çağda sms atar, whatsapp dan yazar selam verir, hal hatır sorar gönül alır..

evlendi de sanırsın 10 çocuklu, günde 12 saat çalışan işçi.

sadece tek sebeple olabilir diyebilirim, o da kişinin başında bir musibet, kötü bir olay olması, hayatının acılı, üzüntülü bir döneminden geçiyor olması..

türkiye de sevilmeyen tek cemaat

kendi adıma, bir çok cemaat grupları arasında, ısınamadığım haydar baş'çılar vardır.. bunun da kendime göre sebepleri var elbet.. bunun haricinde allah rızasını gözettiğine gözlerimle defalarca şahit olduğum hiç bir müslüman topluluğuna laf atmam, toplulukta kara çalmak gibi bir vebale giremem, ufak tefek eksiklikler söylenebilir belki, zaten allah herkesin niyetini de görüyor biliyor, süleymancıların da sohbetine giderim, keza mahmut hoca efendinin cemaatinin sohbetlerini dinliyorum son zamanlarda, çocukluktan gelme bir alışkanlık da var onlara karşı, fetullah hoca efendinin cemaatine de aynı şekilde bakıyorum.

herkes bence önce kendi kalbini yoklamalı.

edit: imla

fethullah gülen

kimsenin sevmek zorunda olmadığı, ama iftira etmesinin yersiz olduğunu düşündüğüm kişidir. bana dünyanın en masum cümlesini kurun onunla sizi idam ettireyim demiş düşünür, zaten ne yapsa ne etse, genel anlamda dünyanın hizmetini de etse asal kendisini sevdiremeyeceği bir grup elbette olacaktır, ama onun derdi zaten sevilmek değildir. hata kusur olabilir, sonuç itibari ile kul makamındadır..
1 /