@muberka

Okur, Yazar, Çizer, Müzisyen

  1. toplam entry 1296
  2. takipçi 6
  3. takip edilen 6
  4. puan 8127
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

yazarların memleketleri hakkında düşünceleri

Bozkır olsa da aslında mekân, doğal güzellikler ve tarih açısından çok da güzel, eşsiz bir yere sahip. Ama insanların bir kısmı bu güzelliklerden habersiz. Geçim gailesi, günü kurtarma düşüncesi ve fikirsizlik sebebiyle insanlar ilimden ve hikmetten yoksun. Çoğu kişi incelikten uzak. Tutucu kişiler de var, fazlasıyla gevşek ve cahil kişiler de. Cahillik derken, Anadolu irfanı da yoktur böyle kişilerde. Ama eğer Anadolu irfanı, sanatı ve ilmi olan bir ailede mümin biri olarak yetişmişseniz bu toprakların hakiki kıymetini idrak etmeniz erken yaşlarda olacaktır. Ve bu çok mühim bir vaziyettir. Bağlık sayfiyelikleri de vardır. Münbit tarlaları da. Ama oralar da birtakım resmî daireler tarafından çeşitli sebeplerle küçültülüp parsel haline getiriliyor. Ne yazık ki bu durumda olan da bağlarda kışlayan ailelere ve toprağın bağrında yaşayan canlılara oluyor. Bir de bu topraklarda Selçuklu mimarisi ve Selçuklu simaları fazlasıyla var. Ancak onların eserleri ve imarları da hak ettiği kıymeti göremiyor. Üzerlerinde sprey boyalarla yazılmış sloganlar, küfürler vs. Duvar diplerinde alkol şişeleri ve yanık isleri. Bazen diyorum, bu toplum nasıl bu hale geldi. Onun da cevabı aşikar amma..

salyangoz

Sulak yerlerde bulunur. Üzerine tuz dökünce eriyip ölen bir yumuşakçadır. Karada ve denizde olmak üzere iki farklı ortamda yaşayan türleri mevcuttur. Deniz salyangozunun dişleri dünyanın en sağlam malzemesidir.

Bugün bir tanesi karnabahardan elime çıktı ve işaret parmağımda gezdi keyfince *. sonra da bahçeye uçtu.

sevgiliye hitap şekilleri

Aşkolu kuşkolu laflardan hazzetmem. Daha klasik tabirleri, terkipleri tercih ederim. Biraz Farsça, biraz Arapça, biraz Türkçe.

Bir rüyamda onlarca hatun arasından bana gönül düşüren şehzade efendinin bendenizle bir mesire temâşâsında birbirinden ahsen nice hitabı ve dahi bendeniz kulu * için bestelediği eşsiz bir şarkıyı terennüm etmesinin üzerinden epey zaman geçti. Âh bu nasıl bir saadet, nasıl bir bahtiyarlık idi. Hâlâ hatırımda.

kaybetme korkusu

Çocukluktan beri, her hayatî mesele ile muhatap olduğumda içimi kâh ince ince kâh büyük parçalar halinde kemiren şey. Hele de söz konusu aile ve dostlar oldu mu. Ama bilhassa aile.

Bu aralar tekrar depreşti. Ve içimden hüngür hüngür ağlamak geliyor. Yorgunluktan bayılana kadar ağlarım. Elbet her şey takdir ama onların kaybı karşısında ne yapacağımı, hayatı ruhen nasıl idame ettireceğimi bilemiyorum. Ki hadiselerin bendeki ruhsal karşılığı fazlasıyla gözükür.

Yine beynimde aktif fay hatları, gönlüm ise Niagara. *
1 /