1. toplam entry 2009
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 1
  4. puan 10471
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 6 yıl önce

kabuki

geleneksel japon tiyatrosu.
--- alıntı ---

Kabuki aslında önceleri Japon, şintoist tapınağında dansçılık yapan Okuni ile 17. yüzyılda başlamıştır. Zamanla dini unsurlardan sıyrılan dans ve hareketler tahrik edici hale gelince 1629 yılında kadınların sahneye çıkması yasaklanmıştır. Kadınlara getirilen sahne yasağı ile birlikte onların rolünü erkekler oynamaya başlamış

--- alıntı ---

oyuncu ön koltuktaki izleyici ruh halinde olmaldır gibi bir mottoları var.

bıçak taşımak

pişmanlıktır.

geçenlerde tekirdağ'da yolda yürürkün laf atmayla başlayan kavga bir anlık sinirle cinayete dönüştü. cinayete kurban giden kişi de ortaokul arkadaşım fatih kölemen. görüntüleri izlediğimde fatih odunla saldırınca, katil zanlısı bıçağını çıkarıp tek darbeyle yere seriyor onu. sonrasında pişman olup karakola teslim oluyor.

yazık..

eğitim müfredatına eklenmesi gereken konular

selçuk şirin hocamız ısrarla kodlama diyor.


--- alıntı ---

Adına ister 4. Sanayi Devrimi ister katma değeri yüksek ekonomi deyin. Her şeyin akıllısının makbul olduğu yeni bir üretim tarzına geçiyor dünya. Bizim bu yarıştaki başarı şansımız biraz da çocuklarımıza bu çağın alfabesi olan kodlamayı öğretmekten geçiyor. Peki bunu nasıl başaracağız?
İKİ ADAŞIMA DANIŞTIM!
Bu alan benim uzmanı olduğum bir alan değil. O nedenle gerek NYU’da birlikte proje geliştirdiğim NYU Create Lab ekibine gerekse de Türkiye’den iki kıymetli akademisyen, Bahçeşehir Üniversitesi’nden meslektaşım Doç. Dr. Şirin Karadeniz’e ve Gazi Üniversitesi’nden meslektaşım Doç. Dr. Selçuk Özdemir’e danıştım (Selçuk Şirin, Şirin ve Selçuk’a danışmış oldu....).
1.HAYAL ETTİĞİNİ ÜRETEBİLME ARACI OLARAK KODLAMA
Kodlama bir araç. Eğer çocuklarımıza bu aracın ne işe yaradığını somut örneklerle inandırıcı bir şekilde anlatamaz isek bu yazının devamında anlatacaklarımın bir anlamı kalmaz. Çünkü motivasyon olmadan öğrenme olmuyor. Selçuk Özdemir hocanın dediği gibi kodlamayı "hayal ettiğini üretebilme" becerisi olarak anlatmak gerek çocuklarımıza.
2.BİLGİSAYARSIZ KODLAMA MÜMKÜN!
Şirin hoca: “Yeterli teknolojik malzememiz yoksa da kodlama mantığını edinmek için evde yapılacak çok şey var.” diyor. Başlangıç için önerdiği site “www.csunplugged.org” ki burada aktivitelerle bilgisayarsız kodlama etkinlikleri mevcut. Aynı şekilde “www.bilgekunduz.org” adresinde de geçmiş bolca Türkçe kaynak var. Bu iki kaynak dışında çocuklara kodlama öğretimi için yayınlanan Türkçe kitaplar, dergiler ve bloglar da mevcut.
3.EVDE KODLAMAYA NEREDEN BAŞLAMALI?

Aşağıdaki tabloda Eda Karaçelebi’nin blogunda (http://www.egitimbilisim.net) blogunda paylaştığı kodlamaya başlangıç programlarının listesi var. Evde kodlamayı bilgisayar aracılığıyla öğrenmek için akla gelen ilk kaynaklar şunlar: https://tr.code.org/ , khanacademy.org dersleri, kodris.com, appinventor.mit.edu vb. Bunların dışında Scode, Kodable gibi tablet uygulamaları ve Alice, Scratch, Kodu gibi bağımsız programlar da mevcut. Fiziksel programlama araçları (Ardunio, Rasperry Pi vb.) veya Robotik setleri ile STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) çerçevesinde kodlamayı ilerletmek de mümkün. Şirin hoca bu programların yaş ve deneyime göre seçilmesini ve ilk kez başlayacaklar için blog tabanlı programlama araçlarını öneriyor.

--- alıntı ---

nusret fişek

--- alıntı ---

Türk hekim. Türkiye'de Halk Sağlığı disiplininin kurucusu ve sosyalleştirilmiş sağlık hizmetlerinin mimarıdır. 1952'de doktorasını tamamlayan Fişek, Tıp Bilimleri Felsefe Doktoru olan ilk Türk'tür.

--- alıntı ---

1986 yılında kurulan nükleer savaşın önlenmesi için hekimler derneğinin onursal üyelerindendir.Toplum hekimliği anlayışını; halkın sağlığını piyasa koşullarına terk eden akımlara karşı hayatının sonuna kadar kararlılıkla savunmuştur.

yol şarkıları

adnan özer'in everest yayınlarından çıkmış şiir kitabı.

Bir neden sonranın da sonrasında izin alıp köşedeki bileycinin sabrından, hınçlanıp son sepetçinin aç açına imgeler taşımasından yazıyorum bu şiiri. Bu sonsuz göçmene bütün tarifeler boş, her yere gidebilir ki onlar hiçbir yerlerdir. Yağmura tutunur, ıslak trenlere, belki bir meraka. Neler neler geçer aklından ki hepsi ara seferlerdir olmayan bir güzergâhta…
1 /