1. toplam entry 413
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 2
  4. puan 1600
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

hep aynı rüyayı görmek

Hep aynı duyguları yaşayan, kendini bu duyguların alışkanlığı arasına hapseden kişilerin yaşadığı durum. Boyle bir kısır döngü içine girip birde acaba bana bir mesaj mı bu diye düşündüğüm bir dönem olmuştu. Yanilmadim bir mesaj vardı ama bu benim kendimle konuşmaya çalıştığım, korkudan bastırdığım gün yüzüne çıkmaya çalışan mesajlardı. Sonra gün içinde hep aynı şeyi düşündüğümü farkettim hergun aynı durumui kendi içimde yaşadığımı, sabahları aynı duyguyla uyanıp,aynı duyguyla uyuduğumun idrakine vardım.Zihnimde bana yardım etmeye çalışıyordu bu git gün içinde çözemediğini birde ben sen uyurken cözeyim der gibi her gece senaryomu yazıyordu. Freud'un deyimiyle bastırılan her duygu kendini rüyayla kusuyordu. Ama farkındalık işin içine girince önce gün içindeki gündemi değiştirdim. Düşüncelerimi kontrol etmeye farkında olmaya başlayınca hemen olmasada yavaş yavaş rüyalarım değişti.

Kablolu kulaklık

Kablosuz kulaklık çıktıktan sonra kullanmaya çekinir olduğum kulaklıktır. Sanki kablosuz kullananlar yeni bir çağa atlamışlar da, ben bu çağın gerisinden geliyormuşum gibi bir havalar. Her kabloyu açmaya çalıştığımda "kablosuz büyük nimet çok rahat"gibi kelimeler.
Sanki böyle dışarıya ses gidecek diye bir korkum var bir güvenemiyorum işte...

dünyaitiraf.com

Birine o çok söylemek istediğim,hergun neredeyse aklımdan geçen cümlelerin çoğunu artık hatırlayamıyorum. Meğer bir şeyin bitmesinin kesinliği,artık o kimseye zerre laf söylemek istemediğiniz de gerçekleşiyormuş. Konuşsak söyleyeceğim o kelimeler nereye gitti bilmiyorum ama fiili varlığın olmadan içten içe seninle çok sohbet ettim. Bir şeyi gördüğümde,hissettiğimde o anda senin nasıl tepki vereceğini nasıl hissedecegini kendimde çok yaşadım. Şuan seninle sohbet etmenin hiç tadı yok sana şimdi hoşçakal diyebilirim kendine iyi davran...

polimat

Çok sayıda ilgi alanına sahip olan kişilerdir. Genellikle her alanda bilgileri vardır fakat bu bilgiler uzmanlık seviyesinde değildir. Farklı alanlardaki bilgiyi,bu bilgilerle ne yapmak istediğini bilerek edinirler. Tekil uzmanlık alanları içine takılı kalmazlar.
Aslında günümüzde uzmanlık kavramı bir hayli önemli. bir konu hakkında her şeyi bilmenin, bir çok konu hakkında biraz bilmekten daha çok övüldüğü zamanlardayiz. Fakat bu durum etkisini yitirecek gibi. Çünkü yaşadığımız dönem daha esnek düşünmenin daha yaratıcı düşünmenin önemini farketti. Bu esneklik ve yaratıcılık için polimatik düşünce bir hayli önemli. Geleceği şekillendiren bir çok kişinin farklı alanları birleştirerek ortaya yepyeni bir alan çıkardığına şahitlik ediyoruz. (bkz Elan Musk)
Polimatik kişiler olası stres durumlarında yeni yolları kolaylıkla yaratabilen, yeni firsatlari üretebilen kişilerdir. Bir işi kaybetmek onlar için büyük yıkıma sebep olmaz kendileri yeniden başka yolları olusturabikecek esnekliğe sahiptir. Fakat yalnizca tek bir işte uzman kişiler olası iş kayıplarının altından daha zor kalkarlar. Bu yüzden insan belkide bir şeyi çok iyi bilip diğer şeyleri bilmekten alıkoymamali kendini.

Akış teorisi

Teori, Prof Dr. Mihaly Csikszentmihaly tarafından ortaya atıldı.
Mutluluğun bilimi olarakta bilinen bu teori, bir etkinliği gerçekleştiren kişinin enerjik bir biçimde etkinliğe kendini odakladigi ve tamamen dahil olduğu, etkinlik süresince keyif aldığını hissettiği zamanki zihinsel durumdur.
Yaşam deneyimlerimizi zenginleştirmenin bir yolu aslında kendini yaptığın işte kaybetmek.

Bir arkadaşımızla hararetli ve sizde muhteşem fikirler uyandıran ,kendimizi kelimelerin coşkusuna kaptirdigimız sohbetler,gerçekten içsel motivasyonlarla gerçekleştirdiginiz işler veya hobiler de akış deneyimini yaşarız zamanı unuturuz o anda ilgilendiğiniz şey dışında aklınıza başka hiç bir şey gelmez. Mihaly'e göre böyle anların sayısını zihnimizdeki kaotik psijik enerjiyi düzenleyerek arttirabiliriz. Kısaca teori Mutluluğun bir haz arayışı ile değil bilinçli bir adanmışlıkla ortaya çıkabileceğini anlatıyor. Konu ile ilgili Mihaly'in "Akış" adinda 25 yıllık araştırmalari sonucu başucu niteliğinde bir kitabı bulunuyor. Yaşadığı her anı doyurucu bir deneyime dönüştürmek isteyenler için oldukça faydalı bir kitap.
1 /