@müşki hoten

pulluklar durmaz.

  1. toplam entry 10472
  2. takipçi 34
  3. takip edilen 15
  4. puan 63914
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 7 yıl önce

Allah'ı düşünmek

kardeşim bazı kelimeler yazıp yazdıklarını da resmetmiş. allah'ı bir bulut gibi çizmiş. küçükken benim tasavvurumdaki tanrı bulutların üzerinde oturan beyaz sakallı bir yunan tanrısı gibiydi muhtemelen izlediğim çizgi filmlerden dolayı böyle düşünmüştüm.

çocukların bu hayalleri bazen hoş karşılanmıyor aile çocuğa allah'ın hiçbir şekli yok bir daha onu herhangi bir şeye benzetme şeklinde tembihlediğinde çocuğun düşünce dünyasından tanrıyı tecrit etmiş oluyor.

sürekli aynı konuya geliyorum bu aralar ama evet hakkıyla bilemeyiz ancak o'nu anabilmek için bir şeylere benzetmek zorundayız. çocuk da soyut düşünme gelişmediğinden yahut az geliştiğinden şekillendirir. büyükler ise sıfatlandırır merhametli, adil şeklinde.

yahudilikte ikinci mabed dönemi sonrası tetragrammaton'un anılmasının kısıtlanması hatta yasaklanması güya o'nu yüceltmek için olduğu söyleniyor. yani korktuğunda adı anılamayan bir tanrı nitekim daha sonra o'na başka isimler verilmek zorunda kalınıyor.

evet ehyeh aşer ehyeh o temelini kendinden alır ve öylesine açıktır ki izaha ihtiyaç duymaz ancak o'nu bilmek için teşbih etmek zorundayız* yani o merhametlidir tıpkı annenin çocuğuna duyduğu şefkat gibi deriz böylece allah'ın rahmeti üzerine düşünmüş oluruz yani tesbih/zikir. ancak annenin merhametiyle kıyaslanmaz deyip mutlak tenzihe gidersek o'nu düşünemeyiz anmamış oluruz. Oysa bakara 152'de beni anın diyor, "anın ki ben de sizi anayım."

Füsusu'l-Hikem

Sufi yayınlarından çıkan füsusul hikem kitabını tavsiye etmiyorum sadece kitabı okumuş olursunuz. Cidden kitabı anlama gibi bir gayretiniz varsa ahmed avni konuk'un tercüme ve şerhli eserini tavsiye ederim şu anda satışı yok ya 2. El ya da Yazma eserleri kurumunun sitesinden pdfsini temin edebilirsiniz.

Yine ibn arabi düşüncesine ve tasavvuf literatürüne hakim değilseniz evvelinde mahmud erol kılıç'ın "şeyh-i ekber ibn arabi düşüncesine giriş" kitabını okumakta da fayda var.

Not: başka bşr başlığı da vardı bunun modlar taşıyabilir mi acaba?

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

Planlandığı gibi bugün öğleden sonra düzenli yardım ilettiğimiz aileye 750 tl kirasını ankara ekibi olarak ilettik. Ancak ben bu sefer ekibe elimde olmayan sebeplerden dolayı katılamadım. Sizden gelen kalan 500 tl'yi de mavi evin özgür kedisi ve anne eli değmiş gibi iletecek onun bilgisini de ileteceğiz inşaallah.

Allah hayırlarınızı kabul etsin.

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

#7081382 ·kallione nın endişelerinin benzerleri bir gün sözlüğün radyo programında konuşulup bu yardım işine girişildi o gün radyoda olanlar hatırlar.

Elbette yardımın aracılarla yapılması bazı gönül rahatlıkları sağlıyor ve mevzunun sadece para vererek halledilebileceğini düşünmek sosyal adaletsizlik için kalıcı çözüm üretmeye mani olabiliyor.

Ama bu ihtimaller yüzünden biz fertler olarak daha iyi çözümler üretemediğimiz sürece insanları bulundukları hal üzere terk mi edelim?

Fıkıhta bir kaide vardır "bir şey bütünüyle elde edilemezse tamamen de terk edilmez" konuyu ben bununla bağdaştırıyorum.

İşin bir tarafı da şu ki allah nafakalarımızı lütfederken kullarını birbirlerine aracı kılmıştır. Veremediğimiz sürece başkasının hakkını aslında gasp etmiş oluyoruz yani kim kime muhtaç burası da başka konu.

Öte yandan yardım ettiğimiz aileler genç yaşta tek başına kalmış çocuklu anneler. çocuklarını tek başlarına bırakıp çalışmaları dahi çok zor ama temizliğe giderek geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Biz de yaklaşık 4 aydır sözlük yazarlarıyla birlikte bu ailelerin kira masraflarını karşılamış olduk. Yardımda bulunduğumuz aileler özelinde yapılacak en makul yardım da böyle görünüyordu.

Mevzunun para verdim bitti olarak kalmaması için bağış teslimlerine müsait olan sözlük yazarlarımız davet ediyoruz. Bu şekilde iştirak eden yazarlarımız oldu.

Benzer kaygıları yaşayıp bazı çözümler oluşturmaya çalışıyoruz. Zaten çözüm, öneri, ve eleştirilerinize ihtiyacımız olduğunu da her zaman söyledik eyvallah.*


Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

Sözlük sakinleri allah'tan bir mani olmazsa ankara ekibi olarak önümüzdeki haftasonu 18 ya da 19 eylülde bağışlarınızı aileye teslim etmeyi planlıyoruz.

Karanlıktasusesi, mavi evin özgür kedisi ve anne eli değmiş gibi yazarlarımız ise 15 eylül'de mersin'de bir ailye bağışlarınızı iletecek allah izin verirse.

Yardımcı olmak için geç mi kaldık acaba diye endişe etmeyin. bizimle iletişime geçin.*

baba

Ben babama hayranımdır tüm kız çocukları için öyle mi bilmiyorum ama kızların babalarıyla farklı bir ilişkisi var orası kesin. Anneme de hayranım da o bu başlığın konusu değil.

Babam arapça, farsça şiirler okur çok güzel hikayeler anlatırdı ben babamın dünyanın en zeki, bilgili insanı olduğuna inanırdım. Babam işten döndükten sonra akşam çay içerken yapılacak sohbeti dört gözle beklerdim. Yolda karşıya geçerken elinden tutmak bile çok keyif verirdi. Babamın okuduğu kitapları okumak istediğim için ökkeş, şermin gibi çocuk kitaplarından nefret ederdim sanki bunlar mani oluyormuş gibi babama erişmeye.

Büyüdükçe anne ve babamın sandığım gibi mükemmel omadıklarıyla yüzleştim. Bu ilk başta bir hayal kırıklığı oluşturdu sonra ise mükemmelliğin bir realite olmadığını anlayınca baba ve annemi içinde bulundukları zaman ve mekanla ele almayı öğrendim ve tekrar hayran oldum. Artık onlar mükemmel değillerdi hayranlığım da kuru bir tarafgirlik değildi.

infak

Nafakayla aynı kökten gelir. Nusreddin M. Ali infak ile ilgili şöyle der, nafakayı kendilerine has kılanlara münafık denir. Elde ettiği nafaka imkanını kendine has gören ve böyle tutan, kardeşi için esirgeyendir münafık.

mal biriktirme hırsı insanı münafıklığa götürürken infak bir kalkan oluyor. özel mülkiyet islam'da helal olsa dahi hiçbiri ortaya konulan tüm emeğe rağmen kazanılmış değil, lütfedilmiştir allah tarafından.

Rab nafakayı kullarına ulaştırırken müslümanları birbirine aracı kılar. Nafakamızdan fazlası sahiplerine ulaştırılması gerekir.

Söylemesi kolay da yapması ise bir o kadar zor.

anın görüntüsü

bugün etimesgut bağlıca tarfına plansız bir şekilde gitmem gerekti hızlıca çıktım evden işler halledildi. Bir arkadaşımla dönerken sen beni şurada indir ben dolmuşla dönerim dedim merkezde bırakayım vs dedi ama onun güzergahını bozmak istemedim. Her neyse indim arabadan dolmuşun geçtiği caddeye geçerken plastik leğen, paspas satan bir yere rastladım, dükkanın önünde annemin istediği paspasları gördüm. Annem son aldığı paspas başından memnun olmadığını söylemişti, sap da eskimişti zaten onu da alacağım dediği için sapıyla birlikte aldım. Paspas başını çantaya attım ama elimde uzun tahta bir sapla yürümeye başladım. Dakikasında zaten sapı sen niye alıyorsun diye kızdım kendime de iş işten geçmişti artık. Caddeye geçtim ilerden dolmuş geldiğini görünce paramı hazırlamak için cüzdana baktım 2.5 tl var sadece kart kullnmaktan yanımdaki nakitin hesabını tutmamışım. Dolmuşa binemedim, bizim oraya gidecek direkt otobüs de yok o mevkide. neyse otobüs durağına yürüyeyim iki otobüs yaparım dedim. Uygulamada 5 dk görünen otobüs 15 dk boyunca gelmedi. Cadde boyunca yürüyeyim belki atm denk gelir dedim elimde sopayla derviş gibi yürüyorum atm yok. En sonunda yumurta satan bir dükkana girdim, "Kolay gelsin sizden bir şey rica edecektim dolmuşa bineceğim ancak yanıma nakit almamışım karttan 20-50 tl çekip bana nakit vermeniz mümkün mü, dedim.

Amca, yaw sen bizim kızımızsın olur mu öyle şey al 3.5 lira dedi. Yok kabul edemem diye biraz direttim o ara nerede oturduğum okuyup okumadığımla ilgili gereksiz bir muhabbet içindeydik. En son erzurumlu komşuları varmış çok iyi insanlarmış gibi bir şeyler anlatıyordu. Nihayetinde şükür 20 tl çekti verdi. ben de dolmuşa binebildim şu anda eve dönüyorum.

İşte ilgili sap ve anın görüntüsü.

git
1 /