@müşki hoten

pulluklar durmaz.

  1. toplam entry 10502
  2. takipçi 33
  3. takip edilen 15
  4. puan 64816
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 yıl önce

baro pulu

başlığı görünce google hazretlerine sordum. kabaca bu yıl 7 milyon dava açılmış, uyap üzerinden de yaklaşık 3 milyon icra takibi açılmış. yıl içinde yenilenen vekaletler, sunulan yetki belgeleri için yatırılan pul masraflarını ise hesap etmek mümkün değil. bir de abonelik sözleşmelerinden kaynaklı ilamsız icralar başka bir sistemde açılıyor artık bunlardan alınan pulları da katarsak en az 5 milyon da bu şekilde pul masrafı olur.

15 milyon pul, 5 milyon pulun masrafı adli yardım ödeneği içün tbb'de kalsın. kalanı hesaplarsak:

10.000.000×18,15=181.500.000 TL

bu paranın yarısı hadi baro masraflarına gitsin.(ki tek gelir baro pulu değil ama öyle varsayalım)

90.750.000 TL kalıyor bunu da kıdemi 5 yıldan az olan avukatlara dağıtalım yaklaşık 15 bin avukat varmış bu şekilde:

90.750.000:15.000=6.050 TL

miss gibi kardeş payı. şöyle hesaplar yapmaktan gözüme uyku girmiyor baro kurma aşkıyla yandım şu anda.*

Abiye tesettür uygun mudur sorunsalı

tesettürün hükmü belli lafı dolandırmaya gerek yok hatların gizlenmesi olabildiğince vücudu teşhirden uzak tutmak gerekiyor.

abiye kıyafet kadınlar arasında tercih ediliyorsa bu sınırlara uyulmayabilir.

kadın erkek karışık bir davette giyilene gelecek olursak. tesettür denilince aklınıza direkt belden oturmalı elbiseler geliyor tabii ama pelerinli, bel oyuntusu olmayan değişik modelleri de var ama bu modellerin de hakikaten şık olanını bulmak zordur. açıkçası mevlitte ilahi okuyan 40 yaşındaki 90 kilo teyzeler gibi gezmektenseöhö öhö

ne diyorduk yani tesettürün hükmü belli öyle çok göreceli bir şey değil giyen de bilerek giyiyor. zaten tesettür hareketlerden, konuşmaya bir bütün ve kıyafet de bunun formu. yani kıyafet bir şeyse de her şey değil. tğm tartışmaların burada tıkanması manasız.

sonuna kadar konuyu saptırmadan dayandım vay be.

Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e

şarkının mantığı şu sanırım hayat tüm inişiyle çıkışıyla bir bütün ve onu güzel ve kıymetli kılan da bu. ilk insanlar bunları yaşayamadıkları düşüncesiyle cahil olarak adlandırılmış.

biraz peygamberler tarihi okusa sorun çözülür aslında hiç olmadı incil okusa hz adem'le havva'nın başına gelenin kaçta birini yaşamış anlar.

o değil de sözü yazarken vay be ne gönderme buldum diye düşünüp göğsü kabarmış mıdır acaba*.

bunu niye ciddiye aldın derseniz arabadayım babamın şarkı playlisti uykumu getirdi direnmeye çalışıyorum.

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

merhaba gönül dostları,

2021 ramazan ayında dünya sözlük radyosunda işlediğimiz infak konusuyla birlikte radyo dinleyicilerinin isteği, karanlıktasusesi’nin desteği ve öncülüğüyle yaklaşık bir yıldır düzenli olarak yetim ailelere bağışlarınızı ilettik.

bu projeye başlamadan önce bağışın organize eden ayağında daha önce bulunmadığım için aileleri tespit etme hususunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünürken her şey çorap söküğü gibi önümüze serildi. zaten hep şuna inandım rızkı veren rab, bunun için birçok vesile kapısı yaratmıştır. biz bu işe niyetlenmesek de o rızık o kulun olacaktı ama bu sefer bize vesile olmak düştü.

sizin sayenizde birçok güzel insanla tanıştım.

agâh, elfkızı, mavi evin özgür kedisi, anne eli değmiş gibi, lorien yaprakları beyhude düşmez yere ve ismini vermek istemeyen iki yazar arkadaşımız da doğrudan bağışların ailelere teslimine katılıp çok yardımcı oldular karanlıktasusesi ve bana.

bağışçı arkadaşlar isimlerinin anılmasından hoşlanır mı bilemediğimden tek tek isim veremiyorum ama allah hepinizin hayırlarını kabul etsin.

eninde sonunda bir yerde bitecekti bu proje bugün bunu sonlandırma kararı aldık. en son 1350 TL gelen bağışın, 750 tl’sini düzenli olarak ev kirasını karşıladığımız aileye teslim ettik. Kalan 600 TL yi de daha önce de yardımda bulunduğumuz 9 yetimli temizlik yaparak geçinmeye çalışan aileye ilettik.

düzenli olarak ev kirasını karşıladığımız aileye yardımcı olmaya devam edeceğiz inşaallah aklınız kalmasın.

Yardımlarınız, destekleriniz, güzel mesajlarınız için teşekkür ederim. Allah’a emanet.

dünya sözlük yazarlarının eşya olarak karşılıkları

kırlent olurdum. bu kırlent çok acayip bir eşya yani koltuğun asli bir unsuru değil arada böyle küçük yastıklar lazım olur mantığıyla üretiliyorsa neden koltuğa endeksli üretim? hatırlar mısınız bilmem bir de yeni gelinlerin yataklarının üzerinde çapraz duran silindir kırlent vardı eskiden püskül dökülürdü yanlarından jjjssgh.

çok gerekli gibi ama bir o kadar da gereksiz gibi gerçeği kimse bilemeyecek ve ben bir silindir kırlentim yatağın ortasında ne sen bunun farkındasın ne de gelin farkında.

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

merhaba arkadaşlar, hep beraber ev kirasını karşıladığımız aileye bugün kirasını ilettim 750 TL. 7 yetimli annenin hurda toplayarak geçindiği keçiören'de ikamet eden bir aileye de 500 TL'yi ilettim, aileden geçen hafta haberdar oldum. bağışlarınız geldikçe haberdar olduğumuz ailelere teslim etmeye çalışıyorum. her zaman diyorum bağış teslimine katılmak isteyen arkadaşlar olursa benimle iletişime geçebilir.

vergi dairesinden gelen ödeme emri

vergi dairesinden ödeme emri aldıysanız ödenmemiş bir kamu alacağınız vardır: vergi borcu, trafik cezası gibi. bu alacaklar amme alacağının tahsili kanununa tabi olduğu için icra işlemleri genel icra daireleri tarafından yürütülmez.

yani vergi dairesinden ödeme emri aldıysanız bu, genel icra dairelerinden alınan ödeme emri gibidir. ödeme emrine müteakiben haciz işlemleri yürütülür. ödeme emrinde itiraz süresi ve itirazın nereye yapılacağına dair bilgi bulunmaktadır.

borcunuzu ödediyseniz yahut borç zamanaşımına uğradıysa tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde alacaklı tahsil dairesine ödeme yaptığınıza dair belgelerle itiraz dilekçesi sunabilirsiniz. yahut doğrudan 15 günlük süre içinde vergi mahkemelerinde dava açabilirsiniz.

gelgelelim bazen 2-3 ay önce tahakkuk etmiş ve ödenmiş borçlar anlamsız bir şekilde tebliğe çıkarılıyor.

diyelim ki borcunuzu ödediğiniz halde ödeme emri aldınız. o vakit borcunuzun olup olmadığını ilgili vergi dairesini arayıp ödendiğini teyit edin ve yazılı itiraz dilekçenizi de sunun. bu işlemlerden sonra ödeme emrini dikkate almanıza gerek yok.

not: borcunuzu ödediğiniz halde vergi dairesinde borç görünüyorsa bir üstteki tanıma göz atın. ama gözünüz korkmasın en yakınınızdaki avukatla irtibata geçiniz.

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

arkadaşlar sizden gelen 2300 tl'lik son bağışı da sahiplerine ilettim.

ailelerden biri sincan'da oturuyor 3 çocuklu 5 yıl önce babalarını trafik kazasında kaybetmişler anneleri nir lisede temizlik görevlisi olarak çalışıyor. en büyük çocuk selçuk üni. de matematik öğretmenliğine başlamış yurtta kalıyor. 800 tl bu aileye ilettik.

9 çocuklu en büyüğü 15 yaşında olan altındağ'da yaşayan bir aile var. anne bina temizliği yaparak çocuklarına bakmaya çalışıyor ama çocuk çok ve küçük sürekli düzenli bir iş yapması mümkün değil. 800 tlyi de bu aileye ilettik.

700 tlyi de önceki aylarda da yardım ilettiğimiz eşi suriye'de vefat etmiş ve 13 yaşında bir kardeşi ve iki küçük çocuğuyla geçinmeye çalışan aileye teslim ettim.

allah hayırlarınızı kabul etsin.

Dünya sözlük yetim kardeşliği projesi

merhaba, bugün yine sizden gelen 1250 tl nin 750 tlsini düzenli yardımda bulunduğumuz ailenin ev kirasını karşılamak üzere teslim ettim. yine geçen ay bağışı ilettiğimiz 10 çocuklu aileye kalan 500 tlyi ilettim.

elimize bugün ulaşan bir bağış daha var onları da verecek aileleri tespit edip hafta sonuna kadar teslim edip başlık altında sizleri bilgiledireceğim inşaallah.

Annelerin hisleri

cidden çaktırmamaya çalıştığınız şeyleri de anlayabiliyorlar. "ne alakası var evham yapıyorsun" şeklinde savunma geliştirip püskürtmeye çalışın her zaman çünkü ağzınızdan laf almaya da çalışıyor olabilirler.

bir de çocuk doğurduktan sonra, gerçekleşen rüya/anlamlı rüya skilli de eklendiğinden mümkün oldukça rızalarının olmadığı işleri yapmamanızı salık veririm.

zira bunlara sadece bir his deyip geçmeyin yüce yaradanın insan ırkının sağlıklı palazlanması için dişi bireylere verdiği bir sorumluluktur.

eliska

çeklerde yaygın kullanılan bir kız ismi. güzel olurlar diye bir yorum yapacağım ama bu durum isme özgü değil, ırklar malum. elişka diye telaffuz ediliyor.

ama sınırlı bir örneklemle vardığım şöyle bir sonuç var slav kadınları ya beyaz tenli ince kemikli ya da sarışın, balık etli olmaya müsait vücut tipine sahip. işte eliskalar sarışın oluyor genelde.*
1 /