1. toplam entry 1618
  2. takipçi 2
  3. takip edilen 3
  4. puan 5322
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 10 yıl önce

ölü canlar

nikolay vasilyeviç gogol'ün yazdığı bir roman. Ronam kahramanı çiçikov'un köy köy kasaba kasaba gezip beyler adına kayıtlı ölmüş işçileri kendi kaydına geçirip, bu ölüleri devlete ipotek ettirip karşılığında devletten borç alma tasarısı ve bu şekilde zengin olma hevesini anlatmaktadır. Kitap dönemin Rus insanının ilişkilerini ve bakış açılarını da gözler önüne sermektedir. Ayrıca berbat Rus mutfağı hakkında kitaptan bol bol fikir elde etmek mümkün.
kitap iki cilt olarak yazılmış. birinci cilt tam metin. ancak ikinci cildin eksik yerleri var. Bunu da çevirmenler şöyle açıklıyor: gogol bipolar duygudurum bozukluğuna -açıklamada belirtildiği şekilde ise manik depresif hastalık- sahip ve bu hastalığın atak döneminde ikinci ciltte Rus insanını mükemmele yakın tasvir edemediği için kitabın ikinci cildinin bir kısmını parçalayıp yakmış. ikinci cilt elde kalan parçalar ve editörler vasıtası ile tamamlanabilmiş ancak eksikler de mevcut.

bir tripoda bir kameraya yenileceksiniz

sedat peker'in bombardıman videolarında sıkça kullandığı sözü. adeta aforizma olmuştur. ancak ben olaytın bir tripod ve bir kamera kadar basit olduğunu düüşünmüyorum. bu hesaplaşmada 2 ihitmal var. 1. si tayyip erdoğan'ın bu olaylardan hiç haber yok, çevresini ağarcılar, soylucular, pelikancılar ve pekerciler sarmış ve bunlar birbirlerine düşmüş. 2. si ise tayyip erdoğan'ın her şeyden haberi var ve etrafını saran pelikancılardan ağarcılardan ve soyluculardan sedat peker aracılığı ile kurtulmaya çalışılıyor. ki zaten sedat peker, ne tayyip erdoğan' ne ibrahim kalın'a ne hakan fidan'a olumsuz tek laf etmiyor. her iki ihitmal de düşünülebilir. fikri sağlar'ın da 2. ihitmali destekleyen fikirleri var. göreceğiz.

sedat peker

yayınladığı 5. bölüm videosunda süleyman soylu'nun kendisine fetö'cü yaftasını oldukça makul bir şekilde boynundan söküp atmış kimilerine göre reis, kimilerine göre ise organize suç örgütü lideri. adam diyor ki; "beni fetöcüler en güçlü oldukları zamanda içeri attılar, fetö davalarında müşteki olarak ifadelerim var, fetö'nün etkisiz hale getirilecekler listesinde 26. sıradayım ve tek sivilim. ben miyim fetöcü?"

ömer muhtar libya'nın işgali ve direniş

Enzo santarelli, giorgio rochat, roman rainero ve luigi goglia isimli 4 ayrı italyan yazarın her bölümü biri tarafında kaleme alınmak üzere ortaya çıkarılmış, faşist dönem italya'sının libya sömürüsünün anlatıldığı dönem olaylarına ışık tutan akademik özellikte bir kitap. dönemin diktatörü, sömürge bakanı, sömürge valisi ve sömürge vali yardımcısının icraatleri ve tutumları belgeleriyle birlikte ele alınır. ekin yayınları tarafından ülkemizde çevrilip yayınlanmış. adı ömer muhtar olmasına rağmen üstadın şahsiyetine ve direnişine oldukça az değinilmiş. muhtemelen bu bir yayınevi hilesi gibi duruyor.

türk kahvesi

kahve çekirdeklerinin orta derecede kavrulup en ince ayarda öğütülmesi ile elde edilmesi, ve eldeki ürünün özel pişirme tekniği ile hazırlanıp sunulması usulüne dayanan bir tür kahve çeşididir. doğal bir kahve tüketim yöntemidir. ben taze bulup aldığım brezilya kahvesini evde kendim öğüterek kullanıyorum. tadı ve içimi marketten alınan hazır kahvelere göre oldukça güzel. deneyimlenebilir.

sedat peker

gün itibariyle bombardıman videolarını 4.sünü yayınlayan kimilerine göre organize suç örgütü lideri kimilerine göre reis. 4. video öncesi belli ki aşırı derecede kızmış olmalı ki kensisine pislik mafya diyen süleyman soylu ile olan ilişkilerini gündeme almış. yoksa gündeminde süleyman soylu yoktu. zira videoda "o benim türkiye'ye dönüş biletimdi" demişti.
şu ülkede hiç bir olan şeye şaşırmayacağım diyorum ama her olayda şaşırmaktan kendimi alamıyorum. hayret ediyorum bu adamların devlet ile içli dışlı olabiliyor olmasına.
bu videonun akabinde süleyman soylu'nun yayınladığı 4 sayfalık metin çok çok daha vahim. soylu, peker'i yalanlayamamış. hakaret edip muhalefet ile iş tutmakla itham etmiş. vahim, gerçekten çok vahim.

pictorem

#7038387
tam keraat vakti hüzünlendirmiş sözlük yazarıdır. okuyunca çocukluğum geldi aklıma. belli ki ikimiz de ankara çocuğuyuz ve akranız. belki bir kız evlat babası olduğum içindir biliyorum akşam vakti hüzünlendirdi.
not: ilgili tanımın girldiği başlıkta bu tanım sonrası yazılmış bir kaç yeni tanım daha okudum. babalar siz kızlarınız gözünde kahramansınız. ne olur, lütfen 3-5 kuruş için evlatlarınızı hele hele kız evlatlarınızı hiç üzmeyin.

kumru

tanım 1: güvercin benzeri bir kuş türü.
tanım 2: ordu'nun dağlık bir ilçesi.
tanım 3: julien doğranmış ve bolca kullanılan salam sosis üzerine ketçap ve mayonez boca edilerek yapılan uyduruk bir sandviç.
1 /