1. toplam entry 9479
  2. takipçi 23
  3. takip edilen 35
  4. puan 36688
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

dünya yardım

bugün pc'yi açtığımda google crome uyarı verdi. crome içinde uzantılar vs var gibi. sonra bilmeden yanlış bir yere tıkladım galiba. sonrasında crome artık giremiyorum. program ekle kaldırdan kaldırdım tekrar yükledim. ama yine aynı hatayı verdi. hata şu windows belirtilen aygıta yola veya dosyaya erişemedi öğeye erişmek için gerekli izinleriniz olmayabilir.

tarayıcı olarak cromu kullanıyordum ve otomatik kayıtlı parolalar ve siteler vardı. crome tekrar eski haline nasıl getirebilirim. youtube de bazı çözümleri denedim ama tutmadı maalesef. Yardım edebilir misiniz?

Kömür fiyatlarının uçmuş olması

Bulunduğum ilçe de doğalgaz yok. Merkezi kalorifer sistemli siteler var. Geçen sene ithal kömür tonu 190 dolar idi. 2.5 ton kömür alınıyor daire başına.

Bu sene aynı kömür 280 dolar. Hem dolar fiyatı hem de miktarı arttı. En ucuzu kalorisi daha düşük olan 260 dolar. Geçen sene 180 dolar olan komür.

2.5 ton kömür alındığında 650*8,40:5460 yapıyor. Geçen sene 3300 civarı ödemiştik. Şu an neredeyse bir öğretmen maaşı.

Ben bu uçan ekonominin nereye uçtuğunu merak ediyorum. Çift maaş çalışanlar için sorun yok pek hissetmiyorlar ama tek maaşlı. İnanılmaz zorlayıcı. Yok bu durumdan memnuniyetsizliğinizi bile yazarken cekiniyorsunuz. Her şeyi olduğu gibi kabul edip yapacak bir şey yok deyip kabullenenler ters bir sözle canınızı sıkıyor.
Sizin oralarda nasıl fiyatlar arkadaşlar?

Sizin

tanımları okumadan eksileyen asalak tip

tanımla değil sizle alıp veremediği vardır. güya geniş gözükür ama önyargının, bağnazın önde gidenidir. demin başıma geldi. tanımı okumak belki 3 dk sürer. tanım yazdım inanın 5 saniye geçmedi hemen zil butonu. efendim eksi aldınız. uşağum sen hangi kuşaksın. z kuşağından da hızlı çıktın. uzaya gönderilecekler içinde ismin var galiba. hadi bunu da eksile*

Haftada iki kez pcr testi yaptırmak

ahmet maranki, geçen bir instagram paylaşımında, cumhurbaşkanımızın da açıklaması ile aşı zorunlu değil gibi bir paylaşım yaptı. altına şöyle bir yorum yazdık: siyasette lafız mananın zıttıdır çoğu zaman. şimdi böyle diyor ama arka planda başka olacak. bir gün geçti ki açıklamalarda pcr testinden bahsedildi. bizzat cumhurbaşkanının ağzı ile.

maranki vb gibi özellikle hükümet ve onun için de de özellikle erdoğan yanlısı meşhur -bizden- olanlar açıkçası erdoğana doğrudan yüklenmiyorlar. toz kondurmuyorlar. ne zaman şahsi menfaatlerine zarar gelir o zaman konuşuyorlar. şu an zaten bu durumu yine başkana yüklemiyorlar. neymiş efendim etrafındakiler. iyi şeyler yapılınca etrafındakiler yaptı erdoğanın medhali yok denilmiyor ama. iyi şeyleri erdoğan yaptı. kötü şeyler etrafındakiler.

ne zaman cesaret ederler o zaman değişir iş. mesela ihl sözlüğün kurucusu said ercan da paylaşımlarından ben ak partiye yakın görüyordum. yüzbinlerce takipçisi var. covid aşısı ile alakalı bir sürü olumsuz içerik paylaşıyor ama imtina edilen şey doğrudan mesuliyeti hükümen erkanına ve cumhurbaşkanına yüklemek ya da izah etmek değil. küresel güçler falan. erdoğanın ve ülkenin elini kolunu bağladılarsa o zaman sandığımız gibi bir güçlü erdoğan ya da hükümet yok. bir şekilde aldatılıyoruz.

adam rahatsız değil ama git pcr testi yaptır. dün bir haber çıktı. filanca doz da sekiz ay sonra etkisini yitirebilirmiş falan. hani ilk doz şu kadar korunma sağlıyordu falan.

etkisinin yiteceğini şimdiden öngürüyorlar. ama buna aciz kalma mı diyelim, yoksa bilinçli olarak mı yapılıyor bilemiyorum. bir iki dozda iş bitecekti durumundan, sürekli aşı olmaya doğru evriliyor süreç. sürecin böyle olacağını aşı olmayanlar beyan etmişlerdi ve bir çok kişi o kişilerle dalga geçmişti. bir şifalı bitki ya da ne bileyim meyve, bal vb şeyleri bile vücud haddinden fazla alınca olumsuz etki yapıyorken, mrdna aşılarını sürekli olarak vücuda enjekte edildiğinde ne olacağını bilmiyoruz hele olumsuz bir duruma karşı aşı olunurken alınan o imzalar bankadan kredi vs çekilirken atılan bankanın kendini hür türlü korumaya alması gibi. mecbur bırakılan bir sistem. muhalafetten değil özellikle iktidarın içinden ses çıkmadıkça işimiz zor. hem söylemde küreselcilere muhalif ol ama icraatte, onların istediklerini en başta ve çok sayıda yapmada övün. ya bizi yiyorlar. ya da biz çok safız. çok güveniyoruz. devam. reis en iyisini bilir. bu milletin aleyhine bir şey yapmaz. Allah uzun ömür versin.

musibetlerin manevi sebeplerine inanmamak

inanıp inanmamakta ve gereğini yapıp yapmamakta herkes özgür. bizim gibi bunların manevi sebepleri de olduğuna inananlara, bunu izah edip tavsiye etmek düşer. gerisi herkesin cüz-i iradesine bakıyor.

bundan 15-20 yıl kadar önce gerek şahsi gerek umumi bir sıkıntı ve musibetle karşılaşınca kendi yaptıklarımızı sorguluyorduk. zaman öyle hızlı değiştirdi ki umumi afetler için gelin hep beraber yaptıklarımız ya da yapamadıklarımız için tevbe istiğfar edelim denilince topa tutuluyoruz. cahillikle suçlanıyoruz. oysa yeri geldiğinde bazı kavimlerin başına gelen musibetleri anlatırken kavimlerin işledikleri günahlardan da bahsederdik. memleketimiz bir tarafında yangın musibeti diğer yanında sel afeti.

1999 depremi olduğunda, rahmetli mehmet kutlulur, bu depreme ilahi ikaz demişti ve bu sözünden dolayı hapis yatmıştı. hadi diyelim o zaman ki hakim olan görüş sol bir görüş. şimdi başımıza gelen şu musibetlere ilahi ikaz desek mahkemeden önce bizi sözleri ve tutumları ile hapsedecek insanlar var.

Yağmursuzluk bir musibettir ve ceza-yı amel bir azaptır. Buna karşı, ağlamakla ve hüzün ve kederle, niyaz ve hazinane yalvarmakla ve pek ciddi nedamet ve tevbe ve istiğfar ile karşılamak ve sünnet-i seniye dairesinde, bid alar karışmadan, şeriatin tayin ettiği tarzda dergah-ı İlahiyeye iltica etmek ve dua ve o hale mahsus ubudiyetle mukabele etmektir.
Hem böyle umumi musibetler, ekser nasın hatasından geldiği cihetle, o insanların ekseri (kısm-ı azamı tevbe ve nedamet ve istiğfar etmekle def olur). (Bediüzzaman)
1 /