@nicki mouse

Dantelektüel fahri bonus

  1. toplam entry 4859
  2. takipçi 23
  3. takip edilen 14
  4. puan 27234
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 12 yıl önce

Uyanan bebeği görmezden gelmek

Bu bir çaresizlik, bu bir "hayır hayır yanlış duyuyorum" çırpınışı.

O kendi kendine konuşsun, çığlık atsın, brrrr brrrr diye oyun yapsın ama duymazdan gel. Başına gidip deli gibi sevmek var iken bir yandan bekleyen işler buna engel. Ya da en basitinden sen uyumaya devam etmek istiyorsun kardeşim!

Kafa yastığın üstünden altına geçirilir ve sessizce miniğin kendi kendine konuşması dinlenir. İçinizden gülünüz ki uyandığınızı anlamasın yoksa tövbe bırakmaz peşinizi.

sonbahar

Kışın habercisi zalım. Sararan yaprak, yağmur şıkırtısı romantizmi yapanları çarşaftan pikeye oradan battaniye ve yorgana geçme süreçlerini hatırlamaya davet ediyorum.

Alerji, üşütme, meyve sebze çeşitliliğinde gözle görülür düşüş ve okulların açılması. Devam edemeyeceğim gözüme esen rüzgardan dal girdi.

ter kokusu

Bunu kulak kiri ile alakalı olması çok ilginç.

Kulak kiri ıslak olan kişilerin terleri daha çok kokuyor imiş. Kuru olanlarda ise tam tersi. Özellikle kuzey Avrupa'dan başlamak üzere Asya'nın batısında ter kokarken Japonya, Kore gibi ülkelerde koku daha da azalıyor imiş. Hatta bu yüzden deodorant, parfüm sektörü orada daha az paya sahip imiş. Çekik gözlerin kendilerini üstün gördükleri konulardan bir tanesi de bu iken bunu sinemaya da yansıtmışlar.

Irk temelli bu teorinin istisnası ise Çinliler. Uzakdoğu geni taşımasına rağmen teri kokan millet olunca bununla dalga geçilir de olmuş. Eğer bir filmde vs denk gelirseniz bana teşekkür edebilirsiniz. Rica ederim.

fontan ameliyatı

4 odacıklı kalbin 2 odacığa çevrilmesi işlemi. Bu vücudun artık yeni bir dolaşım sistemine sahip olması demek. Tabi bunun getirisi götürüsü kendi içinde oldukça hassas bir dengeye sahip. Zira uygulanmazsa hasta hayatını kaybediyor, uygulandıktan sonra da ne kadar bir yaşam için imkan sağladığına dair kesin veriler yok çünkü son 30-35 yıldır bu tarz büyük ameliyatlar yapılıyor. Ancak bu yeni sistemin bozulması durumunda geri dönüşü de ona bağlı zor oluyor ve kalp nakli gibi seçenekler de gündeme geliyor.

ethem dede

Ol rivayet olunur ki kayıpları bulan efsunlu dede. Tekerlemesi de şöyle, anahtar örneği ile gidelim;

Ethem Dede ethem Dede
Gömleği Keten Dede
Anahtarımı Kaybettim.
Bulursam Sana 40 Göbek Atam Dede

Buldunuz, 40 göbek atmazsanız daha o anahtarı unutun. Söz namustur gardaaaaş. O göbek atılacak!

patlıcan kebabı

Yapımı kolay, görünüşü heybetli tam bir misafir yemeği. Hele hele uğraşacak çok vaktiniz yoksa hemen halledebilirsiniz. Sosu önemli, kullanılan baharatlar önemli bir de patlıcanın acı suyunun çıkması önemli. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. İster aralara patates atın ister şişe takın isterseniz üzerine domatesli özel soslar hazırlayıp, biber közleyin. Afiyet olsun.

müslüman çocuk yetiştirmek

Kendimiz Müslüman olmakla başlasak herhalde bayağı bir yol kat etmiş oluyoruz. Bir de geçmişteki büyüklerin yaşamına bakınca bunu bir ders gibi yapmamışlar zaten hayatın kendisi bu. Yetiştirdikleri çocuklar bugün yine çok güzel insanlar olmuş.

Mesela Saadettin Ökten. Annesi onu hep bir ayet ile uğurlamış evden, babası 6 yaşında olmasına rağmen kader ile alakalı beyit okurmuş tekrar tekrar.

Ya da Kenan Gürsoy. Samiha Ayverdi gibi büyüklerin komşuluğunda yetişmiş. Çocuk iftarlarından bahsediyor. Bugün hırka-i şerif Mahallesi'nde asırlık evinde hâlâ bu geleneği küçük çaplı da olsa yaşatmaya çalışıyor.

Ya da Alican Hatemi. Hüsrev ve Hüseyin Hatemi kardeşlerin yeğeni. Bizim miniğin kahramanı, mütevazı, hayranlık duyulası çocuk kalp cerrahımız. Babası da doktor imiş ancak genç yaşta vefat etmiş, ona rağmen çok şey sığdırmış hayatına. Kültürlü bir ailede büyümenin farkını direkt anlatabilirsiniz.

Ya da çiçek derman hanımefendi. O ne zarafet! Ninesinin, hocalarının, Süheyl ünver'in kendisine boş durmadan sürekli bir şeyle meşgul olma üzerine tavsiyeleri.

Bugün bu insanlar hayatta. Kimi zaman kuytu köşede, kimi zaman gözümüzün önündeler. Onlar gerçek Istanbul beyefendileri ve hanımefendileri. İstanbul eskisi gibi değil biliyorum ama bu insanları örnek alıp müslümanca yaşama fikrini hepimiz hak ediyoruz bence. Belki bu gayretimizin bir neticesi olarak evlatlarımız da bu gayrete ortak olur. Şu zamanki Fiili duamız böyle olsa belki çok şey değişirdi, bilemiyoruz.

bebek uyuyan evde hareket etmek

Ajan filmlerindeki lazerli ışık sahneleri gibi. Yerdeki oyuncağa es kaza basmak, rüzgarın kapıyı ittirmesi, istemsiz gelen hıçkırık ve çalan münasebetsiz kapı zili.

Bizde çalmayan kapı bebek uyuyunca çalıyor, tutmayan hıçkırık o vakit tutuyor. Gürültülü ortamda da uyuyabiliyorsunuz biluyuruz. Bulaşık makinesini yerleştirmek lüks olabilir mi ya? Olabilir mi böyle bir şey? Bulaşıktan nefret eden insan makinedeki temizleri yerleştirmeye hasret kalıyor düşünün. Böyle bir şey işte.

Tayyab

(bkz: allah'a havale etmek)

İslami ihtiyaç da ayrı bir tabir. Kurban ödemesi, hac kredisi, oruç kefareti taksitlendirme gibi şeyler geliyor aklıma Allah affetsin.

La ben bu kartı ismi itibariyle ciddiye alamadım bir kere. Ön ödemeyi yaptık diyelim onlar bizim yerimize mi yatırıyor faize? Açıklama yetersiz geldi. Ben yine boş atacağım galiba.

birine bu diye hitap etmek

Hitap değil işaret etmektir aslında. Çocuklar yapıyor ya böyle parmak uzatıp heh onun gibi işte. Halbuki "parmakla gösterilmez" gibi basit bir kural vardır.

+ Bu var ya buuuu. Ne zamparalıklar peşinde koşardı bunu.
- Yok beoolum.
+ Öyle öyle alt mahalle, üst mahalle tüm kızların adını, sanını, ismini, cismini bilirdi
- keh keh. Vardı bir şeyler.


Bak şu tarz bir konuşmada sırıtmıyor. Hangi tarz deme belli işte.
1 /