1. toplam entry 3777
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 0
  4. puan 13231
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

derya köroğlu

Biz, kendisini müzik adamı ve grup solisti olarak tanırız. Başka uğraşları da varmış.
Mesela, yıllar önce ana britannica ve temel britannica ansiklopedilerinin giriş sayfasında emeği geçenler listesinin bilgi işlem kısmında "derya Köroğlu" ismi yazardı. Düşünürdüm kendisi mi yoksa isim benzerliği mi diye. O zaman İnternet yok, o ansiklopedilere bağımlıydık. Gün geldi internetle tanıştık ve o merak ettiğim ismin kendisi olduğunu, ansiklopedilerin veritabanını hazırladığını öğrendim nihayetinde. Geçen sene verdiği röportajda da "ana britannica ansiklopedisi benim bilgisayarımdan çıkmıştır" demecine rastladım. Bu yönünü de takdir ettim.

her yediğinin fotoğrafını çekip paylaşan insanlar

Uzaktan tanıdığım, Hatta sempati duyduğum bir insan vardı. Okul müdürü oluyor kendisi. Bir ara Facebook profilini inceleyeyim istedim. Fotoğraflarına baktım da baktım. Çoğu fotoğraflar gezi ve yemek üzerine. Bu müdürümüz, nereye gittiyse ve kime konuk olduysa yaptığı kahvaltıyı, et ızgarayı, konya etliekmeği, ciğer şişi, sucuklu yumurtayı, közde patatesi, içtiği çayı, neskafeyi, çileği, kavunu, karpuzu eliyle göstererek poz vere vere paylaşmış. Hatta bir tabak doğranmış karpuzu görev yaptığı okulun müdür odasında yerken çektiği fotoyu paylaşmış. Yani bu abimiz gurme olsa anlarım da, koskoca aklı başında bir eğitimci. Cahil, görgüsüz, yeni yetme birisi de değil. Etraf ve takipçiler ne der, ayıp ediyor muyum acaba? Diye özeleştiri yapmıyor mudur? Ama fotoyu görenler ya kıskanıyor ya da yüzüne değil ama arkasından atıp tutuyordur orası kesin. İlk başlarda duyduğum sempati bu fotoğraflardan sonra antipatiye dönüştü.
Buna benzer bir komşumuz var, ismi cuma bey, kuyumculuk yapan saygın bir insan. Pazar günleri akşam üzeri arkadaşlarını toplar. Mangalda kuyruk yağı, kokoreç, mantar ve ateş başında çay içme fotoğrafları ve her pazar aynı ritüel. Altında da yüzlerce yorumlar "iyi pazarlar, afiyet olsun, iyi eğlenceler". Tabi bu yorumlar bana yapmacık gelir. Ben de yorum yazarım ama böyle klişe yorumlar değil. Hani bunlar maça çıkmış futbolcu gibiler, ben de Erman toroğlu gibi tatlı ve acı dokundurmalar yaparım. Hatta bu yorumlar üzerine yüz yüze geldiğimizde cuma bey espri ile karışık yorumları hatırlatır, ben de yarı şaka yarı gerçek lafı gediğine koyarım.
" cuma bey, sen şimdi bu fotoğrafları paylaşıyorsun, o" afiyet olsun, iyi eğlenceler "diye yorum yazanların içlerinden" zıkkımın kökünü yiyin" demedikleri ne malum?
Yani uzun lafın özeti, yiyen var, yiyemeyen var, yiyecek ve içecek paylaşımları hassas bir konu. Bunları sürekli paylaşan, bazı gerçeklerin farkında olmayabilir. Bizim cuma bey'in arkadaşlarıyla ziyafetini çektiği o bir akşamlık kuyruk yağlarını, elin garibanı bir senelik yemeğinde kullanıyor.

nikol paşinyan

Kendi düşen ağlamaz diye bir söz var. Aynen kendi düşen Ermenistan'ın başı da ortada sebep yokken Azerbaycan'a saldırdı. Ağır hezimete uğradı, çok kötü dayak yedi. Sonuç olarak da boyun eğerek anlaşma imzalamak zorunda kaldı. Şimdi de ağlıyor. Artık bileti kesildi. Vezir olacağım derken Dünyaya rezil oldu.

4 eylül stadı

Sivasspor'un maçlarını oynadığı sivas'taki yeni stadyum, türkiye'nin iljk ekolojik stadı olma özelliğini taşıyor. Statta yağmur ve kar sularını depolayarak elektrik enerjisine dönüştüren bir sistem bulunuyor. Böylece hem kendi elektriğini karşılayıp hem de şehre katkı veriyor.

sıkma

İncecik açılan ve sacda pişen mayalı hamurun içine hafif tereyağı sürüldükten sonra peynir ve patates harcı atılarak rulo haline getirilen yörüklere dayalı geleneksel kahvaltı atıştırmalığı. Kahvaltılık yiyeceği olmasına rağmen diğer öğünlerde de tüketilebilir.

harakiri

Japon kültür ve ahlakında savaşta düşmanın eline düşmemek için yapılan bu dehşet verici intihar, işinde başarısız olanların, haysiyetlerini kurtarmak için sığındıkları bir temizlik yolu oldu. Yani işini kötü yaptıkları için intihar ediyorlar.
1 /