1. toplam entry 6949
  2. takipçi 13
  3. takip edilen 5
  4. puan 38620
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 23 yıl önce

fındıklı baklava

baklava kaderdir sözünün tezahürü olan tatlıdır. diyarbakırda siirtte fıstık boldu adamlar baklavayı fıstıklı yaptı. eee karadenizliler ne yapasın. elde olanı kullandı hopp fındıklı baklava. fındığı tatlılarda çok sevdiğimden yakıştırırım baklavaya da. ama en güzeli fındık ceviz karışımından yapılanı. işte bunlar hep damak tadı, geçmişten gelen alışkanlık.

ödül

fransız yazar Cyril Gely in kaleme almış olduğu muazzam bir eser. gerçek hayatta yapılamamış bir hesaplaşmanın hikayesi. lise meitnernobel ödülünü kazanan otuz yıllık çalışma arkadaşı Otto Hahn ödülünü almadan önce otelinde ziyaret eder ve olaylar gelişir. çatır çatır hesabını sorar cevaplarını arar, hayatını sadece bilime adamış bir kadına yapılır mı bu. spoiler vermek istemiyorum okuyun okutturun.

10 Aralık 1946’da Stockholm’deki Grand Hotel’de Otto Hahn, Kimya alanında layık görüldüğü Nobel Ödülü’nü almak üzere bekliyor. Törene sadece birkaç saat kalmış. Ve o sırada Lise Meitner beliriyor süitinde: Otuz yılı aşkın bir süredir birlikte çalıştığı eski dostu, meslektaşı, tecrübeli bir bilim insanı.
Fakat Lise, Otto’yu tebrik etmek için orada bulunmuyor. Onun meselesi geçmiş ve dolayısıyla gelecek. Lise sadece hesaplaşmak istiyor. Ömrünü adadığı işin hayattaki karşılığıyla yüzleşmek… Kapalı kapılar ardında, bir otel odasında olup bitiyor her şey. Karlı ve soğuk bir günde. Cyril Gély, tiyatrodan gelen ustalığını diyaloglar üzerinden akan bu hikâyede konuşturuyor: Tarihle, vicdanla, insanlıkla boğuşan iki bilim insanının gerçeğiyle yüzleşiyor.
*

lise meitner

hayatını bilime ve fiziğe adamış bilim kadını. kadın olarak bilim dünyasında var olma savaşı verdi yıllarca 2. dünya savaşı da patlat verince yahudi bir kadın olarak almanyada daha fazla barınamadı. otuz yıl birlikte çalıştığı Otto Hahn ortak çalışmalarını sunup nobel kimya ödülünü alırken adından bile bahsetmedi. işte böyle kadın olmak her vakit zor.

1 /