@pictorem

in solis sis tibi turba locis

  1. toplam entry 9184
  2. takipçi 32
  3. takip edilen 16
  4. puan 75176
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 4 yıl önce

Rudolph Nureyev

balet.

1938'de Başkır, Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da doğmuştu. 20. yy’ın ikinci yarısının en büyük dansçılarından biri idi.

1982 yılında Avusturya uyruğuna geçmiş, 1983-1989 yılları arasında Paris Opera Balesi’nin dans yönetmeliğini yapmıştı.

paris, Sainte-Genevieve-des-Bois'deki Rus Mezarlığındaki mezar taşı hayli ilginç. Kabrini örten kabir taşı halı gibi görünse de değil küçük mozaiklerle oluşturulmuş. İtalyan sanatçı Ezio Frogerio tarafından tasarlanmış.

git

McGurk Etkisi

mcgurk effect.

bir çeşit algı yanılması.
İnsan Beyni, Gördüğüne ve Duyduğuna İnanmaz; İnandığını Görür ve Duyar!

duyduğumuz ses ile uyumsuz bir görsel ögenin birleşmesi durumunda, ortaya üçüncü bir "ses" çıkar ya da kişi "gördüğü sesi algılar". daha basitçe izah edersek; eş zamanlı olarak gözün gördüğüyle kulağın duyduğu ses arasında bir uyumsuzluk var ise beyin öncelikle gözden geleni esas alır.

kozmografya

atatürk'ün isteği üzerine, Profesör Dr. Ali Yar tarafından 1933’te yazılmış, 1933’ten 1979’a kadar tüm liselerde Lise III. Sınıf için ders kitabı olarak okutulmuş 286 sayfalık kitap.
kitapta, Aristo’dan Kopernik’e, Kopernik’ten Galileo’ya kadar astronomi bilginlerinden başka kara delik, gezegenler gibi astronomi kavramları açıklanır, mevsimlerin nasıl oluştuğu anlatılır.

kaynak

git

peruk

merit'in peruğu yaklaşık 3300 yıllık. Merit Ptah (MÖ 2700), tarihte kayıtlı en eski kadın hekim ve bilim tarihinde adı geçen ilk kadındı.
git

merit'in peruğu, akasya ağacından yapılmış ve üzerinde Meryt'in adının yazılı olduğu, tapınak formundaki uzun bir peruk kutusunda bulunmuştu. bildiğin rastpa yaptırmış gibi.

git
git

Apple 1

Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın 1976’da geliştirdiği ilk bilgisayar.

apple 1 piyasaya 200 adet sürülmüştü. Cihazın ilk satış fiyatı 666 dolardı. Şu anda dünya üzerinde çalışır halde yaklaşık 20 tane apple 1 var. bunlardan biri yakın zamanda düzenlenen bir müzayedede 400 bin dolara (3 milyon 918 bin TL) satıldı. git
1 /