@president

Bir kalp bin bir savaş...

  1. toplam entry 10539
  2. takipçi 35
  3. takip edilen 0
  4. puan 63593
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 yıl önce

aynen salgınının önlemez hale gelmesi

aynen kelimesi, arapçada ‘ayn’ın tenvinli şekli ile dilimize geçmiş vakti zamanında. Öyle de bir yer edinmiş ki günlük konuşmaların hatrı sayılır kısmında kendine yer bulup, kıta kıta fethettmiş duygu ve düşünce dünyamızı.

Aynılaştığımız, birbirimizin kopyası olduğumuz, yeniden uzaklaştığımız, farklı olana meyil ve rağbetimizi azalttığımız şu çağda, “aynen” kelimesi giriş-gelişme-sonuç üçlemesinde yükte de paha da ağır bedeller ödetir. Bu böyledir.

parpali

#7033111

Kulağımı çınlatan, hatır kıymet bilen kıymetli dost. Ahh be parpali, bende kül, bende kanat, ben de gizem mi bıraktılar sanki... yine yorgunluktan tavanı izlediğim, zihnimin karmaşasından, bi türlü susmak bilmeyen iç sesimden, olacak olanların ve olmuş olanların daimi endişesinden savaşlara bilendim, merd-i meydan olmakken niyetim, dar-ı dünyanın penceresine dâhi uzaktan bakamaz oldum... hani bu dünya, her gelenin bakıp geçeceği bir pencereydi? Ben bundan niye haricim? Belki de anayasa’ya bile aykırı oluşumdan, kim bilir...

dünya sözlük

Canım sözlük, gel önce bi sarılalım... eskiden ne çok kelâm eder, zamanımı hoşça geçirir, günü buralarda kelimelerim ve düşüncelerim ile sonlandırırdım. Sonra vakit geçti, kelimelerim kağıda iz bırakamaz oldu, Ben de sözlüğe eskisi kadar uğramaz... oysa burda biriktirilmiş ne çok kelimem, anım ve ânım var. Hepsi kıymetli ve içten.

Tabi insan yalnız bir anı defteri olarak kullanmaz sözlüğü. Tanıştığım güzel insanlar, samimi dostlar da nasibin birer parçası, hepsi şükür sebebi.

Vakit akıp gidiyor, biz sürüklenmemek adına direniyoruz desem, bence anlarsınız beni.

Ramazan maneviyatı

Corona’ya, maskeye ve sosyal mesafeye rağmen, Ramazan ayı kalplerimizde yine eskimez yerini aldı çok şükür bu sene de...

bakıyorum sabahları kuşların sesindeki nağme bir farklı, gökyüzündeki mavilik daha derin, gece yıldızlar daha parlak, ay ve güneş her zamankinden daha berrak... herkeste sekinet var. misafir kabul edilmese de bitmeyen o iftar telâşesi, toplu kılınmasa da teravih, kalabalıkça okunmasa da mukabele yine aynı heyecanıyla... Oruç mesela, havalar daha serin çok şükür, diğer seneler kadar zorlanmıyoruz.

İmtihan hep vardı, her ramazan bir başka coğrafyada başka başka imtihanlar vardı. Doğu türkistan’da oruç tutmanın, namaz kılmanın yasak olmasına rağmen ibadetler gizli saklı yine aynı heyecan ile devam etti. Filistin’de israil askerlerinin kışkırtmalarına rağmen teravih kılınmaya devam etti. Suriye’de rejimin sivilleri bombalaması ramazan ayı nedir bilmedi, müslümanlar bombalar altında dahi olsalar o sofralarda yine aynı duaları ettiler...

Ramazan maneviyatı bambaşkadır. İmtihanın şekli ne olursa olsun kalplerimizin baharıdır ramazan’ımız. Diğer 11 ay güçlü kalabilmek adına manevi dopingimiz, ahiretimize yatırımımızdır.

Evet, camilerimizden ve birbirimizden uzak ve yalnızız. İnşallah bir araya gelerek yaptığımız ibadetlerimizi yine sırf birbirimiz için evlerimizde kalarak kapatacağız.

Gayret bizden, takdir Rabb’imizden...

mavisevdalısı'nın korsan başlık açması

Halkın parası yok, entry girecek başlık bulamıyor. Hal böyleyken bizim üstad çareyi halkın ulaşabileceği başlıkları tezgahta satmakta bulmuş. Bir nevi kapital sisteme başkaldırı, sosyal demokrat bir tavır sergilemiş.

Devletçilik politikası bir yana, halktan mazlumdan yana tutumunu destekler; zabıtalara yakalanmadan kenardan köşeden ilerlemesini salık veririz.
1 /