@red franz

"yaşamak ağrısı asıldı boynuma"

  1. toplam entry 3521
  2. takipçi 22
  3. takip edilen 15
  4. puan 16949
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 10 yıl önce

2022 ramazan'ın oruçsuz geçmesi

Geniş anlamda cemaat ve toplumun birey üzerindeki etkisi azaldıkça, bireysellik arttıkça dine bağlılık ve ibadet pratiği de azalıyor. Doğal bir süreç olduğunu düşünüyorum ve olumsuz da bulmuyorum.

İrşad, tebliğ vb. kavramlar baskı kurmak, çıkar sağlamak, güç devşirmek vs.'den başka amaca hizmet etmedi pek, kötüye kullanıldılar, mahalle baskısının araçları oldular. Bugün bu baskı ve etkileme olmaksızın yapılan ibadetlerin bu nedenle daha içten olduğunu düşünüyorum.

"Gerçek İslam bu değil" söylemi eskisi kadar etkili değil. Bu argümanı kullananlar gerçek İslam'ın ne olduğunu doyurucu bir biçimde anlatamadılar -ki belki bu zaten mümkün de değildir. Yetmezmiş gibi yaşadıklarının ve yaşattıklarının İslam'ın herkesin bildiği kadarki kısmıyla/ahlakla/adaletle/insanlıkla bile ilgisi olmadığını sayısız kez gösterdiler. Bu da dine bağlılığı azalttı.

Başka nedenler de vardır belki, aklıma gelen birkaç şeyi yazdım.

Tuttuğunuz/tuttuğum oruçları Allah kabul etsin, iyi bayramlar dilerim.

bu devlet sizi okuttu yetiştirdi

Bu memlekette 25-35 yaş aralığında bir kitle var, ömrümüzde görmediğimiz arabalara binen, kapısından bile geçmediğimiz saray yavrusu yerlerde yaşayan, gününü gün eden. Vasıfları: sadece iktidar partisinin nüfuzlu kesiminin çocuğu olmak. Bir tabela şirketi kurup belediyelere vs.'ye güya iş yaparak ve bu güya yapılan işlere karşılık kamu kaynaklarından karşılanan milyarlarca lira ile besleniyorlar...

İhale komisyoncuları var, bunun bir de hiyerarşisi var...

Torpille girdikleri işe gitmeden maaş alan binlerce insan var...

Bu ülkede bir türlü doyuramadığımız bir kitle var, 80 milyonun doyacağıyla doymayan bir milyonluk bir kitle var... Neler yaptıklarını, ne kadar yediklerini saymakla bitiremeyeceğimiz bir kitle var. Onurlu bir hekimin ömür boyu kazanamayacağı paraları bir veya birkaç ayda hiçbir katma değer yaratmadan, kamu kaynaklarını sömürerek kazanan bir kitle var.

Onları hangi devlet okuttu, hangi ahlak rahlesinden geçtiler, hangi kutsal kitaba baş eğdiler bilmiyorum ama hesaba çekilmek bir yana bir kez azarlandıklarını olsun göremedik.

Topunu bir araya getirseniz gözümde bilmem kaçıncısından çıktığı 36 saatlik nöbet sonunda canından olan rümeysa'nın saç teli etmeyecek bu güruh bizi okutan devleti batırdığı gün mü anlayacağız olup biteni gerçekten bilmiyorum...

ozan bingöl

"2006-2021 dönemleri arasındaki on altı yıllık sürede;
-Motorlu taşıt satışından tahsil edilen ÖTV 264,2 milyar lira
-Petrol ve doğalgaz ürünlerinden tahsil edilen ÖTV 670,8 milyar lira
-Sadece bu iki başlıkta tahsil edilen toplam ÖTV tutarı ise 935 milyar liradır."

-Hocam bu bilgiler günlük hayatta ne işimize yarayacak?

"Günlük hayatta, 25 kuruşluk poşete gösterdiğimiz hassasiyeti, son 16 yılda toplanan 6 trilyon 749 milyar 591 milyon 743 bin lira verginin nerelere, kimlere, nasıl harcandığına da gösterebildiğimizde ancak gerçek demokrasiye kavuşmuş olacağız. İşte bu nedenle işimize yarayabilir."

git
1 /