@roket adam

Olgunlaşmaya çalışan bir avokado.

  1. toplam entry 364
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 1
  4. puan 2094
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 1 yıl önce

corona

aslında taç anlamına çok yabancı olmadığımız bir kelime.

ingilizcedeki crown'la bayağı benziyorlar. keza sözlükte sayıları hiç de az olmayan frankofon yazarlar için de elimizde couronne var. bunlar hep latince corona'dan evrilme.

barınamıyoruz Hareketi

son zamanlarda gördüğüm en haklı hareket. Barışçıl şekilde devam edip en kısa sürede amacına ulaşmasını umuyorum.

bir süredir az ya da okullara çok uzak kyk yurtları (bana çıkan yurt okula 2-2.5 saat mesafedeydi) - çok yüksek kiralar - çok pahalı özel yurtlar - vakıf yurtlarına mecbur kalmak gibi bir kısır döngü vardı. Pandemi sonrası durum iyice şiddetlendi.

Süreyya plajı

Maltepe'nin sahil semtlerinden birisi. İsmini bir zamanlar burada yer alan süreyya plajından alır. Süreyya Plajı da ismini Süreyya paşa'Dan almaktadır. Günümüzde plaj mevcut değildir, Maltepe Sahil alanı mevcuttur. Yine aynı isimde bir tren istasyonuna ev sahipliği yapar. Ayrıca Maltepe belediyesinin logosunda da yer alan bakireler anıtı yine bu semttedir.

çay

Dünya genelinde aşağı yukarı bütün dillerde iki sözcükle isimlendirilen içecek. Çay ya da tea. Türkçede çay, Arapçada şay (شاي), farsçada çay (چای), İngilizcede tea, fransızcada thé, almancada tee... diye uzar gider liste.

Her ikisi de Çince kökenli kelimeler. Çayla kara yoluyla ipek yolu üzerinden tanışan ülkeler çay kelimesiyle, deniz yoluyla alan ülkeler tea kelimesiyle almış.

şurada daha detaylı açıklaması ve çayın nerede nasıl anıldığına dair bir harita mevcut: git

coursera

Bir mooc platformu. Çeşitli üniversitelerce hazırlanan kurslara kaydolup sertifika almak mümkün. Sertifika ücretli, pek çok derse sertifikasız kaydolmak ise ücretsiz.

önemli bilgi: üniversite kurumsal e-posta adresi ile kaydolan öğrenciler yılda bir adet derse ücretsiz kaydolup sertifikasını alabiliyor.

önemli bilgi 2: pek çok ders için burs olanağı bulunuyor. Financial aid available yazıyorsa sertifikayı bedavaya getirme imkanı olabiliyor. Bununla ilgili detaylı bilgiyi Google'layarak bulmak mümkün.

papyon

Fransızca papillon sözcüğünden gelme, kelebek şeklindeki boyun bağı. Papillon fransızcada kelebek anlamına geliyor. Fransızlar papyona nœud papillon diyor ki bu da aslında motamot çevirirsek kelebek düğümü anlamına geliyor.

garbage time

basketbol nevi sporlarda maç sonucu kesinleşti denebilecek ölçüde fark olduğu durumlarda takımların yedeklerini oyuna sürdüğü zaman dilimi. Motamot çevirmek gerekirse çöp zaman. Bu sürede genç/yedek oyuncular kendini gösterip göze girmeye çalışır. oyun rekabetten şova doğru bir dönüşüm yaşar.

okula küçük yaşta başlamak

İlk entry'de benim entry'me atıf olsa da tamamıyla olumsuz yaklaşmadığım bir durum. Aslında duruma göre değişir demek daha doğru.

Ben şubat doğumluyum ve benim ilkokula başladığım zamanlar hala yıl bazında alım yapılıyordu. Yani sınıfımda bir önceki yılın son aylarında doğmuş insanlar da vardı. Fiziksel olarak çok bir problem yaşamadım o sebeple, ki ben de hep yaşından büyük gösteren biri oldum.

Bunun yanında lisede hazırlık okudum, üniversite değiştirdim, yeni üniversitemde başka bir dilde hazırlık okuyup yeni bir bölüme sıfırdan başladım derken benim avantajıma da oldu o bir sene.

Ama her koşulda avantajlı olmayabilir. Hem #7083635 burada sayılan sıkıntılar hem de o entry'de referans verilen benim entry'mdeki sıkıntılar gibi sıkıntılar olabilir. çok aceleci olmamak, enine boyuna düşünmek lazım bu gibi meselelerde.
1 /