1. toplam entry 530
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 0
  4. puan 2720
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 5 ay önce

kriminal birleşik krallık

tecavüzle suçlanan ancak suçsuz olduğunu söylese de -kanun yapıcıların erkek olmasından ötürü- kanunların erkeğin yanında olduğuna inanan polislerin, durumu ispatlayamasa da adamın suçlu olduğunu düşünmeleri..
lâkin adamın gerçekten suçsuz olduğunu anladıklarında, "serbest bırakma kararı, bu da bir şeydir" diyerek bürokrasinin çirkinliğine yaptıkları ağır gönderme..
suçlu olmadığını ve masum olduğunu söyleyen alex'e "hayır, sen bir sebepten tutuklandın. bizse suç duyurusunda bulunmama kararı aldık." diyen polis ise suçsuz olan birinin, toplum tarafından birdaha asla masum kabul edilememesinin nedenini sundu bize.
adalet istiyoruz ancak o bile düzgün elde edilemiyor.
(sezon 1, bölüm 2)

sermet hürmet

avrupa yakası 176. bölümde, abdi ipekçi caddesindeki meşhur class palace apartmanındaki bir dairenin satışa çıktığını duyan burhan, hayalindeki yüksek tavanlı, 5+1, 450 m2 , kapanmaz deniz manzarası ve elit gonşulara sahip evi, sadece rüyalarında gezmiş olsa da bülent bey’in kasvetli, sıkıcı, böcekli ve hayaleti olur demesine rağmen “ister gulyabani olsun, ister katil bebek chuky olsun vallahi ben çok isterdim o evde oturmak” diyerek; o eve ait olduğunu düşündüğünden, acil tarafından görüp, eşyalara dokunmak ister. makbule’den izzet’in evi pazarlayan emlakçı olduğunu öğrenince, izzet’i arayıp evi görmeye giderler. izzet, hiçbir eşyaya dokunmamasını söylese de burhan her bir eşya zerresine dokunur tabii ki.
çok geçmeden satılık evdeki mücevherlerin çalındığı haberi gelir. izzet vitrinde sadece burhanın parmak izlerinin olduğunu ve poliste de kaydı olduğunu söyler. işyerine giden polisler, mücevherlerin resimleri de olan telefonuna el koyar. “ama ben bir şey yapmadım ki” diye kendini savunur burhan. izzet “ polis etrafa sormuş, ev kiralayacak parası bile olmayan garibanın tekidir. evi alacak 2 milyon doları nerden bulsun demişler” der. aslı, bütün okların onu gösterdiğini söyleyince; “neeey olağan şüpheli ben miyim yani” diye isyan eder.
polis gerçek hırsızı bulana kadar dilber hala’ya sığınan burhan, kılık değiştirerek gerçek hırsızı kendi bulmaya karar verir. olayı bizzat araştırırken rahat olmak için sherlock holmes kılığına girip kendine sermek hörmet lakabını takar.


fadik sevin atasoy

avrupa yakası 176. bölümde abdi ipekçi caddesindeki meşhur class palace apartmanındaki bir dairenin sahibesi maide rolünde oynamış sanatçı. rolü gereği komedik bir karakter sergilemiş ve bence başarılı da olmuş. kendisini sadece dudaktan kalbe'de izlemiştim. iyi bir dramatik oyunculuk sergilemişti orada.

sözlük yazarlarının karalama defteri

sıkıldıkça avrupa yakası kesitleri izliyordum. son zamanlarda dizinin tüm bölümlerini yeniden izlemeye başladım. izlerken farkettim ki levent üzümcü'nün oynadığı cem karakteri ve yavuz seçkin'in oynadığı sertaç karekteri, her ikisi için de oyunculuklarının zirvesi imiş. özellikle yavuz seçkin'in başrol olduğu filmler bile berbattı. levent üzümcü'yü de tiyatroya gidenler yorumlasın.

metenamin hippurat

uzun süreli tedavi gerektiren idrar yolu enfeksiyonları (ör; piyelonefrit, sistit, piyelit) ile beraber oluşan bakteriüride (idrarda bakterilerin bulunması) tedavi edici ve koruyucu olarak,
- akut idrar yolu enfeksiyonlarında, enfeksiyon uygun bir antibiyotikle kontrol altına alındıktan sonra önleyici olarak (akut idrar yolu enfeksiyonlarında tek başına kullanılmamalıdır),
- sistit (mesane iltihabı) ve kalıntı idrarın bulunduğu durumlarda (prostat, nörojenik mesane gibi) uzun süreli tedavi için,
- mesanesine sonda takılı olan hastalarda bakterisit (bakteri öldürücü) etki sağlamak amacı ile kullanılan bir ilaçtır.
hippurin alındığında idrarın asit ortamında, metenamin hippuratın bileşiminde bulunan metenamin parçalanarak antibakteriyel bir madde olan formaldehit meydana getirir. formaldehit bakterileri tahrip eder ya da büyümelerine engel olur, metenamin hippuratın bileşiminde bulunan hippurik asit ise idrarı asitlendirmeye yardım ettiği gibi zayıf bir bakteriyostatik etkiye de sahiptir.öğrenilmiş çaresizlik

#6999968 ne güzel anlatmış mevzuyu. özel-kamu farketmeksizin, nerede bir 'patron' var ise -1 lira da verse 1000 lira da- çalışanlara uyguladıkları her türlü mobingte fiziksel yıpranma yetmezmiş gibi psikolojik baskılardan ve iş kaybı korkusundan bir süre sonra çaresizlik içinde bir çırpınış başlıyor. belki de severek başladığı iş, "aman başım ağrımasın, işi yapayım da kurtulayım" diyerek histeri nöbetlerine dönüşüverir. o yüzden mümkün olduğunca parasına değil de sevip sevmediğine bakılarak yapılmalıdır bir iş.

bioxcin siyah sarımsak şampuan

bıoxcın siyah sarımsaklı şampuan, içeriğinde bulunan siyah sarımsak ve bıocomplex b11 içerikleri ile saç dökülmesini engeller; saça hacim, canlılık ve parlaklık katar. bio-activ peptitler ile saçların daha kalın ve gür görünümlü olmasını sağlar
-keratin (laurdımonıum hydroxypropyl hydrolyzed keratın)
laurdimonium hydroxypropyl hydrolyzed keratin, saç bakımında kullanılır; saçta oluşan karışıklığı açmayı sunar ve aynı zamanda saç yüzeyinin en hasarlı alanlarına hedeflenmiş onarım sağlar.
-vitamin b3 (niasinamide)
niasinamid kullanımı, dermal kısım üzerinde hem bağ dokusu hem de jel matriksi bileşenleri açısından olumlu etkilere sahiptir.
-sarmaşık ekstresi (hedera helıx)
sarmaşık ekstresi saçın sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır.
-bal
bal, deri için anti-bakteriyel, anti-fungal ve cilt besleyici özelliklere sahiptir. aynı zamanda, balın anti-inflamatuvar ve prebiyotik fonksiyonları ile ilgili çalışmalar da mevcuttur.

bioxcin quantum

18 aminoasitten oluşan ve saça tutunan peptitler ile zenginleştirilmiş bir formüldür. insan saçındaki mevcut peptitlere eşdeğer bir aktif olup korteks ve kütiküla tabakalarının özgün peptitlerini içerir.

• vitaminler (a, b1, b2, b5, b9 ) : saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olur.
• mineraller ( bakır, çinko, demir, kalsiyum ) : saçları besler.
• flavonoidler ( kemferol, apigenin, mirisetin ) : saç tellerini hasarlardan korur.
• doymamış yağ asitleri ( omega-6, omega-9 ) : saç dökülmesine karşı etkilidir.

phytosterol

kabuklu yemişler, meyveler, sebzeler ve tohumlarda bulunan, kolesterol yapısına benzer bitkisel bileşiklerdir. beyaz renklidirler, hafif ve karakteristik kokuları vardır. suda çözünmezler, alkollerde çözünürler. fitosteroller, kolesterol oranını düşürmeye, düşük kolesterol kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. ayrıca tıpta ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

dimetil fumarat

relapsing-remitting multipl sklerozu olan yetişkin hastaların tedavisinde, beyin ve omuriliğe zarar veren savunma sistemini baskılayarak etki ettiği düşünülmekte olan bir ilaçtır.
yan etkileri yoğun ve ciddidir.
çok yaygın:
•yüzün kızarması, ateş, yanma ya da kaşıntı
•ishal (diyare)
•mide bulantısı(hasta hissetme)
•mide ağrısı ya da mide krampları
yaygın:
•bağırsak duvarının inflamasyonu (gastroenterit)
•kusma
•hazımsızlık (dispepsi)
•mide duvarının inflamasyonu (gastrit)
•mide-bağırsak sistemi bozuklukları
•yanma hissi
•sıcak basması, sıcaklamak
•deride kaşıntı
•döküntü
•deride pembe veya kırmızı lekeler (eritem)

kan ve idrar testlerinde görünen yan etkiler:
•kanda düşük beyaz kan hücresi seviyesi (lenfopeni, lökopeni). azalmış beyaz kan hücresi vücudunuzun enfeksiyonla daha zor savaşacağı anlamına gelmektedir.
•idrarda protein (albümin)
•kanda karaciğer enzimlerinin (alt, ast) artması

1 /