1. toplam entry 699
  2. takipçi 1
  3. takip edilen 1
  4. puan 3973
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 8 ay önce

şelasyon

şelasyon iki veya çok dişli bir kimyasal liganDın iyonik bir substrata bağlanması veya komplekslenmesidir. bu ligandlar ki genelde organik bileşiklerdir, şelatör veya şelat ajanı olarak adlandırılır. şelatörler, astm-a-380 standardına göre, belli metal iyonları ile suda çözünür kompleksler oluşturan kimyasallardır, bu sayede iyonu etkinsizleştirerek onu başka elementler veya iyonlarla tepkitmeyerek, çökelek veya tortu oluşmamasını sağlar. ligand, substrat ile birleşip bir şelat kompleksi meydana getirir. bu terim, metal iyonunu şelatördeki iki veya daha çok atomla bağlandığı kompleksler için kullanılır. literatürde metal iyonu tutan bağların sayısına değinmek için dişlilik terimi kullanılır.

rho immun globulin

rh pozitif kanı olan hastalarda immün trombositopenik purpurayı tedavi etmek için kullanılır. itp, kişinin çok düşük trombosit sayısına sahip olduğu bir tür kan hastalığıdır. trombositler kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. rho(d) immün globulin ayrıca, rh negatif kanı olan bir kişiye rh pozitif kan nakli yapıldıktan sonra veya bir annenin rh negatif kanı olduğunda ve bebeğin rh pozitif olduğu hamilelik sırasında antikorların oluşmasını önlemek için de kullanılır. bağışıklık kazandırıcı ajanlar adı verilen bir ilaç grubuna aittir. rho (d) immün globulin, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve aşırı kanamayı önlemek için çalışır.

geceleri uyutmayan şeyler

olmasını istediğim ya da gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan bir şey hakkında düşündüğüm ne olursa olsun, anında rabb'imin sınavı tecelli ediyor ve hevesin kursakta kalması olayı vuku buluyor. o yüzden ne gece ne de gündüz hayal kurmak değil; olmuş meseleler üzerinden beynimi ve ruhumu yormalık düşünceler uyutmuyor. her türlü uyuyamıyoruz işte.

heroes

güncel diziler tatmin etmeyince, eskilere dönüş yaptım ve son sezonu izlemeye başladım. epey unutmuşum konuyu ve oyuncuları. haitili, isaac mendes ve mohinder'a ne olduğunu hatırlamıyorum. tekrar izlerken farkettim ki çok fazla efekt olmadan da kaliteli dizi oluyormuş. şimdilerde her yer bilim kurgu ve kahramanlık dizisi doldu. ama cgi'ya iyi para akıtamayan ve kurgu kafası olmayan yapımlar çöp oluyor.

ibrahim kalın

my mecra youtube kanalında "kendi gökkubbemiz" isimli bir program gerçekleştiriyor.

&list=PLns7Jmm7BK800_o8ih_ryGUd3nf1--LKO&index=12&ab_channel=MyMecra
programda:
📍Kendi Gökkubbemiz 'i nerede yitirdik? Ne zaman yitirdik? Nasıl bulacağız?
📍Kendi Gökkubbemiz derken neyi kastediyoruz?
📍Medeniyetimizin soru sormayı unutması ne demek?
📍Medeniyetin dilinin daralması ne anlama geliyor?
📍Kuşların dilinden anlamak derken aslında neyi kastediyoruz?
📍İnsanlık neyi arıyor?
📍Batının arayışı nedir? İslam dünyası o arayışa cevap verebilecek mi?
📍Şehirlerimizin bugünki yapısal hali neyin sonucudur?
📍İnsan tam olarak hangi özelliğiyle diğer canlılardan ayrılıyor?
📍Kelimelerimizi yitirdik mi? Kelimeler bir medeniyetin nesidir?
📍Gelenek dediğimiz unsur tam olarak nedir? sorularına yanıt veriyor.

lgbt türk aile yapısını bozmaz

lgbt neyi bozar neyi bozmaz tartışması yerine, "türk aile yapısı" kavramına odaklanmalıyız. ailenin kutsallığından dem vurmak yerine, bu olgunun ne zaman ve nasıl bozulmaya başladığına bakıp, kaynak iyileştirilmelidir.
savaştan çıkmış, erkek nüfusunun büyük çoğunluğu ölmüş, beşikte bebeleriyle yalnız kalmış ve tüm işleri yapmak zorunda kalan kadınların; gelecek nesilleri olduğuna inandıkları erkek evlatlarını pamuklara beleyerek bakmalarıyla başlayan ve bugün kadın-erkek eşitsizliği problemine kadar ulaşan bir dengesizlik, cumhuriyeti kuranların koca bir medeniyete alzeimer yaşatarak, ihtişamlı tarihini unutturmaları ve batı özentiliği ile kendi geçmişini beğenmeyen bir neslin bugün aldığı hal şaşırtmamalı diye düşünüyorum. * * *

iskoç yumurtası

britanya'ya özgü, içli köfte görünümlü kandırıkçı bir pub ve piknik atıştırmalığıdır. haşlanmış yumurtanın sosis etine sarılıp, galeta ununa bulanarak kızartılması ya da fırınlanmasıyla servis edilir.
iskoç yumurtası için çeşitli orijin teorileri bulunmakta:
-gıda ürünleriyle tanınan bir londra mağazası olan fortnum & mason, 1738'de araba gezintilerindeki zengin gezginler için iskoç yumurtaları yarattığını iddia ediyor.
-başka bir teori, yemeğin kuzey hindistan'a özgü nargisi köftesini, geri dönen askerler ve gezginlerin ingiltere'ye getirmesi ve uğradığı dönüşümle bugünkü hali aldığı.
-üçüncü bir hikaye, iskoç çiftçiler tarafından ucuz bir yemek olarak icat edildiğidir.

black pudding

neden puding dendiğini anlamadığım –kanın pıhtılaşınca pudinge benzemesinden herhalde- bir ingiliz gıdası olan siyah sosis; domuz kanı, domuz veya sığır içyağı, yulaf ezmesi ya da kabuksuz arpa kullanılarak yapılır. günümüzde yaygın olarak domuz kanı kullanılsa da 19. yüzyıla kadar inek ve koyun kanı da yaygın olarak kullanılıyordu. 15. yüzyıldan kalma bir tarifte, soylular tarafından tüketilen siyah sosiste musul kanı kullanıldığı bilinmektedir.
siyah sosis, tarihsel olarak aziz martin gününde yapılan çiftlik hayvanlarının kurbanıyla tarihlendirilir. köken olarak, black country, north west ve iskoçya ile ilişkilendirilir. stornoway ve lancashire'da, özellikle bury gibi kasabalarda malt sirkesi ile kaynatılarak servis edilirdi.
lezzetli ve çok besleyici olarak nitelendirilse de hayvan kanının dinen mekruh ve her şekilde iğrenç olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

1 /