@saidnaci

deliler ile veliler arasındaki ince çizginin deliler tarafındayım.

  1. toplam entry 9439
  2. takipçi 31
  3. takip edilen 17
  4. puan 38742
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 11 yıl önce

mahmut ustaosmanoğlu

bundan sonra hesabı rabbiyle kendi arasında olacak zat'tır. ne diyelim Allah rahmetiyle muamele eder inşallah.
şunu demeden geçemeyeceğim. ölüm mahmut efendi için rahmet oldu. zira etrafından şarlatanlar yıllardır adeta yarı ölü vaziyetteki bu adamcağızı istismar edip, kullanıyorlardı.

22 haziran 2022 afganistan depremi

başta ihh olmak üzere insani yardım kuruluşları bölgeye ulaşmış ve çalışmaya başlamış. türkiye'den arama kurtarma ekipleri de bölgeye hareket ediyormuş. daha önceki deprem ve sel felaketlerinden gördüğüm kadarıyla yapılaşma genelde kerpiç evler vs gibi. çok katlı binalar ise çok eski yapılmış. yine dağlık bölgelerde ulaşımı zor yerlerin de bulunması depremin etkisini artırmış durumda.

türkiye'nin stk'lar ile birlikte organize ettiği bir tren 25 haziran'da bölgeye hareket edecekmiş.

Allah kardeşlerimizin yardımcısı olsun. ağır imtihanlarla sınanan bir coğrafya.

21 haziran 2022 marmaris orman yangını

siyasi tarafgirlikten bağımsız olarak söylüyorum türkiye gerek kamu gerekse sivil toplum olarak afet yönetimi noktasında ciddi mesafeler almış bir ülke. hem izmir depremi hem de geçen seneki yangınlar hatta Kastamonu sel felaketine giden ekiplerin çalışmalarında bulunan, koordinasyonda görev almış birisi olarak şunları söyleyebilirim ;

en başta karşımızdaki şey bir doğal afet. yani belirli oluş sırası olmayan ve tahmin edilirliği sıfır olan bir olay. geçen sene ki yangınlarda çam kozalaklarının patlayıp yüzlerce metre öteye bomba misali uçtuğunu gözlerimle gördüm.

yangına havadan müdahale edilir gibi yanlış bir algı oluştu. havadan müdahale belki de bu işin yüzde otuzu bile değil. yangını havadan söndüremezsiniz hele ki yüzeydeki yangıları asla. havadan sadece yayılma hızını keser, yangının önünü alırsınız. bu bile rüzgar vs. gibi etmenlerden ötürü çok zorlaşan bir durum. rüzgardan ötürü suyu yada kimyasalı attığınız bölge ile yere indiği bölge arasında dağlar kadar mesafe olabiliyor.

türkiyede her alanda olduğu gibi aşırı bir popülizm bu konuyu esir almış durumda. geçtiğimiz sene bu işin şov haline getirenlerin sahada çalışan profesyonellere nasıl eziyet ettiğini gördük. oyuncu oyunculuğunu yapsın arkadaş. bu işler bir master plan çerçevesinde yürütülür. bu dangalaklar geçen sene yangının önünü kesmek için karşı yangın başlatan görevlileri ormanları yakıyorsunuz diye dövdüler.

vesselam, her sene yaşanan ve her sene de yaşayacağımız bu yangınları birer felaket haline getiren şey temelde ülkeyi esir alan popülist, şovcu bakış açısı.

yaman dede

gerçek adı "diamandi" olan rum asıllı türk tasavvuf müziğinin önde gelen isimlerindendir.
talas, kayseri doğumludur. babası da şehrin eşrafındandır ve rum cemaatinin önde gelen isimlerindendir.
1942 yılında ihtida ederek Mehmed Abdülkadir adını almıştır.

kronik tarih

popüler tarih konularında kalburüstü denebilecek ve görselliği gayet iyi videolar hazırlayan youtube kanalı. çalışırken, mutfakta vs. arka planda gayet iyi gidiyor. diksiyon muhteşem ve akademik denebilecek kadar ciddiyete sahip. tavsiye edilir.

git

afganistan

paktika eyaletinde meydana gelen 6 büyüklüğünde deprem sonucu binden fazla kişi vefat etmiş binlerce de yaralı var. henüz ulaşılamayan bölgeler var ve ölü sayısı artacak. allah yardımcıları olsun.
1 /