1. toplam entry 10197
  2. takipçi 19
  3. takip edilen 1
  4. puan 52130
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 7 yıl önce

ileri dönüşüm

atıkların veya kullanım dışı kalan ürünlerin farklı kullanım alanlarına evriltilmesidir. geri dönüşümden farklıdır. geri dönüşümde toplanan atıklar geri dönüşüm tesislerinde hammadde haline getirilip, benzer bir ürün üretimi sağlanır. ancak ileri dönüşümde tesise gitmeden, farklı bir amaç için kullanılır. mesela eski oto lastiklerinden saksı yapılması ileri dönüşüme örnektir.

siberay

herkes için güvenli internet kullanımını amaçlayan bir proje. içişleri bakanlığı tarafından koordine ediliyor. gerek çocuklara gerekse yetişkinlere eğitimler vererek, farkındalık meydana getirmeyi amaçlıyor. sonuçta yeşilay ve kızılay gibi kurumsal bir yapı kurulmak amaçlanıyor. ülkemiz adına önemli bir proje.

regista

hücum adına futbolun en kilit mevkisidir. türkçe tam karşılığı olmasa da orta sahada oyun kuran oyuncu denilebilir. takımın hücum organizyonlarını paslarıyla yönetirler. en önemli özellikleri yüksek zekaya sahip olmalarıdır. bazen öyle ince paslar atarlar ki forvet oyuncusu üflese golü yapar. genelde registaların önünde oynayan isimler yıldızlaşırlar. o yıldızlaşan isimler regista olmadığı zaman sıradandan öteye geçemezler. dünya futboluna italyanların armağanlarındandır.

regista denince akla gelen ilk isimler:

(bkz: andrea pirlo)*
(bkz: xabi alonso)

yağmur bombası

insan müdahalesi ile yağmur yağmasını sağlayan bir metottur. yalnız sakıncalı bir metottur. havadaki nemin doğal olmayan yollarla azaltılması doğal dengenin bozulmasına sebep olur. çünkü bulut tohumlamada gümüş iyodür, kadmiyum iyodür, bakır sülfür, kurşun iyodür, kuru buz* gibi kimyasallar kullanılıyor. havanın kimyasını da bozması muhtemel bu bileşiklerin. o nedenle en güzeli bu yönteme başvurulmaması.
1 /