@sarhoş derviş

Mental health ya rasulallah

  1. toplam entry 201
  2. takipçi 4
  3. takip edilen 8
  4. puan 1121
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 2 yıl önce

aşkın ispatı

Kanıt gösterilmeden ortaya atılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur. Yani aşk şahsidir aktarılamaz, inandırılamaz. Bazı davranışlar ona yönelikmiş gibi gözükse de aksi de olabilir. Tıpkı çoğu hırsızın aslında hırsızlık yapmak için hırsızlık yapmaması gibi.

Vahyin gerçekliği bağlamında bir ölçüt olarak akıl

Haddimi aşacak laflar etmem üzerine epey tedirginim. son bikaç haftadır düşündüğüm taşındığım bazı inanç meseleleri oldu. Salt aklın vahyin ve beraberinde hadislerin manalarının oluşmasındaki tek kriter olduğu sonucuna vardım. Yani artık akıl ve nakil değil yalnızca akıl. Şöyle ki bir insan kendisine vahiy geldiğini ilan ettiği zaman bana vahiy adı altında aktardığı şeyleri üzerinden yüz yıllar da geçse akli olarak bir temele indirgemem gerekiyor. Epeyce süre aklımın sınırlarını aşan mevzularda örneğin neden haşirde cismin de haşredileceği mevzusu gibi. Sonuçta ruhun aksine fani olarak adledilen ve toprağa karışan bir şey beden, ruha göre kıymetsiz ve hayvani ihtiyaçları bünyesinde barındırıyor. Velhasıl sadece akli yönlendirmelerle ,çünkü
İşlevli tek cihazımın bu olduğunu düşünüyorum, en baştan bir din temellendirmesi yaptım zihnimde. İman bunun neresinde her şey akli olarak açıklanırsa diyecek olursanız ben şunu derim ben şahsi olarak aklımın ermediği yerdeki şeylere inanamıyorum. Maalesef elimde değil. Eğer bana zıt olarak bir yol sunacak olursa mesaj kutum açık, ilgili kişilerle konuşmak isterim. Bu arada akıla var diyorsun kanıtla falan diyenler olursa sadece gülen surat atmakla yetinmek durumda kalıcam.
1 /