1. toplam entry 2669
  2. takipçi 0
  3. takip edilen 0
  4. puan 4227
  5. statü
  6. rütbe yazar
  7. kayıt tarihi 15 yıl önce

abdest


--- alıntı ---
''Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut bir kadınla birlikte olmuşsanız ve su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor..''
--- alıntı ---

*

casiye suresi 23

Allah'ın bazı insanları bir ilim üzerine saptırdığı da kuran'da bildilrilmektedir:

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN ADIYLA; (Ey Muhammed!) Hevâ ve hevesini kendine ilâh edinen, Allah'ın kendi ilmi dahilinde saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürleyip gözüne perde çektiği kimseyi görüyor musun? Şimdi onu Allah'tan başka kim hidâyete erdirebilir? Hala düşünmez misiniz?

casiye suresi 23

Allah'ın bazı insanları bir ilim üzerine saptırdığŸı da kuran'da bildilrilmektedir:

RAHMAN VE RAHiM OLAN ALLAH'IN ADIYLA; (Ey Muhammed!) Hevâ ve hevesini kendine ilâh edinen, Allah'ın kendi ilmi dahilinde saptırdığŸı, kulağŸını ve kalbini mühürleyip gözüne perde çektiğŸi kimseyi görüyor musun? şžimdi onu Allah'tan başŸka kim hidâyete erdirebilir? Hala düşŸünmez misiniz?

hazreti muhammed [s.a.v.]

hz. peygamber toplumda sade hayatı tercih eden insanları; aşırı arzu ve isteklere, şehvetlere, dünya ve dünyalık şeylere karşı uyarmış, hırs ve ihtirası terk etmelerini istemiş, bunlara nasıl tavır alacakları noktasında telkinlerde bulunmuştur. hz peygamberin yolu bizlere dünya ve maddeden ihtiyacı kadarla yetinmeyi, her türlü lüks ve israftan uzak bir yaşayışı, çalışmayı, hayatın içinde olmayı, dünyanın imar ve intizamı için gayret göstermeyi gerekli ve zorunlu kılmaktadır.

ihl sözlük moderasyonu

sürekli evimin duvarı su alıyor diye ağlaşan insanların uğrak mekanı halini almış topluluk. binlerce inanan insan üç beş ateistin inkarcının entryleriyle ağlaşıp atın bunları modlar nerde saldırı var diyerek kendisi adam akıllı cevaplar veremiyorsa rakibine bu ezikliktir.

müslüman dik duruşlu olmalıdır. ama biz hep istiyoruz ki sırtımız korunup kollansın.

çatalhöyük

ingiliz arkeolog james mellart tarafından 1961 yılında kazılmaya başlayan çatalhöyük özellikle sanatsal üretimleri ile yakındoğu arkeolojisinin en önde gelen kentlerinden biridir. mellart'ın 1967'de yazdığı kitabın önsözünde sir mortimer wheeller'in çatalhöyük için şu sözleri dikkat çeker: 'tuhaf ve bazen ürpertici sanatsal nitelik.' evet çatalhöyük insanı ürettiği eserleri ile insanlık tarihinde seçkin bir yer aldı. çatalhöyük anadolu'da insanların kurduğu ilk köy değildi, daha eskileri, daha büyükleri vardı; bu yerleşmelerde hayvanlar evcilleştirilmiş, bitkiler tarıma alınmıştı. ancak hiçbirinde sanat ve sembolizmanın öyküsel anlatımı çatalhöyük'teki boyutlara ulaşmıyordu.
neolitik dönemde yerleşmenin boyutu inanılmaz ölçülerdeydi. 13.5 hektarlık alanda bitişik düzende kümeler oluşturan bir yapılaşma vardı. 18 yerleşim evresi tespit edilirken nüfus 3 bin 500 ile 8 bin arasında değişiyordu. evler bir ana oda ile yiyecek hazırlama ve depolama amaçlı kullanılan 1-3 odadan oluşuyordu. genelde güney duvarda bulunan bir merdiven ile damdan yapılara giriliyordu. merdivenin altında ise, fırın ve ocak yer alıyordu. ana odanın kuzeyindeki tabanlar daha yüksek, daha beyaz ve daha temizdi. boyamalar, heykelcikler ve insan gömütleri bu tabanların üzerinde ve buradaki sekilerin altında bulunuyordu. evlerin duvarlarına belirli dönemlerde resimler yapılıyor, ardından resimler kapatılarak yeniden beyaz renkte bol kalkerli bir kil ile sıvanıyordu.
evlerin ana odasındaki sıva her ay ya da mevsim tekrarlanıyordu.
yeni dönem kazılarını yürüten ian hodder bu durumu, hane halkının yaşam döngüsü içinde, aralıklarla gerçekleşen olaylarla ilişkilendiriyor:
'belki bir kabul ya da erginleşme töreni, doğum ya da ölüm.' evler aynı zamanda toplumsal belleğin bir ifade aracıydı. işlevi biten yapılar gömülüyor, üzerlerine yenileri inşa ediliyordu. sosyal belleğin diğer bir göstergesi ise kafatası kültüydü. seçilmiş bireylerin ölülerinden kafatasları alınıyor ve temellere yerleştiriliyordu. tüm bu farklılıkları ile çatalhöyük iö 7400 ile iö 6000 yılları arasında tarihöncesinin alışılmış yerleşimlerinden ayrılır.
çatalhöyük, konya'nın güneybatısında, hasandağı'nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, çumra ilçesi sınırları içinde bulunuyor. kazılarda ortaya çıkarılan yapılar ve müze gezilebilir.
1 /